Strona główna nauka/tech Naukowcy odkrywają nieoczekiwany nowy czynnik ryzyka choroby Alzheimera

Naukowcy odkrywają nieoczekiwany nowy czynnik ryzyka choroby Alzheimera

11
0


Koncepcja neuronauki mózgu neuronu
Nowe badania przeprowadzone na Uniwersytecie Rush powiązały ekspozycję na światło zewnętrzne w nocy ze zwiększonym ryzykiem choroby Alzheimera, zwłaszcza u osób poniżej 65. roku życia. Badanie to podkreśla, że ​​zanieczyszczenie światłem jest modyfikowalnym czynnikiem środowiskowym, który może znacząco wpływać na częstość występowania choroby Alzheimera.

Badanie Rush wykazało, że wieczorna ekspozycja na światło zewnętrzne może być czynnikiem ryzyka Alzheimera u osób poniżej 65. roku życia.

Według nowych badań przeprowadzonych przez Rush, ekspozycja na światło zewnętrzne w nocy może być głównym czynnikiem ryzyka choroby Alzheimera.

Chociaż zanieczyszczenie światłem wiąże się ze zwiększonym ryzykiem niektórych zaburzeń i chorób, po raz pierwszy powiązano je z chorobą Alzheimera.

Badanie przeprowadzono na Rush University System for Health i opublikowano w: Granice w neurologii.

„Nasze badania pokazują, że w USA istnieje związek między częstością występowania choroby Alzheimera a ekspozycją na światło w nocy, szczególnie u osób poniżej 65. roku życia” – powiedział główny badacz, dr Robin Voigt-Zuwala, profesor nadzwyczajny w Rush. „Zanieczyszczenie światłem w nocy – modyfikowalny czynnik środowiskowy – może wpływać na ryzyko choroby Alzheimera”.

Wysoki poziom światła w USA

Chociaż ustawodawstwo niektórych stanów ma na celu zmniejszenie zanieczyszczenia światłem, w wielu częściach kraju poziom światła w nocy pozostaje wysoki.

Badając mapy zanieczyszczenia światłem, naukowcy przyjrzeli się danym medycznym związanym z czynnikami ryzyka choroby Alzheimera w 48 niższych stanach i podzielili grupy według intensywności światła. W pięciu grupach odkryli, że intensywność światła była skorelowana z częstością występowania choroby Alzheimera, nawet jeśli nie występowały pewne dobrze znane czynniki chorobowe.

Chociaż przyczyna jest nieznana, wyższe natężenie światła w nocy zostało powiązane z większą częstością występowania choroby Alzheimera niż jakikolwiek inny czynnik ryzyka zbadany w badaniu dotyczącym osób poniżej 65. roku życia, co sugeruje, że młodsi ludzie mogą być bardziej wrażliwi na skutki ekspozycji na światło w godzinach wieczornych. noc.

„Niektóre geny mogą wpływać na chorobę Alzheimera o wczesnym początku i te same geny mogą powodować zwiększoną podatność na skutki nocnej ekspozycji na światło” – wyjaśniła Voigt-Zuwala. „Ponadto młodsi ludzie częściej mieszkają na obszarach miejskich i prowadzą styl życia, który może zwiększać ekspozycję na światło w nocy”.

Zmniejszenie ekspozycji na światło

Ekspozycja na światło wpływa na naturalny rytm snu i czuwania organizmu, zwany rytmem dobowym. Ekspozycja na światło w nocy może zakłócić rytm dobowy danej osoby, co może wywołać stan zapalny i sprawić, że osoba będzie mniej odporna i bardziej podatna na choroby. Naukowcy nie badali światła wewnątrz domu w nocy ani jego wpływu na zdrowie.

Voigt-Zuwala powiedziała: „Dobra wiadomość jest taka, że ​​przy minimalnym wysiłku można wprowadzić proste zmiany, aby ograniczyć ekspozycję na światło w nocy – na przykład dodając zasłony zaciemniające lub śpiąc z maską na oczy”.

Wyniki badań ograniczają się do podzbioru populacji i potrzebne są dalsze badania, aby lepiej zrozumieć związek między wieczornym światłem zewnętrznym a chorobą Alzheimera.

Badanie zostało sfinansowane ze środków Narodowe Instytuty Zdrowia.



Link źródłowy