Strona główna zdrowie Naukowcy odkrywają intrygujący wpływ przewijania zagłady na mózg

Naukowcy odkrywają intrygujący wpływ przewijania zagłady na mózg

25
0


Wszyscy wiemy, że spędzanie godzin na przeglądaniu mediów społecznościowych może wprawić Cię w zły nastrój.

Ale naukowcy odkryli teraz dlaczego – twierdząc, że „wpada” to w pułapkę złego zdrowia psychicznego.

Doomscrolling odnosi się do cyfrowego nawyku poszukiwania negatywnych informacji, nawet jeśli wywołuje to negatywne emocje.

Naukowcy z University College London (UCL) odkryli, że osoby o złym zdrowiu psychicznym nie tylko częściej szukają i czytają negatywne treści w Internecie, ale także wprawiają je w większą depresję.

The badaniaopublikowane w czasopiśmie Nature Human Behaviour, objęło ponad 1000 osób, które najpierw poddały się testom psychologicznym sprawdzającym ich stan zdrowia psychicznego.

Następnie mieli za zadanie przeglądać Internet przez 30 minut, po czym przystąpili do kolejnego testu zdrowia psychicznego i ujawnili badaczom swoją historię wyszukiwania.

Wyniki wykazały, że osoby z najgorszymi wynikami w zakresie zdrowia psychicznego poszukiwały największej liczby stron internetowych o negatywnej tematyce.

Następnie przeprowadzono kolejny eksperyment, który miał na celu ustalenie, czy tendencja ma związek przyczynowo-skutkowy — innymi słowy, czy za zwiększone spożycie przez uczestników przygnębiających materiałów odpowiadają strony internetowe, czy też ich stan psychiczny.

Naukowcy z University College London (UCL) odkryli, że osoby o słabym zdrowiu psychicznym częściej szukają i czytają negatywne treści w Internecie, w wyniku czego czują się z tego powodu gorzej

Naukowcy z University College London (UCL) odkryli, że osoby o słabym zdrowiu psychicznym częściej szukają i czytają negatywne treści w Internecie, w wyniku czego czują się z tego powodu gorzej

Badacze ponownie przeprowadzili testy zdrowia psychicznego, a następnie podzielili uczestników na grupy — jedna z nich przeglądała bardziej pozytywne treści, podczas gdy inni otrzymali specjalne witryny umożliwiające „przewijanie zagłady”.

Okazało się, że osoby, którym podano do przeczytania więcej negatywnych treści, kontynuowały i znajdowały w Internecie jeszcze bardziej przygnębiające treści.

Chociaż w badaniu uwzględniono historię przeglądarek uczestników, nie mieli oni dostępu do historii stron internetowych chronionych hasłem, co uniemożliwiało sprawdzenie historii ich mediów społecznościowych.

Autorzy badania mają jednak nadzieję znaleźć sposób na obejście tego problemu w przyszłych badaniach.

Tali Sharot, profesor neurologii poznawczej na UCL, powiedziała, że ​​odkrycia przyczyniły się do długotrwałej debaty.

„Wiele osób twierdzi, że istnieje korelacja między złym stanem zdrowia psychicznego a korzystaniem z Internetu” – powiedziała The Times.

„Spędzamy wiele godzin w Internecie, a jako ludzie zaczęliśmy to robić dopiero w ciągu ostatnich kilku lat. Czy to powoduje problemy? dodała.

Inne badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii na początku tego roku wykazało, że obsesja na punkcie smartfonów może szkodzić zdrowiu nastolatków.

Eksperci odkryli, że nastolatki zgłaszające problematyczne relacje ze smartfonami mogą być nawet trzykrotnie bardziej narażone na stany lękowe, depresję lub bezsenność.

Według ekspertów z Instytutu Psychiatrii, Psychologii i Neuronauki w King’s College w Londynie mniej więcej co piąty starszy nastolatek „problematycznie korzysta ze smartfona”, a wiele z nich woła o pomoc w ograniczeniu jego używania.

W rzeczywistości prawie połowa nastolatków, którzy stwierdzili, że są niezdrowo zajęci swoimi smartfonami, zgłosiła również, że ma objawy lęku, a jeszcze więcej stwierdziło, że ma objawy depresji.



Link źródłowy