Strona główna nauka/tech Naukowcy odkrywają natychmiastowe korzyści dla mózgu z codziennej aktywności fizycznej

Naukowcy odkrywają natychmiastowe korzyści dla mózgu z codziennej aktywności fizycznej

28
0


Koncepcja sygnałów energetycznych mózgu zwiększających neuronaukę
Według badaczy z Penn State codzienna aktywność fizyczna, lekka lub energiczna, może natychmiast zwiększyć szybkość przetwarzania poznawczego, co odpowiada odmłodzeniu o cztery lata. Wydaje się, że regularna aktywność wzmacnia te korzyści, chociaż potrzebne są dalsze badania w celu zbadania skutków długoterminowych.

Według nowego badania spacer w ciągu dnia lub wykonywanie prac domowych może zwiększyć szybkość przetwarzania poznawczego, porównywalną z wiekiem młodszym o cztery lata.

Wiadomo, że ćwiczenia poprawiają zdrowie mózgu i zmniejszają długoterminowe ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych i demencji. Jednak ostatnie badanie przeprowadzone przez naukowców z Penn State College of Medicine pokazuje, że nawet codzienna aktywność fizyczna może przynieść natychmiastowe korzyści dla zdrowia mózgu.

Zespół odkrył, że osoby w średnim wieku, które uczestniczyły w codziennym ruchu, wykazywały poprawę szybkości przetwarzania poznawczego porównywalną do osób młodszych o cztery lata, niezależnie od tego, czy aktywność była o mniejszej intensywności, jak spacery z psem lub wykonywanie prac domowych, czy o większej intensywności, jak jogging .

Wyniki opublikowano w czasopiśmie Roczniki medycyny behawioralnej.

„Nie musisz chodzić na siłownię, aby doświadczyć wszystkich potencjalnych korzyści płynących z aktywności fizycznej” – powiedział Jonathan Hakun, adiunkt neurologii i psychologii w Penn State i Penn State College of Medicine. „Każdy ruch jest ważny. Codzienny ruch liczy się jako źródło skumulowanej aktywności fizycznej, którą można przypisać zdrowemu stylowi życia i która może mieć bezpośredni wpływ na zdrowie poznawcze”.

Poprzednie badania, które sprawdzały związek między aktywnością fizyczną a zdrowiem poznawczym, zazwyczaj dotyczyły związku długoterminowego, na przykład na przestrzeni dziesięcioleci w przypadku badania retrospektywnego lub miesięcy lub roku w przypadku badań interwencyjnych. Hakun powiedział, że był zainteresowany wcześniejszym połączeniem faktów, aby zrozumieć potencjalny krótkoterminowy wpływ aktywności fizycznej na zdrowie poznawcze.

Innowacyjne podejście badawcze

Zespół badawczy wykorzystał technologię smartfonów do wielokrotnej interakcji z uczestnikami w trakcie ich codziennego życia, korzystając z protokołu zwanego chwilową oceną ekologiczną. W ciągu dziewięciu dni uczestnicy meldowali się sześć razy dziennie, mniej więcej co 3,5 godziny.

Podczas każdego zameldowania uczestnicy zgłaszali, czy od ostatniego zameldowania byli aktywni fizycznie. Jeśli byli aktywni, zostali poproszeni o ocenę intensywności swojej aktywności – lekka, umiarkowana lub energiczna. Na przykład chodzenie i sprzątanie uznawano za intensywność lekką podczas biegania, szybką jazdę na rowerze, a wyczerpujące wędrówki uznawano za intensywne. Następnie uczestnicy zostali poproszeni o zagranie w dwie „gry mózgowe” – jedną zaprojektowaną w celu oceny szybkości przetwarzania poznawczego, a drugą w celu oceny pamięci roboczej, która według Hakuna może być wskaźnikiem funkcji wykonawczych.

