Strona główna nauka/tech Naukowcy twierdzą, że dzięki tym dwóm składnikom odżywczym możesz szybciej schudnąć

Naukowcy twierdzą, że dzięki tym dwóm składnikom odżywczym możesz szybciej schudnąć

34
0


Koncepcja utraty wagi tłuszczu i cienkiej
W szczegółowym, 25-miesięcznym badaniu uczestnicy, którzy przeszli na dietę wysokobiałkową i bogatą w błonnik w ramach spersonalizowanego programu, stracili ponad 12% masy ciała, co dowodzi skuteczności dostosowanych i elastycznych strategii żywieniowych.

Uczestnicy samodzielnego programu dietetycznego stracili znacznie więcej na wadze, spożywając większe ilości białka i błonnika, a także stosując się do spersonalizowanego i elastycznego planu diety.

W ciągu 25-miesięcznych badań uczestnicy, którzy odnieśli największy sukces, stanowiący 41% ogółu, stracili średnio 12,9% masy ciała, stosując zindywidualizowane plany, w których priorytetem była edukacja żywieniowa i zrównoważone zmiany.

Skuteczne strategie żywieniowe

Badania wykazały, że uczestnicy samodzielnego programu edukacji dietetycznej, którzy odnieśli największy sukces w utracie wagi w ciągu 25 miesięcy, spożywali większe ilości białka i błonnika. Personalizacja i elastyczność również odegrały kluczową rolę w tworzeniu planów, których osoby na diecie będą mogły przestrzegać w miarę upływu czasu.

Z artykułu opublikowanego w artykule wynika, że ​​po roku osoby stosujące dietę, które odniosły sukces (41% uczestników), straciły 12,9% masy ciała w porównaniu z pozostałą częścią badanej grupy, która straciła nieco ponad 2% swojej początkowej masy ciała. badanie opublikowane w czasopiśmie Obesity Science and Practice.

Indywidualny Program Poprawy Diety

Dietetycy byli uczestnikami Indywidualnego Programu Poprawy Diety (iDip), który wykorzystuje narzędzia do wizualizacji danych i intensywne sesje edukacji żywieniowej w celu zwiększenia wiedzy dietetyków na temat kluczowych składników odżywczych, umożliwiając im stworzenie spersonalizowanego, bezpiecznego i skutecznego planu odchudzania, powiedział Manabu T. Nakamura, profesor żywienia na Uniwersytecie Illinois Urbana-Champaign i kierownik badań.

„Elastyczność i personalizacja są kluczem do tworzenia programów, które optymalizują skuteczność osób na diecie w utracie wagi i jej utrzymaniu” – powiedział Nakamura. „Aby utrzymać zdrową wagę, należy osiągnąć trwałą zmianę diety, która różni się w zależności od osoby. Podejście iDip pozwala uczestnikom eksperymentować z różnymi iteracjami dietetycznymi, a wiedza i umiejętności, które rozwijają podczas utraty wagi, stanowią podstawę zrównoważonej diety”.

Filary iDip obejmują zwiększenie spożycia białka i błonnika przy jednoczesnym spożywaniu 1500 lub mniej kalorii dziennie.

Naukowcy z błonnikiem białkowym osiągnęli sukces w odchudzaniu
Według profesora żywienia Manabu Nakamury, lewicowego profesora żywienia Manabu Nakamury, kluczem do stworzenia samodzielnie opracowanych planów dietetycznych, które zoptymalizowały skuteczność odchudzania uczestników, była elastyczność i personalizacja. Jego współautorami niedawnego badania na temat programu byli, od lewej, doktorant Nouf Alfouzan; Catherine Applegate, pracownik naukowy ze stopniem doktora w Beckman Institute for Advanced Science and Technology; oraz John Erdman, emerytowany profesor nauk o żywności i żywienia człowieka. Źródło: Fred Zwicky

Narzędzia do wizualizacji danych i wytyczne żywieniowe

W oparciu o wytyczne dietetyczne wydane przez Instytuty Medycyny zespół iDip stworzył jedyne w swoim rodzaju, dwuwymiarowe narzędzie do wizualizacji danych ilościowych, które wykreśla gęstość białka i błonnika w żywności na kalorię i zapewnia docelowy zakres dla każdego posiłku . Zaczynając od żywności, którą zwykle jedli, osoby na diecie stworzyły zindywidualizowany plan, zwiększając spożycie białka do około 80 gramów i spożycie błonnika do około 20 gramów dziennie.

Korelacje między spożyciem białka, błonnika i utratą masy ciała

Śledząc nawyki żywieniowe uczestników i ich wagę za pomocą wag obsługujących Wi-Fi, zespół odkrył silną odwrotną korelację między procentową zawartością spożywanego błonnika i białka a utratą wagi osób na diecie.

