Strona główna nauka/tech Naukowcy odkrywają tajemnice „światowej twierdzy bonobo”

Naukowcy odkrywają tajemnice „światowej twierdzy bonobo”

18
0


Bonobo na drzewie
Bonobo to zagrożona wielka małpa występująca wyłącznie w Kongo. Źródło: Christian Ziegler / Instytut Zachowania Zwierząt im. Maxa Plancka

Dwudziestoletnie badanie przeprowadzone w największym chronionym parku w Kongo potwierdza, że ​​strażnicy odgrywają kluczową rolę w ochronie zagrożonych gatunków. gatunek.

Naukowcy ustalili populację bonobo w jednym z największych dziewiczych lasów tropikalnych, regionie uważanym za światową twierdzę tego zagrożonego gatunku. Badania trwające dwie dekady, prowadzone przez zespół 48 naukowców, szacują, że Park Narodowy Salonga w Demokratycznej Republice Konga (DRK) jest domem dla od 8 000 do 18 000 dorosłych bonobo. Chociaż od 2000 r. liczba ludności utrzymuje się na stałym poziomie, pojawiły się oznaki potencjalnego spadku. Badanie prowadzone przez naukowców z Instytutu Zachowania Zwierząt im. Maxa Plancka (MPI-AB) uwypukliło konkretne czynniki, które pozytywnie wpływają na populacje bonobo i dostarczyło praktycznych strategii ich ochrony na całym obszarze ich występowania.

„Oszacowanie populacji bonobo w największym chronionym parku w Kongo to znaczący krok w wysiłkach na rzecz ochrony przyrody” – mówi Mattia Bessone, pierwsza autorka badania. „Podkreślamy skuteczność strażników parków w ochronie tego zagrożonego gatunku, pokazując, że sukces Salongi może służyć jako model dla innych projektów związanych z ochroną przyrody”.

Największy dziewiczy las w Afryce

Park Narodowy Salonga w Demokratycznej Republice Konga to największy chroniony park leśny w Afryce, zajmujący obszar wielkości Szwajcarii. Jest to dziewiczy las pierwotny, znany z tego, że jest sanktuarium dla największej populacji bonobo – gatunku małpy wielkiej występującej wyłącznie w Kongo. W Salondze bonobo są stosunkowo bezpieczne przed wylesianiem i polowaniami komercyjnymi, które zagrażają ich istnieniu gdzie indziej. Jest jednak problem z tytułem Salongi jako bastionu bonobo na świecie: dokładna liczba mieszkańców Salongi nigdy nie była znana ze względu na brak kompleksowych badań obejmujących rozległy obszar parku, który obejmuje chroniony las o powierzchni 33 000 km² i korytarz o powierzchni 9 000 km². osiedli ludzkich.

„Podawały się stare dane dotyczące liczby bonobo występujących w Salondze” – mówi Barbara Fruth, która w 2016 r. kierowała oceną tego gatunku na czerwonej liście IUCN, „ale było to założenie oparte na ankietach obejmujących mniej niż dwadzieścia procent populacji cały park.”

Jednak Fruth i inni naukowcy uznali, że Salonga dostarczyła klucza do odpowiedzi na pytania bardzo potrzebne w kwestii ochrony bonobo.

„Wyjątkowość Salongi polega na tym, że jest to jedyne miejsce, w którym powtórzono badania w tych samych obszarach” – mówi Fruth, lider grupy w MPI-AB. „W tym rozległym kraju jedynie Salonga oferuje możliwość modelowania trendów i oceny, czy w Kongo liczba bonobo maleje”.

Kompilacja danych z dwudziestu lat

Mattia Bessone, badacz ze stopniem doktora w firmie Fruth, kierował wysiłkiem mającym na celu połączenie wszystkich badań przeprowadzonych w Salondze w latach 2000–2018, co dało w sumie 13 ankiet przeprowadzonych przez 48 naukowców. Bessone stanął przed wyzwaniami wynikającymi z różnych metod liczenia bonobo, od tradycyjnego liczenia gniazd po nowoczesne kamery uruchamiane ruchem. Użył technik statystycznych, aby pogodzić te różnice i przedstawić szacunki dotyczące populacji bonobo na całym obszarze Salongi, w tym na obszarach wcześniej niezbadanych. Praca ta stanowi największe jak dotąd porównanie czasowe populacji bonobo, podkreślając jej znaczny zasięg geograficzny.

Wyniki dostarczają kilku kluczowych spostrzeżeń, które mogą pomóc w ochronie bonobo i zarządzaniu nimi.