Zespół przeanalizował dane od 204 uczestników, którzy zostali zrekrutowani do badania Wielokulturowe badanie dotyczące zdrowej diety mające na celu zmniejszenie zaburzeń funkcji poznawczych i Alzheimera Ryzyko. Dane zebrano w okresie wyjściowym badania. Uczestnikami byli ludzie w wieku od 40 do 65 lat i mieszkańcy Bronxu w stanie Nowy Jork, którzy nie mieli w przeszłości zaburzeń poznawczych. Połowa uczestników to osoby rasy czarnej lub Afroamerykanie, a 34% to Latynosi.

Kluczowe wnioski: zwiększenie szybkości przetwarzania poznawczego

Zespół odkrył, że gdy uczestnicy zgłosili, że byli aktywni fizycznie w ciągu ostatnich 3,5 godziny, wykazali poprawę szybkości przetwarzania porównywalną z wiekiem młodszym o cztery lata. Chociaż nie zaobserwowano poprawy pamięci roboczej, czas reakcji podczas zadania pamięci roboczej odzwierciedlał poprawę zaobserwowaną w zakresie szybkości przetwarzania.

„Z wiekiem stajemy się wolniejsi, zarówno fizycznie, jak i poznawczo. Pomysł jest taki, że możemy chwilowo temu przeciwdziałać poprzez ruch. To przekonujące” – powiedział Hakun. „Istnieje potencjał, że krótki spacer lub trochę dodatkowego ruchu dodadzą Ci energii”.

Ponadto osoby, które deklarowały, że są aktywne, częściej doświadczały większych korzyści krótkoterminowych w porównaniu z osobami, które ogólnie zgłaszały mniejszą aktywność fizyczną. Hakun powiedział, że sugeruje to, że korzyści dla zdrowia poznawczego mogą wzrosnąć wraz z regularną aktywnością fizyczną. Wyjaśnił jednak, że potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć, w jakim stopniu aktywność fizyczna oraz częstotliwość i czas bycia aktywnym wpływają na zdrowie poznawcze.

Hakun twierdzi, że przyszłe badania mogą obejmować połączenie chwilowej oceny ekologicznej z narzędziami do monitorowania aktywności, aby lepiej śledzić związek między obserwowaną aktywnością fizyczną, zachowaniem i wynikami poznawczymi. Ma także nadzieję na gromadzenie danych przez dłuższy okres, aby sprawdzić, jak codzienna aktywność fizyczna wpływa na zdrowie poznawcze w czasie w porównaniu z normalnym starzeniem się.

Odniesienie: „Kognitywne korzyści zdrowotne wynikające z codziennej aktywności fizycznej w zróżnicowanej próbie dorosłych w średnim wieku” autorstwa: Jonathan G Hakun, Lizbeth Benson, Tian Qiu, Daniel B Elbich, Mindy Katz, Pamela A Shaw, Martin J Sliwinski i Yasmin Mossavar-Rahmani , 19 października 2024 r., Roczniki medycyny behawioralnej.
DOI: 10.1093/abm/kaae059

Inni autorzy artykułu z Penn State to Daniel Elbich, analityk danych; oraz Tian Qiu, doktorant w dziedzinie epidemiologii i nauk o zdrowiu publicznym; oraz Marcin Śliwiński, profesor nauk o rozwoju człowieka i rodzinie. Inni autorzy to Lizbeth Benson, adiunkt w Instytucie Badań Społecznych Uniwersytetu Michigan; Mindy Katz, starszy współpracownik na wydziale neurologii Albert Einstein College of Medicine; Pamela Shaw, starsza badaczka biostatystyki, Kaiser Permanente Washington Health Research Institute; oraz Yasmin Mossavar-Rahmani, profesor epidemiologii i zdrowia populacji, Albert Einstein College of Medicine.

Dofinansowanie z Krajowego Instytutu ds. Starzenia się Narodowe Instytuty Zdrowia wspierał tę pracę.



Link źródłowy