Badania przeprowadzone przez College of Medicine dostarczają obiecujących informacji na temat opóźniania postępu choroby Alzheimera choroby przez kilka lat od wstępnej diagnozy.
Niedawne badanie przeprowadzone przez naukowców z Texas A&M University College of Medicine sugeruje, że nowa terapia może potencjalnie spowolnić postęp choroby Alzheimera o kilka lat. Opublikowano w Journal of zewnątrzkomórkowych pęcherzykówbadania skupiają się na opracowaniu możliwości leczenia choroby Alzheimera, najczęstszej formy demencji i głównej przyczyny zgonów wśród osób w wieku 65 lat i starszych, dotykającej prawie 7 milionów Amerykanów.
Wykorzystując aerozol do nosa do nieinwazyjnego atakowania komórek wywołujących przewlekłe zapalenie układu nerwowego, naukowcy odkryli zmniejszenie stanu zapalnego w mózgu oraz zmniejszenie gromadzenia się płytek i białek, które uważa się za powiązane z postępującą utratą neuronów w mózgu, charakterystyczną dla choroby Alzheimera. .
„To podejście jest skuteczne, ponieważ ładunek przenoszony przez te pęcherzyki zewnątrzkomórkowe może zmniejszyć zmiany neuropatologiczne w mózgu” – mówi dr Ashok K. Shetty, wybitny profesor uniwersytecki i zastępca dyrektora Instytutu Medycyny Regeneracyjnej na Wydziale Biologii Komórki i Genetyki.
Wczesne testy na modelach zwierzęcych
Shetty, współpracownik dr Madhu LN i ich współpracownicy podali spray do nosa modelowi zwierzęcemu we wczesnych stadiach choroby Alzheimera. Łącząc swoje obiecujące wyniki, naukowcy odkryli również, że mikroglej, komórki odpornościowe w mózgu, zawierał podawane donosowo pęcherzyki zewnątrzkomórkowe pochodzące z nerwowych komórek macierzystych.
W chorobie Alzheimera mikroglej aktywuje się, powodując stan zapalny i usuwając z mózgu blaszki związane z chorobą Alzheimera. Ta początkowo pomocna funkcja z czasem staje się problematyczna, mówi Shetty. „Długotrwała aktywacja powoduje, że tracą one swoją normalną funkcję i zaczynają uszkadzać neurony, prowadząc do postępującej utraty neuronów”.
Odkrycia wskazują, że spożycie pęcherzyków zewnątrzkomórkowych pochodzących z nerwowych komórek macierzystych znacząco zmieniło ekspresję genów mikrogleju i zredukowało wiele szkodliwych białek prozapalnych, nie wpływając na zdolność mikrogleju do dalszego usuwania nagromadzonych białek związanych z chorobą Alzheimera, mówi Madhu.
Shetty złożył patent na donosowe podanie pęcherzyków zewnątrzkomórkowych pochodzących z nerwowych komórek macierzystych w leczeniu choroby Alzheimera i innych zaburzeń neurologicznych. Mówi, że badania przeprowadzone w jego laboratorium – finansowane przez Narodowy Instytut ds. Starzenia się – zainspirowały już dalsze badania i ma nadzieję, że udane badania mogą wskazać na leczenie opóźniające zmiany związane z chorobą Alzheimera i poważne problemy poznawcze o 10 do 15 lat od wstępnej diagnozy. „Nasza podróż nad zastosowaniem tej terapii w chorobie Alzheimera dopiero się rozpoczyna” – mówi.
Odniesienie: „Pęcherzyki zewnątrzkomórkowe z indukowanych przez człowieka pluripotencjalnych nerwowych komórek macierzystych pochodzących z nerwowych komórek macierzystych łagodzą kaskady prozapalne w obrębie mikrogleju związanego z chorobą w chorobie Alzheimera” Leelavathi N. Madhu, Maheedhar Kodali, Raghavendra Upadhya, Shama Rao, Yogish Somayaji, Sahithi Attaluri, Bing Shuai, Maha Kirmani, Shreyan Gupta, Nathaniel Maness, Xiaolan Rao, James J. Cai i Ashok K. Shetty, 5 listopada 2024 r., Journal of zewnątrzkomórkowych pęcherzyków.
DOI: 10.1002/jev2.12519
Badanie zostało sfinansowane przez Narodowy Instytut ds. Starzenia się.