Strona główna nauka/tech Naukowcy odkrywają, jak mózg niemowlęcia przebudowuje się po urodzeniu

Naukowcy odkrywają, jak mózg niemowlęcia przebudowuje się po urodzeniu

7
0


Ilustracja mózgu niemowlęcia
Nowe badanie pokazuje, że łączność mózgowa przechodzi w chwili urodzenia dramatyczną reorganizację, z różnicami regionalnymi i kluczową rolą sieci takich jak ośrodek podkorowy. Badanie to podkreśla kluczowe aspekty wczesnego rozwoju i jego potencjalne powiązania z czynnikami środowiskowymi.

Nowe badania badają trajektorię rozwoju globalnych funkcjonalnych sieci neuronowych przed i po urodzeniu.

Badanie opublikowane niedawno w czasopiśmie Biologia PLOSprowadzony przez Lanxina Ji i Moriah Thomason z Uniwersytet Nowojorski School of Medicine ujawnia, że ​​dane obrazowe mózgu płodów i niemowląt wskazują na szybki wzrost połączeń funkcjonalnych między obszarami mózgu w skali globalnej w chwili urodzenia. Ten wzrost może odzwierciedlać procesy neuronowe, które umożliwiają mózgowi przystosowanie się do środowiska zewnętrznego.

Zrozumienie sekwencji i czasu rozwoju sieci funkcjonalnej mózgu na początku życia człowieka ma kluczowe znaczenie. Pozostaje jednak wiele pytań dotyczących tego, w jaki sposób sieci funkcjonalne ludzkiego mózgu powstają i rozwijają się podczas porodu.

Aby wypełnić tę lukę w wiedzy, Thomason i współpracownicy wykorzystali duży zbiór danych z funkcjonalnego rezonansu magnetycznego do modelowania trajektorii rozwojowych sieci funkcjonalnych mózgu obejmujących od 25 do 55 tygodni wieku ciążowego po zapłodnieniu. Ostateczna próbka obejmowała 126 skanów płodu i 58 skanów niemowląt od 140 pacjentów.

Regionalne różnice w łączności mózgu

Naukowcy zaobserwowali wyraźne wzorce wzrostu w różnych regionach, co pokazało, że zmiany neuronalne towarzyszące narodzinom nie są jednolite w całym mózgu.

W niektórych obszarach wykazano minimalne zmiany w łączności funkcjonalnej w stanie spoczynku (RSFC) – korelacje między sygnałami zależnymi od poziomu tlenu we krwi między obszarami mózgu, gdy nie jest wykonywane żadne wyraźne zadanie.

Ale inne obszary wykazały dramatyczne zmiany w RSFC po urodzeniu. Sieć podkorowa, sieć czuciowo-ruchowa i nadrzędna sieć czołowa wyróżniają się jako regiony, które na tym etapie rozwoju przechodzą szybką reorganizację.

Sieć podkorowa jako węzeł komunikacyjny

Dodatkowa analiza wykazała, że ​​sieć podkorowa jest jedynym regionem, który wykazał znaczny wzrost wydajności komunikacji w sąsiadujących węzłach. Sieć podkorowa stanowi centralny węzeł, przekazujący prawie wszystkie informacje przychodzące i wychodzące do i z kory oraz pośredniczący w komunikacji między obszarami korowymi.

Z drugiej strony, nastąpił stopniowy wzrost ogólnej wydajności w obszarach czuciowo-ruchowych i ciemieniowo-czołowych w okresie od płodu do noworodka, prawdopodobnie odzwierciedlając ustanowienie lub wzmocnienie połączeń, a także eliminację zbędnych połączeń.

Zdaniem autorów praca ta odkrywa podstawowe aspekty wczesnego rozwoju mózgu i kładzie podwaliny pod przyszłe badania nad wpływem czynników środowiskowych na ten proces. W szczególności dalsze badania mogą ujawnić, w jaki sposób czynniki takie jak płeć, wcześniactwo i przeciwności losu w okresie prenatalnym oddziałują na czas i wzorce wzrostu rozwoju sieci mózgowej dzieci.

Autorzy dodają: „To badanie po raz pierwszy dokumentuje znaczącą zmianę sieci funkcjonalnych mózgu w okresie przejściowym. Obserwujemy, że wzorce wzrostu są specyficzne regionalnie i niektóre obszary funkcjonalnego konektomu wykazują minimalne zmiany, podczas gdy inne wykazują dramatyczny wzrost po urodzeniu”.

Odniesienie: „Trajektorie dojrzewania funkcjonalnego konektomu ludzkiego mózgu w okresie przejściowym”: Lanxin Ji, Iris Menu, Amyn Majbri, Tanya Bhatia, Christopher J. Trentacosta i Moriah E. Thomason, 19 listopada 2024 r., Biologia PLOS.
DOI: 10.1371/journal.pbio.3002909



Link źródłowy