Strona główna nauka/tech Naukowcy odkrywają sekret zdrowszego tłuszczu na brzuchu

Naukowcy odkrywają sekret zdrowszego tłuszczu na brzuchu

11
0


Kobieta szczypiąca tłuszcz z brzucha
Zdrowe funkcje magazynowania tłuszczu, takie jak zwiększona liczba mitochondriów i naczyń krwionośnych, są bardziej widoczne u osób z otyłością, które regularnie ćwiczą, co ostro kontrastuje z osobami niećwiczącymi.

Regularne ćwiczenia trwające miesiące lub lata zmieniają tkankę tłuszczową brzucha u osób z otyłością, czyniąc ją zdrowszą i bardziej zdolną do skutecznego magazynowania tłuszczu w porównaniu do osób, które nie ćwiczą.

Badanie wykazało, że osoby ćwiczące długoterminowo wykazują lepsze właściwości magazynowania tłuszczu, takie jak zwiększone naczynia krwionośne i mitochondria oraz zmniejszona zawartość kolagenu, co utrudnia metabolizm, potencjalnie zmniejszając ryzyko chorób takich jak niealkoholowe stłuszczenie wątroby.

Magazynowanie tłuszczu u osób ćwiczących i niećwiczących

Osoby z otyłością, które długo ćwiczą, mają zdrowszą tkankę tłuszczową na brzuchu i mogą ją magazynować skuteczniej niż osoby otyłe niećwiczące. Tak wynika z nowego badania opublikowanego dzisiaj (10 września) w Metabolizm naturyod zespołu naukowców z Uniwersytetu Michigan.

Zespół badawczy wyhodował także w laboratorium tkankę tłuszczową z komórek pobranych zarówno od ćwiczących, jak i niećwiczących, a komórki od ćwiczących rozwinęły się w tkankę, która skuteczniej magazynowała tłuszcz.

Wpływ regularnych ćwiczeń na magazynowanie tłuszczu

„Nasze odkrycia wskazują, że oprócz tego, że są sposobem na spalanie kalorii, regularne ćwiczenia przez kilka miesięcy lub lat wydają się modyfikować tkankę tłuszczową w sposób, który pozwala na zdrowsze magazynowanie tkanki tłuszczowej, jeśli lub kiedy odnotujesz pewien przyrost masy ciała – jak prawie wszyscy, gdy się starzejemy” – powiedział główny badacz Jeffrey Horowitz, profesor nauk o ruchu w Szkole Kinezjologii UM.

Naukowcy chcieli zobaczyć wpływ lat regularnych ćwiczeń na tkankę tłuszczową, ale bardzo trudno jest zaprojektować badanie, które pozwoliłoby monitorować ten efekt w dłuższej perspektywie. Zamiast tego porównali dwie grupy dorosłych chorych na otyłość: 16 osób, które deklarowały, że ćwiczyły co najmniej cztery razy w tygodniu przez co najmniej dwa lata – średnia wynosiła 11 lat; oraz 16 osób, które nigdy nie ćwiczyły regularnie, ale pasowały pod innymi względami, takimi jak masa tkanki tłuszczowej, waga i płeć. Zespół pobrał od obu grup próbki tkanki tłuszczowej z brzucha tuż pod skórą.

Zwiększone możliwości magazynowania tłuszczu u ćwiczących

Odkryli, że ćwiczący mieli wyraźne cechy strukturalne i biologiczne w tkance tłuszczowej, które zwiększały zdolność do jej magazynowania. Osoby niećwiczące nie miały tych cech. W szczególności ćwiczący mieli więcej naczyń krwionośnych, mitochondriów i korzystnych białek, a mniej kolagenu, który może zakłócać metabolizm i mniej komórek powodujących stan zapalny.

Ma to znaczenie, ponieważ najzdrowszym miejscem przechowywania tłuszczu jest tkanka tłuszczowa znajdująca się tuż pod skórą, z której pobrano próbki, zwana podskórną tkanką tłuszczową. Zwiększenie zdolności do magazynowania tłuszczu poprzez ćwiczenia zmniejsza potrzebę magazynowania tłuszczu w niezdrowych miejscach, np. w tkance tłuszczowej wokół narządów lub w samych narządach.

„W porównaniu z naszym poprzednim badaniem, w którym sprawdzaliśmy wpływ trzech miesięcy treningu na tkankę tłuszczową, ogólnie widzimy, że różnice te są bardziej wyraźne u osób ćwiczących regularnie przez lata w porównaniu z osobami, które nie ćwiczą” – powiedział Horowitz.

Konsekwencje dla przyrostu masy ciała i zdrowia

Należy pamiętać, że zwiększenie zdolności do magazynowania tłuszczu nie jest równoznaczne z przyrostem tkanki tłuszczowej, co wymaga przejadania się.

„Oznacza to, że jeśli lub kiedy ludzie doświadczą przyrostu masy ciała, nadmiar tłuszczu będzie przechowywany w „zdrowy” sposób w tym obszarze pod skórą, a nie w tkance tłuszczowej wokół narządów (tłuszcz trzewny) lub w tkankach tłuszczowych. samych narządów, takich jak wątroba czy serce”.

Szersze konsekwencje zdrowotne i dalsze badania

Jedną z chorób spowodowanych niezdrowym gromadzeniem się tłuszczu, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem w USA i innych krajach, jest niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby, która występuje najczęściej u osób z nadwagą lub otyłością. Nadmiar tłuszczu gromadzi się w wątrobie i może powodować choroby takie jak marskość wątroby (najczęściej obserwowana w przypadku alkoholizmu) lub rak.

Horowitz powiedział, że ważne jest przeprowadzenie długoterminowych badań w celu śledzenia ludzi rozpoczynających i kontynuujących program ćwiczeń przez kilka lat, aby zobaczyć, jak zmienia się ich tkanka tłuszczowa – nawet jeśli nie zmieniają się ilości tkanki tłuszczowej. Ważne jest również, aby wiedzieć, czy istnieje rodzaj lub intensywność ćwiczeń, które zapewniają lepszą reakcję w zakresie modyfikacji tkanki tłuszczowej.

Badanie różnic funkcjonalnych w tkance tłuszczowej

W kolejnych badaniach zespół sprawdzi również, czy tkanka tłuszczowa wyhodowana od osób ćwiczących i niećwiczących funkcjonuje inaczej oraz czy istnieją inne różnice związane ze stanem zdrowia, które mogą przekładać się na stan tkanki i osoby, od której pochodzą komórki.

Odniesienie: „Długoterminowy trening wysiłkowy pozytywnie wpływa na tkankę tłuszczową w przypadku nadwagi lub otyłości” 10 września 2024 r., Metabolizm natury.
DOI: 10.1038/s42255-024-01103-x



Link źródłowy