„Badanie zdecydowanie sugeruje, że zwiększenie spożycia białka i błonnika przy jednoczesnej redukcji kalorii jest wymagane w celu optymalizacji bezpieczeństwa i skuteczności diet odchudzających” – stwierdziła pierwsza autorka i absolwentka Uniwersytetu I. Mindy H. Lee, wówczas absolwentka i absolwentka zarejestrowany dietetyk-dietetyk w programie iDip.

Rola białka w zachowaniu beztłuszczowej masy ciała

Nakamura powiedział, że zachowanie beztłuszczowej masy ciała jest bardzo ważne podczas utraty wagi, szczególnie podczas stosowania leków odchudzających.

„Ostatnio rośnie popularność leków odchudzających w postaci zastrzyków” – powiedział Nakamura. „Jednak stosowanie tych leków, gdy spożycie pokarmu jest mocno ograniczone, spowoduje poważne skutki uboczne w postaci utraty mięśni i kości, chyba że podczas utraty wagi zwiększy się spożycie białka”.

Ukończyły go łącznie 22 osoby, w tym 9 mężczyzn i 13 kobiet. Większość osób na diecie była w wieku od 30 do 64 lat. Uczestnicy zgłaszali, że podejmowali wcześniej dwie lub więcej prób utraty wagi. Miały także różne choroby współistniejące – 54% miało wysoki poziom cholesterolu, 50% miało problemy z układem kostnym, a 36% miało nadciśnienie i/lub bezdech senny. Ponadto, jak wynika z badania, osoby na diecie zgłaszały diagnozę cukrzycy, niealkoholowego stłuszczenia wątroby, raka i depresji.

Wpływ depresji na utratę wagi

Siedmiu osób na diecie, które zgłosiły, że zdiagnozowano u nich depresję, straciło znacznie mniej na wadze – około 2,4% swojej początkowej masy ciała w porównaniu z osobami bez depresji, które straciły 8,39% swojej początkowej masy ciała. Zespół odkrył, że utrata masy ciała nie różniła się istotnie wśród uczestników z innymi chorobami współistniejącymi, młodszych i starszych uczestników ani mężczyzn i kobiet.

Analiza składu ciała wykazała, że ​​osoby stosujące dietę utrzymały beztłuszczową masę ciała, tracąc średnio 7,1 kilograma masy tłuszczowej i minimalną masę mięśniową w odstępie sześciu miesięcy. Z badania wynika, że ​​wśród osób, które straciły więcej niż 5% początkowej masy ciała, 78% utraconej masy stanowiła tkanka tłuszczowa.

Długoterminowe wyniki utraty tkanki tłuszczowej i masy ciała

Ogólnie rzecz biorąc, uczestnicy programu zmniejszyli swoją masę tłuszczową ze średnio 42,6 kilograma na początku programu do 35,7 kilograma po 15 miesiącach. Zespół odkrył, że osoby na diecie zmniejszyły swoją talię o około 7 centymetrów po sześciu miesiącach i łącznie o 9 centymetrów po 15 miesiącach.

Śledząc spożycie białka i błonnika przez osoby na diecie, zespół odkrył silną korelację między spożyciem białka i błonnika a utratą masy ciała po trzech i 12 miesiącach.

„Silna korelacja sugeruje, że uczestnicy, którym udało się wprowadzić trwałe zmiany w diecie w ciągu pierwszych trzech miesięcy, tracili na wadze w kolejnych miesiącach, podczas gdy tym, którzy mieli trudności z wczesnym wdrożeniem zrównoważonych wzorców żywienia, rzadko udawało się zmienić dietę w późniejszych miesiącach”. – powiedział Nakamura.

Zespół postawił hipotezę, że tę korelację można również powiązać z wczesnym sukcesem utraty wagi u niektórych osób na diecie, co mogło zwiększyć ich motywację i trzymanie się programu.

Odniesienie: „Udane zmiany w diecie korelują z wynikami utraty wagi w nowym programie odchudzania” autorstwa Mindy H. Lee, Annabelle Shaffer, Nouf W. Alfouzan, Catherine C. Applegate, Jennie C. Hsu, John W. Erdman i Manabu T. Nakamura, 27 maja 2024 r., Nauka i praktyka o otyłości.
DOI: 10.1002/osp4.764

Współautorami badania, wszyscy z Uniwersytetu I., byli: dr Jennie Hsu, profesor kliniczny nauk o żywieniu i internista w Carle Illinois College of Medicine; emerytowany profesor żywienia i nauk o żywności John W. Erdman Jr.; studentka medycyny Annabelle Shaffer; Catherine C. Applegate, pracownik naukowy ze stopniem doktora w Beckman Institute for Advanced Science and Technology; i doktorant Nouf W. Alfouzan.

Projekt był finansowany przez Narodowy Instytut Wyżywienia i Rolnictwa Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych oraz Narodowy Instytut Obrazowania Biomedycznego i Bioinżynierii Narodowego Instytutu Zdrowia.



Link źródłowy