Strona główna nauka/tech Naukowcy odkrywają, że pacjenci, u których alergia powoduje pociąganie nosem, mają w...

Naukowcy odkrywają, że pacjenci, u których alergia powoduje pociąganie nosem, mają w nosie różne grzyby

7
0


kichnięcie

Źródło: Gustavo Fring z Pexels

Prawie jedna czwarta dorosłych Portugalczyków ma alergie powodujące katar. Ta choroba układu oddechowego, formalnie nazywana alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa i często powiązana z astmą, jest częstym problemem na całym świecie, a górne drogi oddechowe stanowią kluczowy cel badań nad leżącymi u jej podstaw procesami chorobowymi.

Teraz globalny zespół badaczy odkrył, że pacjenci cierpiący na alergiczny katar i astmę mają w nosie różne kolonie grzybów lub mykobiomy, co sugeruje potencjalne kierunki badań w zakresie przyszłych metod leczenia.

„Wykazaliśmy, że próbki z alergicznego nieżytu nosa wykazywały znacznie większą różnorodność grzybów i inną strukturę społeczności grzybów w porównaniu z próbkami pobranymi od osób zdrowych” – powiedział dr Luís Delgado z Uniwersytetu w Porto w Portugalii, jeden z autorów artykułu w Granice w mikrobiologii. „Może to sugerować, że alergiczny nieżyt nosa zwiększa różnorodność i zmienia skład mikrobiomu górnych dróg oddechowych”.

Miniaturowy świat mykologiczny

Alergiczny nieżyt nosa powoduje kichanie, swędzenie, stan zapalny błon śluzowych nosa oraz zatkany i katar. Często współistnieje z astmą, która obejmuje również stan zapalny i niedrożność dróg oddechowych. Alergiczny nieżyt nosa i astma mogą nawet stanowić różne aspekty tej samej choroby zapalnej dróg oddechowych, dlatego niezwykle istotne jest zidentyfikowanie powiązań między nimi a ich przyczynami.

Do badania mykobiomu nosa badacze zrekrutowali 214 uczestników spośród dzieci i młodych dorosłych uczęszczających do kliniki immunologii i astmy w Porto. U 155 pacjentów zdiagnozowano zarówno alergiczny nieżyt nosa, jak i astmę, u 47 zdiagnozowano jedynie alergiczny nieżyt nosa, a u 12 astmę. Do badania zakwalifikowano także 125 zdrowych osób z grupy kontrolnej.

Naukowcy pobrali próbki z nosa uczestników za pomocą wymazów z nosa i zsekwencjonowali znalezione DNA grzybów, koncentrując się na dwóch konkretnych regionach, aby zidentyfikować różne gatunki grzybów i opracować przegląd mykobiomu każdego uczestnika. Po kontroli jakości mieli do pracy 306 próbek.

Następnie wykorzystali analizę sieciową, aby zrozumieć powiązania między różnymi rodzajami grzybów i scharakteryzować różne zbiorowiska grzybów obecne u zdrowych i chorych uczestników. Zbadali także funkcję różnych grzybów, przyglądając się szlakom metabolicznym, na które wpływają, aby spróbować zrozumieć implikacje wszelkich różnic w mykobiomie między grupami pacjentów.

Kasła i kicha

Najczęstszymi rodzinami grzybów we wszystkich próbkach były Ascomycota i Basidiomycota. W tych dwóch rodzinach mykobiomy dominowało 14 rodzajów.

„Wśród tych dominujących rodzajów wykryliśmy pospolite grzyby, które u ludzi uznano za alergenne lub oportunistyczne grzyby chorobotwórcze” – powiedział Delgado. „To sugeruje, że jama nosowa jest głównym rezerwuarem grzybów, które mogą powodować alergiczny nieżyt nosa i astmę”.

Wystąpiła bardzo wyraźna i statystycznie istotna różnica pomiędzy pacjentami z chorobami układu oddechowego a zdrową grupą kontrolną, natomiast nie było istotnej różnicy pomiędzy różnymi grupami pacjentów z chorobami układu oddechowego. Pacjenci z chorobami układu oddechowego mieli bardziej zróżnicowane i bogatsze mykobiomy.

Grzyby pobrane od pacjentów cierpiących zarówno na alergiczny nieżyt nosa, jak i astmę, również wykazały więcej dowodów na powiązania między nimi niż grzyby z nosa zdrowych uczestników i tych, którzy cierpieli tylko na alergiczny nieżyt nosa. Może to wskazywać, że grzyby wpływają na środowisko odpornościowe nosa.

Naukowcy odkryli również, że trzy szlaki metaboliczne związane z wytwarzaniem elementu budulcowego DNA i RNA – rybonukleotyd 5-aminoimidazolowy, czyli AIR – były nadmierne w mykobiomie pacjentów z alergicznym nieżytem nosa i astmą. AIR jest powiązany z produkcją puryn, niezbędnych do metabolizmu energetycznego i syntezy DNA.

Odkryj najnowsze osiągnięcia nauki, technologii i kosmosu dzięki over 100 000 abonentów którzy codziennie korzystają z witryny Phys.org. Zapisz się do naszego bezpłatny biuletyn i otrzymuj aktualne informacje o przełomowych, innowacjach i badaniach, które mają znaczenie—codziennie lub co tydzień.

Jeśli dalsze badania potwierdzą to powiązanie i określą dokładny problem, AIR może stać się przyszłym celem terapeutycznym w leczeniu lub diagnostyce.

„Nie mogliśmy jednak kontrolować wszystkich zmiennych specyficznych dla pacjenta, takich jak nasilenie choroby i poziom powiązanego leczenia, dlatego próbki od pacjentów pobierano w jednym czasie” – przestrzegł Delgado, wyjaśniając, że przekrojowy projekt badania daje szeroki obraz, ale nie nie pokazuje, jak mykobiom zmienia się w czasie. Badania podłużne mogą dać lepszy pogląd na to, czy grzyby napędzają procesy chorobowe, a jeśli tak, to które grzyby są za nie odpowiedzialne.

„Zajęcie się niektórymi z tych zmiennych klinicznych byłoby interesującą kontynuacją naszego badania, gdybyśmy mogli uzyskać odpowiednie fundusze” – powiedział Delgado. „Jeśli na tym etapie nie możemy pójść dalej, kluczowe dane i hipotezy zostaną tutaj opublikowane, aby inni mogli je powtórzyć i ostatecznie połączyć stół laboratoryjny z kliniką”.

Więcej informacji:
Mykobiom nosa osób chorych na alergiczny nieżyt nosa i astmę różni się od mykobiomu zdrowego organizmu pod względem składu, struktury i funkcji. Granice w mikrobiologii (2024). DOI: 10.3389/fmicb.2024.1464257

CytatNaukowcy odkrywają, że u pacjentów, u których alergia powoduje pociąganie nosem, w nosie żyją różne grzyby (2024, 17 grudnia), pobrano 17 grudnia 2024 r. z https://phys.org/news/2024-12-pacjentów-allergies-sniffles-fungi- nosy.html

Niniejszy dokument podlega prawom autorskim. Z wyjątkiem uczciwego obrotu w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.





Link źródłowy