Czego bonobo potrzebują, aby dobrze się rozwijać

W badaniu oszacowano, że w Salondze żyje od 8 000 do 18 000 dorosłych bonobo, co „nie jest aż tak zaskakujące” – twierdzi Bessone, ponieważ pokrywa się z wcześniejszymi ekstrapolacjami z mniejszych badań. Wydaje się, że liczba ludności również utrzymuje się na stałym poziomie od 2000 r., jednak naukowcy odkryli niepokojącą tendencję spadkową zarówno pod względem gęstości, jak i rozmieszczenia, chociaż nie jest to istotne statystycznie.

„To nam mówi, że bonobo nie są w bezpośrednim niebezpieczeństwie, ale jeśli chcemy zapewnić im przetrwanie, musimy zachować czujność i nadal inwestować w działania na rzecz ochrony środowiska” – mówi Bessone.

W badaniu zwrócono uwagę na konkretne czynniki, które mogą wyznaczyć kierunek przyszłych działań ochronnych.

Pierwotna lesistość jest głównym predyktorem występowania bonobo, podczas gdy bliskość wiosek negatywnie wpływa na ich obecność. Ale nie wszyscy ludzie trzymają bonobo z daleka. Bonobo częściej występują w pobliżu stanowisk strażników parkowych, co podkreśla ochronny wpływ organów ścigania.

„Nie możemy powiedzieć, co konkretnie robią strażnicy, co prowadzi do takiego efektu” – mówi Bessone. „Możliwe, że strażnicy skutecznie odstraszają kłusowników. Jakikolwiek jest powód, jasne jest, że sama obecność organów ścigania ma pozytywny wpływ na bonobo”.

Kolejny jasny punkt pojawił się w południowej części parku, gdzie wioski należące do tradycyjnej mniejszości zamieszkiwały jeszcze przed utworzeniem Parku Narodowego Salonga w 1970 r. „W tych wioskach obowiązuje kulturowe tabu, które zabrania polowań na bonobo” – mówi Bessone. „To może być przyczyną pozytywnego wpływu, jaki wywierają na liczebność bonobo”.

Dzięki długoterminowemu monitorowaniu w jednym z najbardziej dziewiczych miejsc w Afryce implikacje badania są znaczące.

„Największym zagrożeniem dla bonobo jest wylesianie i polowania komercyjne, a nasze ustalenia pokazują, że ochrona lasów i inwestowanie w egzekwowanie prawa przynosi konkretne korzyści dla ochrony bonobo” – mówi Fruth. „Mamy nadzieję, że zmotywuje to krajowe i międzynarodowe władze zajmujące się ochroną przyrody do większych inwestycji w Salongę i inne obszary chronione, aby bonobo pozostały częścią naszego świata jeszcze w przyszłości”.

Odniesienie: „Zagęszczenie i rozmieszczenie bonobo (Pan paniscus) w największym rezerwacie lasu deszczowego w Afryce Środkowej: dane z długoterminowego badania pokazują pułapki w podejściach metodologicznych i wezwanie do zachowania czujności” Mattia Bessone, Hjalmar S. Kühl, Ilka Herbinger, Gottfried Hohmann, Kouamé Paul N’Goran, Papy Asanzi, Stephen Blake, Michel Basele, Martin Bofeko, Nono Bondjengo, Pitshou Wangongo Bondo, Rigobert Booto, Pedro Barros da Costa, Violette Dérozier, Maurice Emetshu, Ernest Dadis Bush Fotsing, Falk Grossmann, Patrick Guislain, John Hart, Bernard Beka Ikembelo, Mpongo Dieumerci Iyomi, Bila-Isia Inogwabini, Oke Intamba, Ijomi Bernard Iyatshi, Pierre Kafando, Mbangi Augustin Kambere, Jean-Léon Kambale Katembo, Janvier Katembo Kukumanga, Innocent Liengola, Fiona Maisels, Florence Maliva, Maurice Manala, Samy Matungila, Menard Mbende, Jean AD Mbenga, Dissondet Baudelaire Moundzoho, Pamus Paluku Musenzi, Steven Mwanduko, Pascal Naky, Mozart Ngomo, Pele M. Nkumu, Robert Ratsina, Gay Edwards Reinartz, Tenekwetche Sop, Samantha Strindberg, Ashley Vosper, Loving Kako Wanzalire Musubaho i Barbara Fruth, 2 grudnia 2024 r., International Journal of Primatology.
DOI: 10.1007/s10764-024-00468-w



Link źródłowy