Strona główna nauka/tech Naukowcy odkryli unikalną ewolucyjną gałąź węży

Naukowcy odkryli unikalną ewolucyjną gałąź węży

69
0


Udawaj Vipera
Międzynarodowy zespół badawczy wyjaśnił historię ewolucji pozorowanej żmii, wyjątkowego i lekko jadowitego węża, który naśladuje bardziej niebezpieczne żmije. To odkrycie umieszcza pozorowaną żmiję w swojej nowej rodzinie, Psammodynastidae, potwierdzając jej odrębną ścieżkę ewolucyjną i przyczyniając się zarówno do naukowego zrozumienia, jak i wysiłków na rzecz ochrony. Źródło: Rushen Jaihan

Naukowcy poznali historię ewolucji żmii pozorowanej, umieszczając ją w nowej, unikalnej rodzinie węży, Psammodynastidae, która pomaga w zrozumieniu i ochronie tego odrębnego gatunku.

Międzynarodowy zespół kierowany przez naukowców z Uniwersytetu Helsińskiego odkrył historię ewolucji pozorowanej żmii. Wąż ten, który jest tylko lekko jadowity i przypomina żmiję, reprezentuje całkowicie odrębną linię w drzewie genealogicznym węży.

Historia ewolucji żmii pozorowanej, lekko jadowitego, szeroko rozpowszechnionego węża azjatyckiego, który w samoobronie naśladuje wysoce jadowite żmije, została wyjaśniona. Żmija pozorna reprezentuje zupełnie unikalną gałąź na drzewie życia węży i ​​dlatego została przydzielona do własnej nowej rodziny o nazwie Psammodynastidae.

Ten mały, zadziorny wąż od dawna stanowi zagadkę dla naukowców zajmujących się ewolucją ze względu na jego nierozwiązaną historię ewolucyjną. Naukowcy przeanalizowali, jak rozwiązać zagadkę DNA sekwencje ponad 4500 genów i kilkadziesiąt skanów tomografii mikrokomputerowej o wysokiej rozdzielczości.

„Próbne żmije są częścią nadrodziny Elapoidea, głównej grupy węży, do której należy jedna piąta światowej różnorodności węży. Ewolucyjne zróżnicowanie w obrębie tej nadrodziny nastąpiło bardzo szybko około 50 milionów lat temu. Są to szybkie dywersyfikacji ewolucyjne prawdopodobnie najtrudniejszy scenariusz ewolucyjny do rozwiązania dla genetyka lub biologa ewolucyjnego” – mówi główny badacz Sunandan Das z Uniwersytetu w Helsinkach.

Mimikra i mechanizmy obronne

Żmije pozorne nie tylko wyglądają jak żmije zamieszkujące drzewa, ale także zachowują się jak one. Co ciekawe, mają fałszywy „kieł” z przodu pyska, co oszukuje drapieżnika, myśląc, że ma kły jadu podczas pokazu zagrożenia z otwartą paszczą. Jednak w tylnej części szczęki znajduje się również kieł, który niesie słaby jad, skuteczny tylko na ich jaszczurkę. Nadrodzina Elapoidea obejmuje wiele rodzin węży z różnymi rodzajami jadu i kłów, na przykład kobry i mamby.

Inna zupełnie nowa linia rodzinna, Micrelapidae, w obrębie Elapoidea została odkryta w 2023 roku przez Sunandana i profesora Juha Merilä.

„Odkrycie nowej rodziny jakichkolwiek kręgowców jest zaskakująco rzadkie i zdarza się niemal raz na sto lat. Dla biologa ewolucyjnego jest to życiowe osiągnięcie. Rzadko, jeśli w ogóle, można już spotkać opisy zupełnie nowych rodzin dobrze zbadanych kręgowców” – mówi Sunandan.

Wnioskowanie na temat pozycji filogenetycznej pozorowanych żmij oraz innych węży elapoidalnych utoruje drogę do znacznie lepszego zrozumienia pochodzenia i ewolucji kłów jadu węża. Długie, unikalne gałęzie filogenezy, takie jak gałęzie pozorowanych żmij, charakteryzują się wysokim stopniem ewolucyjnej odrębności, co jest wskaźnikiem używanym przez biologów do ustalania priorytetowego traktowania ochrony. Dlatego przywrócenie pozornej żmii, czyli Psammodynastesa, do jej własnej „dynastii” również służy ważnemu celowi ochrony.

Odniesienie: „Filogenomika Psammodynastes i Buhoma (Elapoidea: Serpentes), z opisem nowej azjatyckiej rodziny węży” autorstwa Sunandana Dasa, Eli Greenbauma, Jonathana Brecko, Oliviera SG Pauwelsa, Sary Ruane, Stacy Pirro i Juha Merilä, 25 kwietnia 2024 r. , Raporty naukowe.
DOI: 10.1038/s41598-024-60215-2



Link źródłowy