Strona główna nauka/tech Naukowcy odkryli proste lekarstwo pomagające w leczeniu przeziębień u dzieci

Naukowcy odkryli proste lekarstwo pomagające w leczeniu przeziębień u dzieci

41
0


Chory Chłopiec Zimny
Badania pokazują, że hipertoniczne krople do nosa z solą fizjologiczną mogą skrócić czas trwania przeziębienia u dzieci o dwa dni i ograniczyć rozprzestrzenianie się przeziębienia w rodzinie, zapewniając prostą i skuteczną strategię leczenia przeziębienia.

Nowe badania pokazują, że hipertoniczne krople do nosa z solą fizjologiczną mogą skrócić przeziębienie u dzieci o dwa dni i ograniczyć przenoszenie choroby wśród członków rodziny, zapewniając prostą i skuteczną opcję leczenia.

Według badań zaprezentowanych niedawno na kongresie Europejskiego Towarzystwa Chorób Układu Oddechowego (ERS) w Wiedniu w Austrii podawanie dzieciom hipertonicznych kropli do nosa z solą fizjologiczną może skrócić czas trwania przeziębienia o dwa dni, a także zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się przeziębienia na członków rodziny.

Wyniki randomizowanego, kontrolowanego badania ELVIS-Kids przedstawił profesor Steve Cunningham z Child Life and Health na Uniwersytecie w Edynburgu w Wielkiej Brytanii.

Powiedział: „Dzieci rocznie zapadają na od 10 do 12 infekcji górnych dróg oddechowych, nazywanych przez nas przeziębieniami, które mają duży wpływ na nie i na ich rodziny. Istnieją leki łagodzące objawy, takie jak paracetamol i ibuprofen, ale nie ma środków, które sprawiłyby, że przeziębienie szybciej wyzdrowieje”.

Metodologia badania i szczegóły dotyczące uczestników

Główny badacz ELVIS-Kids, dr Sandeep Ramalingam, konsultant ds. wirusologii w NHS Lothian w Edynburgu w Wielkiej Brytanii zauważył, że roztwory słonej wody są często stosowane przez mieszkańców Azji Południowej do płukania nosa i płukania nosa w leczeniu przeziębienia, i chciał zbadać, czy tę korzyść kliniczną można powtórzyć w dużym badaniu.

Zespół badawczy zrekrutował 407 dzieci w wieku do sześciu lat do badania, w którym podawano im hipertoniczny roztwór soli fizjologicznej ~2,6% (woda słona) krople do nosa lub zwykłą opiekę w przypadku przeziębienia. W sumie u 301 dzieci przeziębiło się; w przypadku 150 z nich ich rodzicom podano sól morską oraz nauczono sporządzania i nakładania dzieciom kropli do nosa ze słoną wodą (po trzy krople na każde nozdrze, co najmniej cztery razy dziennie, aż do całkowitego wyzdrowienia), a 151 dzieci otrzymało zwykłą opiekę przeziębienia .

Profesor Cunningham wyjaśnia: „Odkryliśmy, że u dzieci stosujących krople do nosa ze słoną wodą objawy przeziębienia występowały średnio przez sześć dni, podczas gdy u dzieci objętych zwykłą opieką objawy występowały przez osiem dni. Dzieci otrzymujące krople do nosa ze słoną wodą również potrzebowały mniej leków podczas choroby.

„Sól składa się z sodu i chlorku. Chlorek jest wykorzystywany przez komórki wyściełające nos i tchawice do produkcji podchloranu kwas wewnątrz komórek, przed którymi się bronią wirus zakażenie. Dodając dodatkową ilość chloru do komórek wyściółki, pomaga to komórkom wytwarzać więcej kwasu podchlorawego, co pomaga tłumić replikację wirusa, skracając czas trwania infekcji wirusowej, a tym samym czas trwania objawów.

Ograniczenie transmisji w gospodarstwach domowych i przyszłe kierunki

Kiedy dzieciom podano krople do nosa ze słoną wodą, mniej gospodarstw domowych zgłosiło, że członkowie rodziny złapali przeziębienie (46% w porównaniu z 61% w przypadku zwykłej opieki). Osiemdziesiąt dwa procent rodziców stwierdziło, że krople do nosa pomogły dziecku szybko wyzdrowieć, a 81% stwierdziło, że będzie stosować krople do nosa w przyszłości.

Profesor Cunningham dodał: „Skrócenie czasu trwania przeziębienia u dzieci oznacza, że ​​mniej osób w ich domu również się przeziębi, co ma wyraźne konsekwencje dla tego, jak szybko domownicy poczują się lepiej i będą mogli wrócić do swoich zwykłych zajęć, takich jak szkoła, praca itp.

„Nasze badanie wykazało również, że rodzice mogą bezpiecznie sporządzać i podawać krople do nosa swoim dzieciom, dzięki czemu mają pewną kontrolę nad przeziębieniem, które dotyka ich dzieci”.

Profesor Alexander Möeller, kierownik Zgromadzenia Pediatrycznego ERS i kierownik oddziału medycyny układu oddechowego w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Zurychu, w Szwajcarii, nie był zaangażowany w badania. Powiedział: „To ważne badanie, pierwsze tego rodzaju, które ocenia wpływ słonych kropli do nosa na przeziębione dzieci. Choć większość przeziębień zwykle nie przeradza się w nic poważnego, wszyscy wiemy, jak bardzo potrafią być nieszczęśliwe, zwłaszcza dla małych dzieci i ich rodzin.

„Ta niezwykle tania i prosta interwencja ma potencjał do zastosowania na całym świecie; zapewnienie rodzicom bezpiecznego i skutecznego sposobu ograniczenia wpływu przeziębienia na ich dzieci i rodzinę oznaczałoby znaczne zmniejszenie obciążeń zdrowotnych i ekonomicznych związanych z tą najczęstszą chorobą”.

Zespół ma nadzieję przeprowadzić dalsze badania wpływu kropli do nosa ze słoną wodą na świszczący oddech podczas przeziębienia, po tym jak wstępne wyniki tego badania wykazały, że u dzieci, które otrzymały krople, występowało znacznie mniej epizodów świszczącego oddechu (5% w porównaniu z 19%).

Spotkanie: Kongres Europejskiego Towarzystwa Chorób Układu Oddechowego 2024



Link źródłowy