Nowe badania pokazują, że przestrzeganie diety śródziemnomorskiej może pomóc w zmniejszeniu stresu.
W przeciwieństwie do diety zachodniej, która wiąże się z wyższym poziomem stresu, dieta śródziemnomorska, bogata w żywność pochodzenia roślinnego i zdrowe tłuszcze, wydaje się łagodzić stres i niepokój psychiczny, prawdopodobnie poprzez poprawę pozytywnych cech odczuwanego stresu.
Dieta śródziemnomorska i redukcja stresu
Stosowanie diety śródziemnomorskiej w porównaniu z tradycyjną dietą zachodnią może sprawić, że poczujesz się mniej zestresowany. Tak wynika z nowych badań przeprowadzonych przez zespół z Binghamton University i State University of New York.
Odkrycia sugerują, że ludzie mogą obniżyć swoje postrzeganie tego, ile stresu mogą tolerować, stosując dietę śródziemnomorską, stwierdziła Lina Begdache, profesor nadzwyczajny w dziedzinie badań nad zdrowiem i dobrym samopoczuciem.
Wpływ diety na samopoczucie psychiczne
„Uznaje się, że stres jest zwiastunem zaburzeń psychicznych, a badania, w tym nasze własne, wykazały, że dieta śródziemnomorska zmniejsza cierpienie psychiczne” – stwierdziła. „Tak więc jeden element układanki można wytłumaczyć faktem, że dieta śródziemnomorska może wiązać się ze zmniejszeniem negatywnych składników odczuwanego stresu i poprawą jego pozytywnych cech”.
Metodologia badań i wyniki
Dieta śródziemnomorska opiera się na roślinach, zawiera zdrowe tłuszcze i obejmuje przede wszystkim pełnowartościową żywność i całą gamę naturalnych kolorów. Dieta ta ostro kontrastuje z dietą zachodnią, która znana jest z dużej zawartości przetworzonej żywności o wysokim indeksie glikemicznym i niskiej jakości.
Chociaż dieta śródziemnomorska znana jest ze swoich korzyści zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego, niewiele wiadomo na temat jej wpływu na odczuwany stres, czyli obraz tego, jak bardzo jesteś poddawany stresowi w danym momencie.
Aby to ocenić, Begdache i jej uczniowie przeprowadzili ankietę wśród ponad 1500 osób, pytając, jakie rodzaje żywności jedzą i oceniając poziom odczuwanego stresu. Korzystanie z uczenie maszynowe modelu wyniki pokazują, że spożywanie składników diety śródziemnomorskiej wiąże się z niższym poziomem odczuwanego stresu i niepokoju psychicznego, podczas gdy spożywanie zachodnich składników diety jest skorelowane z odczuwanym stresem i niepokojem psychicznym.
Zamknięcie luki badawczej
Begdache stwierdziła, że wyniki te wypełniają lukę w literaturze, ponieważ większość badań dotyczących diety i stresu skupiała się na wpływie stresu na wybory żywieniowe i jakość. Ona i jej zespół przyglądają się różnym aspektom funkcjonowania i zachowań mózgu w odniesieniu do wzorców żywieniowych.
Badanie zatytułowane „Wpływ śródziemnomorskich i zachodnich wzorców diety na postrzegany stres i cierpienie psychiczne” opublikowano w czasopiśmie: Żywienie i zdrowie.
Odniesienie: „Wpływ śródziemnomorskich i zachodnich wzorców diety na postrzegany stres i cierpienie psychiczne”, autorzy: Ushima Chowdhury, Sabrina Bubis, Katerina Nagorny, Megan Welch, Lexis Rosenberg i Lina Begdache, 24 lipca 2024 r., Żywienie i zdrowie.
DOI: 10.1177/02601060241263375