Strona główna nauka/tech Naukowcy odkrywają nowe długoterminowe korzyści wynikające z przyjmowania witaminy D podczas ciąży

Naukowcy odkrywają nowe długoterminowe korzyści wynikające z przyjmowania witaminy D podczas ciąży

10
0


Suplementy witaminy D
Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Southampton wykazało, że dzieci, których matki przyjmowały suplementy witaminy D w czasie ciąży, mają mocniejsze kości w wieku siedmiu lat. Odkrycia podkreślają znaczenie prenatalnej witaminy D dla długoterminowego zdrowia kości, potwierdzając, że jest to kluczowa strategia zdrowia publicznego. Źródło: SciTechDaily.com

Jak wynika z brytyjskiego badania, witamina D stosowana w ciąży poprawia wytrzymałość kości dzieci w wieku siedmiu lat. Badanie MAVIDOS wykazało, że prenatalna suplementacja witaminy D powoduje większą gęstość kości u dzieci, co sugeruje trwałe korzyści dla zdrowia dziecka.

Według nowych badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Southampton i Szpital Uniwersytecki w Southampton (UHS), dzieci, których matki przyjmowały dodatkową witaminę D w czasie ciąży, nadal mają mocniejsze kości w wieku siedmiu lat.

Badania gęstości kości wykazały, że dzieci urodzone przez matki, którym w czasie ciąży podawano suplementy witaminy D, mają większą gęstość mineralną kości w połowie dzieciństwa. Ich kości zawierają więcej wapnia i innych minerałów, dzięki czemu są mocniejsze i mniej podatne na złamania.

Naukowcy twierdzą, że odkrycia opublikowane w The Amerykański dziennik żywienia klinicznegopodkreślają znaczenie suplementacji witaminy D w czasie ciąży jako strategii zdrowia publicznego.

Analizą kierowała dr Rebecca Moon, wykładowca kliniczny zdrowia dziecka w NIHR na Uniwersytecie w Southampton. Powiedziała: „Nasze odkrycia pokazują, że korzyści płynące z suplementacji witaminy D w czasie ciąży utrzymują się do połowy dzieciństwa.

„Ta wczesna interwencja stanowi ważną strategię w zakresie zdrowia publicznego. Wzmacnia kości dzieci i zmniejsza ryzyko chorób takich jak osteoporoza i złamania w późniejszym życiu.

Rola witaminy D w zdrowiu kości

Witamina D reguluje ilość wapnia i fosforanów w organizmie – minerałów niezbędnych dla zdrowia kości, zębów i mięśni.

W 2009 roku badacze uruchomili Badanie MAVIDOSrekrutując ponad 1000 kobiet z Southampton, Oksfordu i Sheffield.

W czasie ciąży kobiety zostały losowo przydzielone do dwóch grup: jedna grupa przyjmowała dodatkowe 1000 jednostek międzynarodowych witaminy D dziennie. Druga przyjmowała codziennie tabletkę placebo. Kobiety w ciąży oraz opiekujący się nimi lekarze i położne nie wiedziały, w której grupie się znajdują.

Poprzednie badania oceniały stan kości dzieci w wieku czterech lat i wyniki wykazały, że masa kostna dziecka była większa u dzieci urodzonych przez matki, które przyjmowały suplementację witaminą D w czasie ciąży w porównaniu z dziećmi, które tego nie robiły.

W najnowszym badaniu naukowcy sprawdzili, czy wpływ na zdrowie kości utrzymuje się do połowy dzieciństwa. Następnie zespół objął 454 dzieci w wieku od sześciu do siedmiu lat. Wszystkie te dzieci urodziły się z matek, które wzięły udział w Southampton.

Wyniki potwierdziły, że korzystny wpływ na kości dzieci był podobny w wieku czterech i sześciu do siedmiu lat. Obecnie w Wielkiej Brytanii kobietom w ciąży rutynowo zaleca się przyjmowanie suplementów witaminy D.

Wgląd w wpływ witaminy D na rozwój płodu

Zespół badawczy z Southampton jest częścią Centrum Epidemiologii Lifecourse MRC (MRC LEC) i Centrum Badań Biomedycznych NIHR Southampton (BRC).

Badanie MAVIDOS pomogło badaczom z Southampton zrozumieć możliwe mechanizmy łączące suplementację witaminą D przez matkę z masą kostną potomstwa. W 2018 roku wykazali, że suplementacja witaminą D prowadzi do zmian w aktywności genów biorących udział w szlaku witaminy D.

W 2022 roku odkryli, że przyjmowanie suplementów w czasie ciąży może znacznie zmniejszyć ryzyko urodzenia dziecka do pierwszego roku życia cierpi na atopię wyprysk.

Zaobserwowali również, że kobiety w ciąży otrzymujące dodatkową witaminę D częściej dochodzi do samoistnego porodu drogą pochwowąlub „naturalny” poród.

Profesor Nicholas Harvey jest dyrektorem uniwersyteckiego Centrum Epidemiologii MRC Lifecourse, profesorem reumatologii i epidemiologii klinicznej oraz kierownikiem projektu.

Powiedział: „Te odkrycia uzupełniają ważną wiedzę uzyskaną w wyniku badania MAVIDOS.

„Składamy serdeczne podziękowania wszystkim matkom i dzieciom zaangażowanym w akcję. Ich wkład pogłębił naszą wiedzę na temat suplementacji witaminy D i jej roli we wspieraniu mocnych i zdrowych kości”.

Odniesienie: „Suplementacja witaminą D w ciąży i gęstość mineralna kości potomstwa w dzieciństwie, obserwacja randomizowanego, kontrolowanego badania” autorstwa Rebecca J Moon, Stefania D’Angelo, Elizabeth M Curtis, Kate A Ward, Sarah R Crozier, Inez Schoenmakers, M Kassim Javaid, Nicholas J. Bishop, Keith M. Godfrey, Cyrus Cooper i Nicholas C. Harvey, 19 września 2024 r., Amerykański dziennik żywienia klinicznego.
DOI: 10.1016/j.ajcnut.2024.09.014

Badania zostały sfinansowane przez Versus Arthritis, Radę ds. Badań Medycznych, Narodowy Instytut Badań nad Zdrowiem i Opieką oraz Fundację Bupa.



Link źródłowy