Strona główna nauka/tech Naukowcy odkryli wysoce skuteczny, dziwaczny nowy składnik do pielęgnacji skóry

Naukowcy odkryli wysoce skuteczny, dziwaczny nowy składnik do pielęgnacji skóry

39
0


Koncepcja wyraźniejszego trądziku skóry
Nowe badanie sugeruje, że bakterie jelitowe ryb wytwarzają cząsteczki, które mogą stać się składnikami pielęgnacji skóry, zdolnymi do redukcji zmarszczek i pigmentacji skóry. Odkrycia te poszerzają zakres niezwykłych naturalnych źródeł produktów kosmetycznych, opierając się na wcześniejszych odkryciach, takich jak antybiotyki wytwarzane przez pleśń i leki przeciwnowotworowe pozyskiwane z drobnoustrojów morskich.

Naukowcy odkryli, że cząsteczki bakterii jelitowych ryb mogą potencjalnie poprawić wygląd skóry, zapewniając działanie przeciwzmarszczkowe i rozjaśniające skórę, co sugeruje nowy obszar w składnikach kosmetyków.

Kosmetyki i produkty do pielęgnacji skóry często zawierają nietypowe składniki. Jednym z przykładów jest mucyna ślimaka lub śluz ślimaka, znany ze swoich właściwości nawilżających i przeciwutleniających. Jednak badacze piszący w ACS Omega mogli odkryć coś jeszcze dziwniejszego: cząsteczki wytwarzane przez bakterie występujące we wnętrznościach ryb. W badaniach laboratoryjnych na hodowanych komórkach związki te wykazały działanie rozjaśniające skórę i przeciwzmarszczkowe, co sugeruje, że mogą być potencjalnymi składnikami przyszłej rutyny pielęgnacji skóry.

Choć wnętrzności ryb mogą wydawać się ostatnim miejscem, w którym należy szukać składników kosmetycznych, nie jest to całkowicie naciągany pomysł. Wiele ważnych leków odkryto w przedziwnych miejscach – jak wiadomo, antybiotykowe właściwości penicyliny odkryto po tym, jak w nieudanym eksperymencie spleśniała. Niedawno Marizomib, kandydat na lek na raka mózgu, uzyskano z drobnoustrojów odkopanych w osadach morskich na dnie oceanu.

Nowe źródła życia morskiego

Dwoma potencjalnie niewykorzystanymi źródłami nowych związków mogą być mikroorganizmy jelitowe dorady czerwonej i morlesza czarnogłowego, ryb występujących w zachodnim Pacyfiku. Chociaż drobnoustroje te po raz pierwszy zidentyfikowano odpowiednio w 1992 i 2016 r., nie przeprowadzono żadnych badań nad wytwarzanymi przez nie związkami. Dlatego Hyo-Jong Lee i Chung Sub Kim chcieli sprawdzić, czy bakterie te wytwarzają jakiekolwiek metabolity, które mogłyby przynieść korzyści kosmetyczne.

Zespół zidentyfikował 22 cząsteczki wytwarzane przez bakterie jelitowe morlesza rudego i morlesza czarnogłowego. Następnie ocenili zdolność każdego związku do hamowania enzymów tyrozynazy i kolagenazy w hodowanych w laboratorium komórkach myszy. (Tyrozynaza bierze udział w produkcji melaniny, która powoduje przebarwienia w starzejącej się skórze. Kolagenaza rozkłada białko strukturalne kolagen, powodując zmarszczki.) Trzy cząsteczki bakterii morlesza czerwonego najlepiej hamują oba enzymy, nie uszkadzając komórek, czyniąc je obiecującymi środkami przeciwzmarszczkowymi oraz środki rozjaśniające skórę w przyszłych produktach kosmetycznych.

Odniesienie: „Związki hamujące kolagenazę i tyrozynazę z bakterii jelitowych ryb Ruegeria atlantica i Pseudoalteromonas neustonica” Jonghwan Kim, Su Jung Hwang, Gyu Sung Lee, Ju Ryeong Lee, Hye In An, Hong Sik Im, Minji Kim, Sang-Seob Lee, Hyo-Jong Lee i Chung Sub Kim, 29 lipca 2024 r., ACS Omega.
DOI: 10.1021/acsomega.3c09585

Autorzy dziękują za finansowanie z Programu Biotechnologii Morskiej Ministerstwa Oceanów i Rybołówstwa, Koreańskiej Narodowej Fundacji Badawczej, Programu Rozwoju Technologii Ministerstwa Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Startupów, Uniwersytetu Sungkyunkwan oraz programu BK21 FOUR Ministerstwa Edukacja Korei.



Link źródłowy