Strona główna nauka/tech Naukowcy odkrywają prosty sposób na poprawę stabilności poziomu cukru we krwi bez...

Naukowcy odkrywają prosty sposób na poprawę stabilności poziomu cukru we krwi bez ograniczania kalorii

24
0


Koncepcja planowania posiłków na czczo przerywanym
Ograniczenie jedzenia do 8-godzinnego okna znacznie poprawia kontrolę poziomu glukozy we krwi u dorosłych z grupy ryzyka cukrzycy typu 2, niezależnie od tego, czy okno przypada na wczesną, czy późną porę dnia. Badanie wykazało wydłużenie czasu utrzymywania prawidłowego poziomu glukozy we krwi i zmniejszoną zmienność glikemii, co przypisuje się okresowi postu, a nie porę posiłku.

Randomizowane badanie krzyżowe pokazuje, że zalety 16-godzinnego postu stają się widoczne już po trzech dniach, bez konieczności ograniczania spożycia kalorii.

Jak wynika z randomizowanego badania krzyżowego zaprezentowanego na tegorocznym dorocznym spotkaniu Europejskiego Stowarzyszenia, ograniczenie okna żywieniowego do 8 godzin dziennie znacząco poprawiło kontrolę poziomu glukozy we krwi u dorosłych z grupy ryzyka cukrzycy typu 2, niezależnie od tego, czy miało to miejsce wcześniej, czy później w ciągu dnia. dla Studium Cukrzycy (EASD) w Madrycie (9-13 września).

„Nasze badanie wykazało, że ograniczenie jedzenia do 8 godzin dziennie znacząco wydłużyło dzienny czas spędzony w normalnym zakresie poziomu glukozy we krwi i zmniejszyło wahania poziomu glukozy we krwi. Jednak zmiana 8-godzinnego okresu ograniczonego jedzenia na wcześniejszą lub późniejszą część dnia nie wydaje się zapewniać dodatkowych korzyści” – stwierdziła główna autorka, dr Kelly Bowden Davies z Manchester Metropolitan University w Wielkiej Brytanii.

Korzyści z postu w stosunku do pory posiłków

Dodała: „Nasze ustalenia, które można przypisać 16-godzinnemu okresowi postu, a nie porze jedzenia lub zmianom w spożyciu energii, również podkreślają, że korzyści z jedzenia ograniczonego czasowo można dostrzec już w ciągu zaledwie trzech dni. Chociaż jedzenie ograniczone w czasie staje się coraz bardziej popularne, w żadnym innym badaniu nie oceniano ściśle kontrolowanej diety i nie zmieniano czasu zegarowego ośmiogodzinnego okna żywieniowego na kontrolę glikemii u osób zagrożonych cukrzycą typu 2”.

Poprzednie badania wskazują, że TRE (które ogranicza, kiedy, ale nie co, ludzie jedzą) może ulec poprawie insulina wrażliwość (zdolność organizmu do reagowania na insulinę) i hemoglobinę glikowaną (HbA1c; średni poziom cukru we krwi w ciągu tygodni i miesięcy) u osób z ryzykiem cukrzycy typu 2.

Jednakże wpływ na zmienność glikemii (wahania poziomu glukozy we krwi) nie jest jasny, a poprzednie badania przypisały pozytywne działanie TRE zmniejszonemu spożyciu energii. Celem tego badania było zrozumienie zmian w harmonogramie posiłków, gdy uczestnicy utrzymywali równowagę energetyczną (spożycie energii dopasowano do wydatku energetycznego).

Projekt badania i ustalenia

Aby dowiedzieć się więcej, naukowcy zbadali wpływ TRE w sposób eukaloryczny – z dietą dostosowaną do zapotrzebowania energetycznego (biorąc pod uwagę płeć, wiek, wagę, wzrost, poziom aktywności – porównując wczesną dietę (ETRE; między 8:00 a 16:00) w porównaniu z spóźnieniem (LTRE; między 12:00 a 20:00) okno żywieniowe wpływające na kontrolę glikemii u dorosłych z nadwagą prowadzących siedzący tryb życia.

Piętnaście osób prowadzących siedzący tryb życia (9 kobiet/6 mężczyzn; średni wiek 52 lata; BMI 28 m/kg2; HbA 37,9 mmol/mol), które zwykle rozkładały okres jedzenia na ponad 14 godzin dziennie, przypisano do dwóch różnych wzorców odżywiania się przez 3 dni.

Naukowcy porównali ETRE schemat (jedzenie tylko między 8:00 a 16:00) i LTRE schemat (jedzenie tylko od południa do 20:00) i nawykowy schemat odżywiania (ponad 14 godzin dziennie). Standaryzowana dieta eukaloryczna [50% carbohydrates, 30% fat, and 20% protein] było zapewnione w okresach TRE, ale uczestnicy spożywali własną dietę w zwyczajowych (swobodnych) warunkach życia.

Wyniki i wnioski

Ciągłe monitorowanie poziomu glukozy wykorzystano do oceny dziennego czasu utrzymywania się euglikemii (przy prawidłowym stężeniu glukozy we krwi wynoszącym 3,9–7,8 mmol/l) oraz wskaźników zmienności glikemii, w tym średniego bezwzględnego poziomu glukozy (MAG), współczynnika zmienności (CV) i średnia amplituda wahań poziomu glukozy (MAGE).

Z przeprowadzonych analiz wynika, że ​​w porównaniu do zwykłego jedzenia (powyżej 14 godz./dobę) TRE (8 godz./dobę) istotnie wydłużało czas przebywania w prawidłowym zakresie glukozy we krwi średnio o 3,3%, a także zmniejszało markery zmienności glikemii – MAG o 0,6 mmol/l, CV o 2,6%, a MAGE o 0,4 mmol/l.

Jednakże nie stwierdzono znaczących różnic w kontroli glikemii pomiędzy szczepionką ETRE i LTRE schematy.

„Wielu osobom trudno jest utrzymać liczenie kalorii na dłuższą metę, ale nasze badanie sugeruje, że patrzenie na zegarek może w prosty sposób poprawić kontrolę poziomu cukru we krwi u osób zagrożonych cukrzycą typu 2, niezależnie od tego, kiedy mają 8- godzinnego okna jedzenia, co uzasadnia zbadanie tego w szerszych badaniach i w dłuższej perspektywie” – powiedział dr Bowden Davies.

Spotkanie: Doroczne spotkanie Europejskiego Stowarzyszenia Badań nad Cukrzycą (EASD)



Link źródłowy