Strona główna nauka/tech Naukowcy odkryli, że smoki z Komodo obnoszą się z żelaznymi zębami koszmarów

Naukowcy odkryli, że smoki z Komodo obnoszą się z żelaznymi zębami koszmarów

56
0


Otwarte usta smoka z Komodo

Zęby smoków z Komodo zawierają na końcach skoncentrowane żelazo, dzięki czemu są ostre jak brzytwa, podobnie jak zęby mięsożernych dinozaurów, dostarczając wskazówek na temat nawyków żywieniowych dinozaurów.

Naukowcy z King’s College London odkryli, że ząbkowane zęby smoków z Komodo są wzmocnione żelazem, szczególnie skupionym wzdłuż krawędzi tnących.

Ta cecha, zabarwiająca zęby na pomarańczowo, pomaga zachować je wyjątkowo ostre. W badaniu przeanalizowano zęby smoków z Komodo i zbadano potencjalne podobieństwa z zachowaniami żywieniowymi dinozaurów, co sugeruje, że ta cecha może dostarczyć wglądu w to, w jaki sposób dinozaury takie jak Tyrannosaurus rex mogły używać zębów.

Smoki z Komodo i ich zęby nasączone żelazem

Naukowcy odkryli, że ząbkowane krawędzie zębów smoków z Komodo są zakończone żelazem.

Badanie prowadzone pod kierunkiem naukowców z King’s College w Londynie daje nowy wgląd w to, jak smoki z Komodo utrzymują ostre jak brzytwa zęby, i może dostarczyć wskazówek na temat tego, w jaki sposób dinozaury takie jak Tyrannosaurus rex zabijały i zjadały swoje ofiary.

Pochodzące z Indonezji smoki z Komodo są największymi żyjącymi osobnikami gatunek jaszczurki monitorującej, ważącej średnio około 80 kg. Śmiercionośne drapieżniki Komodos mają ostre, zakrzywione zęby podobne do wielu mięsożernych dinozaurów. Jedzą prawie każdy rodzaj mięsa, od mniejszych gadów i ptaków po jelenie, konie i bawoły wodne, ciągnąc i szarpiąc swoją ofiarę, aby rozerwać jej mięso.

Spacer smokiem z Komodo

Smoki z Komodo, występujące na kilku indonezyjskich wyspach, to największe żyjące jaszczurki na świecie, osiągające długość do 3 stóp i wagę ponad 300 funtów.

Rola żelaza w trwałości zębów smoka z Komodo

Naukowcy odkryli, że wiele gadów ma trochę żelaza w zębach, ale smoki z Komodo skoncentrowały żelazo wzdłuż krawędzi tnących i końcówek zębów, powodując ich zabarwienie na pomarańczowo. Dla porównania, krokodyle i inne jaszczurki monitorujące mają tak mało, że żelazo jest często niewidoczne.

Aby zrozumieć skład chemiczny i strukturalny zębów smoka z Komodo, naukowcy przeszukali muzea w poszukiwaniu czaszek i zębów smoków z Komodo oraz zbadali zęby Ganasa, 15-letniego smoka z Komodo, który mieszkał w zoo ZSL w londyńskim zoo.

Dzięki zaawansowanemu obrazowaniu i analizie chemicznej zespołowi udało się zaobserwować, że żelazo w szkliwie smoków z Komodo gromadzi się w postaci cienkiej powłoki na wierzchu ząbków i końcówek zębów. Ta warstwa ochronna sprawia, że ​​ząbkowane krawędzie zębów dziecka są ostre i gotowe do użycia w każdej chwili.

Badanie, opublikowane 24 lipca w Ekologia i ewolucja przyrodyprowadzi do nowych pytań i kierunków badań nad tym, jak żyły i odżywiały się wymarłe gatunki, takie jak dinozaury.

Zamknięcie smoka z Komodo

Smoki z Komodo to groźne drapieżniki posiadające ostre, zakrzywione zęby i potężny ogon. Są znane ze swoich wyjątkowych zdolności łowieckich, które obejmują jadowite ukąszenia, które pomagają im upolować ofiary, od ptaków po duże ssaki.

Porównanie zębów smoka z Komodo i zębów dinozaura

Doktor Aaron LeBlanc, wykładowca Dental Biosciences w King’s College w Londynie i główny autor badania, powiedział: „Smoki Komodo mają zakrzywione, ząbkowane zęby, którymi rozrywają i rozdzierają swoją ofiarę, podobnie jak dinozaury mięsożerne. Chcemy wykorzystać to podobieństwo, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak mogły jeść mięsożerne dinozaury i czy używały żelaza w zębach w taki sam sposób, jak smok z Komodo.

„Niestety, korzystając z obecnie dostępnej technologii, nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy skamieniałe zęby dinozaurów zawierały wysoki poziom żelaza, czy nie. Uważamy, że zmiany chemiczne zachodzące podczas procesu fosylizacji przesłaniają, ile żelaza było na początku.

„Odkryliśmy jednak, że większe dinozaury jedzące mięso, takie jak tyranozaury, faktycznie zmieniły strukturę samego szkliwa na krawędziach tnących swoich zębów. Tak więc, podczas gdy smoki z Komodo zmieniły chemię swoich zębów, niektóre dinozaury zmieniły strukturę szkliwa zębów, aby zachować ostrą krawędź tnącą.

„Dzięki dalszej analizie zębów Komodo być może uda nam się znaleźć w powłoce żelaza inne markery, które nie ulegają zmianie podczas fosylizacji. Dzięki takim znacznikom wiedzielibyśmy z całą pewnością, czy dinozaury również miały zęby pokryte żelazem, i mielibyśmy większą wiedzę na temat tych dzikich drapieżników”.

Przyszłe kierunki i wysiłki na rzecz ochrony

Doktor Benjamin Tapley, kustosz ds. gadów i płazów w ZSL oraz współautor badania, powiedział: „Jako największe jaszczurki na świecie, smoki z Komodo są niewątpliwie imponującymi zwierzętami. Pracuję z nimi przez 12 lat w londyńskim zoo i nadal jestem nimi zafascynowany, a te odkrycia jeszcze bardziej podkreślają, jak niesamowite są.

„Smony z Komodo są niestety zagrożone, więc oprócz wzmocnienia naszej wiedzy na temat tego, jak mogły żyć kultowe dinozaury, odkrycie to pomaga nam także w głębszym zrozumieniu tych niesamowitych gadów, gdy pracujemy nad ich ochroną”.

Odniesienie: „Pokryte żelazem zęby smoka z Komodo i złożone szkliwo zębów mięsożernych gadów” autorstwa Aarona RH LeBlanca, Alexandra P. Morrella, Slobodana Sirovicy, Maisoon Al-Jawada, Davida Labonte, Domenica C. D’Amore, Christofera Clemente, Siyang Wang, Finn Giuliani, Catriona M. McGilvery, Michael Pittman, Thomas G. Kaye, Colin Stevenson, Joe Capon, Benjamin Tapley, Simon Spiro i Owen Addison, 24 lipca 2024 r., Ekologia i ewolucja przyrody.
DOI: 10.1038/s41559-024-02477-7





Link źródłowy