Strona główna nauka/tech Naukowcy odkrywają tajemnicę sięgającą miliardów lat w największych złożach rudy żelaza na...

Naukowcy odkrywają tajemnicę sięgającą miliardów lat w największych złożach rudy żelaza na Ziemi

30
0


Głębokoniebieska ruda żelaza licząca 1,3 miliarda lat
Głęboko niebieska ruda żelaza sprzed 1,3 miliarda lat z prowincji Hamersley. Źródło: Liam Courtney-Davies, Uniwersytet Curtin

Naukowcy z Curtin University odkryli, że złoża rudy żelaza Hamersley w Australii Zachodniej są o miliard lat młodsze, niż wcześniej sądzono, i powstały podczas znaczących wydarzeń geologicznych od 1,4 do 1,1 miliarda lat temu.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Curtin wykazały, że ogromne złoża rudy żelaza w prowincji Hamersley w Australii Zachodniej są o około miliard lat młodsze, niż wcześniej szacowano. To odkrycie może znacznie przyspieszyć poszukiwania większej ilości zasobu.

Wykorzystując nową technikę geochronologiczną do dokładnego pomiaru wieku minerałów tlenku żelaza, naukowcy odkryli, że złoża Hamersley powstały między 1,4 a 1,1 miliarda lat temu, a nie 2,2 miliarda lat temu, jak wcześniej szacowano.

Aktywność geologiczna i powstawanie rud żelaza

Główny autor dr Liam Courtney-Davies, który był pracownikiem naukowym podoktorskim w Centrum Johna de Laetera przy Uniwersytecie Curtin w czasie badań, a obecnie na Uniwersytecie Kolorado w Boulder, stwierdziło, że odkrycia wykazały, że złoża żelaza powstały w okresie dużej aktywności geologicznej, kiedy rozpadały się starożytne superkontynenty i tworzyły się nowe.

„Energia tej niezwykłej aktywności geologicznej prawdopodobnie spowodowała wytworzenie miliardów ton skał bogatych w żelazo w rzece Pilbara” – stwierdziła dr Courtney-Davies.

„Odkrycie powiązania między tymi gigantycznymi złożami rudy żelaza a zmianami w cyklach superkontynentu pogłębia naszą wiedzę na temat starożytnych procesów geologicznych i poprawia naszą zdolność przewidywania, gdzie powinniśmy badać w przyszłości.

Datowanie formacji żelaza pasmowego (BIF)

Współautor badania, profesor nadzwyczajny Martin Danišík z Centrum Johna de Laetera, powiedział, że w ramach badań precyzyjnie datowano minerały z formacji żelaza pasmowego (BIF), czyli starożytnych podwodnych warstw skał bogatych w żelazo, które mogą zapewnić znaczący wgląd w głębokie struktury geologiczne Ziemi. przeszłość.

„Do tej pory dokładny harmonogram zmian tych formacji z 30 procent żelaza w pierwotnej postaci do ponad 60 procent żelaza w obecnym stanie był niejasny, co utrudniało nam zrozumienie procesów, które doprowadziły do ​​​​powstania światowych największych złóż rudy” – powiedział profesor nadzwyczajny Danišík.

„Wykorzystując nową technikę do datowania minerałów tlenku żelaza poprzez analizę izotopów uranu i ołowiu w ziarnach minerałów, bezpośrednio datowaliśmy wszystkie główne gigantyczne złoża rudy żelaza znajdujące się w prowincji Hamersley.

„Nasze badania wskazują, że złoża te powstały w związku z głównymi wydarzeniami tektonicznymi, co podkreśla dynamiczną naturę historii naszej planety i złożoność mineralizacji rud żelaza”.

Odniesienie: „Miliardowa zmiana w tworzeniu największych złóż rudy na Ziemi” autorstwa Liama ​​Courtney-Daviesa, Marco Fiorentiniego, Hilke Dalstry, Steffena Hagemanna, Ericka Ramanaidou, Martina Danišika, Noreen J. Evans, Kai Rankenburga i Brenta IA McInnesa, 23 lipca 2024 r., Postępowanie Narodowej Akademii Nauk.
DOI: 10.1073/pnas.2405741121



Link źródłowy