Strona główna nauka/tech Naukowcy odkryli oszałamiającą starożytną świątynię w Peru

Naukowcy odkryli oszałamiającą starożytną świątynię w Peru

37
0


Strona La Otra Banda
Naukowiec z Muzeum Terenowego Luis Muro Ynoñán z rzeźbą mitologicznego ptaka w La Otra Banda, Cerro Las Animas. Źródło: Projekt archeologiczny krajobrazu kulturowego Ucupe

Licząca 4000 lat świątynia i teatr odkryte w Peru rzucają światło na starożytne andyjskie praktyki religijne i organizację społeczną.

Zespół archeologów odkopał pozostałości czegoś, co wygląda na czterotysięczną świątynię i teatr na przybrzeżnym Peru. Tego niezwykłego odkrycia dokonano na nowym stanowisku archeologicznym La Otra Banda, Cerro Las Animas.

„To było niesamowite” – mówi Luis Muro Ynoñán, naukowiec w Negaunee Integrative Research Center w Field Museum w Chicago, który kierował zespołem. „To odkrycie mówi nam o wczesnych początkach religii w Peru. Nadal niewiele wiemy o tym, jak i w jakich okolicznościach w Andach pojawiły się złożone systemy wierzeń, a teraz mamy dowody na temat najwcześniejszych przestrzeni religijnych, które ludzie tworzyli w tej części świata”.

Figura ptaka na terenie La Otra Banda
Zbliżenie na rzeźbę mitologicznego ptaka w La Otra Banda, Cerro Las Animas. Źródło: Projekt archeologiczny krajobrazu kulturowego Ucupe

Odsłonięcie historii starożytnych

Cytadela Machu Picchu, najsłynniejsze stanowisko archeologiczne w Peru, została zbudowana przez Imperium Inków około 600 lat temu, w XV wieku naszej ery. Nowo odkryta świątynia jest starsza od Machu Picchu o około 3500 lat i została zbudowana na długo przed Inkami i ich poprzednikami, w tym kulturami Moche i Nazca. „Nie wiemy, jak ci ludzie nazywali siebie ani jak mówili o nich inni. Wszystko, co o nich wiemy, pochodzi z tego, co stworzyli: ich domów, świątyń i przedmiotów pogrzebowych” – mówi Muro Ynoñan.

Muro Ynoñán i jego zespół zostali powiadomieni o nowym stanowisku archeologicznym La Otra Banda w Cerro Las Animas w 2023 r. Władze lokalne skontaktowały się z nimi, aby ostrzec ich o grabieżach, które miały miejsce w pobliżu historycznego miasta Zaña, i wezwały ich do zbadania obszaru, zanim został on zniszczony. Zwolennicy, w tym Dumbarton Oaks, Archaeology in Action i Papieski Uniwersytet Katolicki w Peru, zebrali fundusze na wykopaliska w tym miejscu, a archeolodzy rozpoczęli kopanie w czerwcu 2024 r.

Luis Muro Ynoñán
Naukowiec z Muzeum Terenowego Luis Muro Ynoñán z rzeźbą mitologicznego ptaka w La Otra Banda, Cerro Las Animas. Źródło: Projekt archeologiczny krajobrazu kulturowego Ucupe

Techniki archeologiczne i wstępne ustalenia

Zespół wybrał działkę o wymiarach mniej więcej 10 na 10 metrów i zaczął powoli usuwać osad, który gromadził się przez tysiąclecie. Na głębokości zaledwie sześciu stóp zespół odkrył ślady starożytnych murów wykonanych z błota i gliny. „To było zaskakujące, że te bardzo starożytne budowle znajdowały się tak blisko współczesnej powierzchni” – mówi Muro Ynoñan.

Kiedy kopali głębiej, archeolodzy znaleźli dowody na to, że w tym miejscu kiedyś znajdowała się świątynia. „Uważamy, że w zboczu góry zbudowano dużą świątynię i znaleźliśmy tylko jej fragment” – mówi Muro Ynoñan. „Jedną z najbardziej ekscytujących rzeczy, jakie znaleźliśmy, był mały teatr z zapleczem i schodami prowadzącymi na platformę przypominającą scenę. Można było to wykorzystać do rytualnych występów przed wybraną publicznością”.

Symbolika i szersze implikacje

Po obu stronach jednej ze schodów teatru zespół znalazł panele z błota ozdobione misternie rzeźbionymi wzorami przedstawiającymi stworzenie przypominające ptaka. „To bardzo piękny, a jednocześnie intrygujący projekt mitologicznego stworzenia – przypomina antropomorficznego ptaka, ale ma pewne gadzie cechy” – mówi Muro Ynoñán.

Figura ta wyróżnia się dla archeologów, ponieważ dostarcza ważnych wskazówek co do tego, kiedy świątynia została zbudowana i jaki jest jej związek z innymi starożytnymi świątyniami zbudowanymi przez wczesne grupy z Andów.

Kontekstualizacja wczesnych praktyk religijnych

Inne wizerunki mitologicznych stworzeń podobne do tego znalezionego przez zespół Muro Ynoñána znaleziono w Peru i datowane są na okres, który archeolodzy nazywają okresem początkowym, czyli około 4000 lat temu. (Wbrew nazwie, ludzie z Okresu Początkowego nie byli pierwszymi, którzy zamieszkiwali ten region: ludzie zamieszkiwali Peru od 15 000 lat. Około 5000-3000 roku p.n.e., zwanego Okresem Preceramicznym, ludzie w przybrzeżnym Peru zaczęli tworzyć społeczeństwa i złożone układy polityczne Następnie nastąpił Okres Początkowy, który rozpoczął się około 2000 roku p.n.e. i trwał do 900 roku p.n.e.).

„Okres początkowy jest ważny, ponieważ to wtedy po raz pierwszy widzimy dowody na istnienie zinstytucjonalizowanej religii w Peru” – mówi Muro Ynoñan. „Ptak w tej świątyni przypomina postać znaną z regionu Chavín, prawie 500 lat później. Ta nowa strona może pomóc w odkryciu początków tej religii”.

Analiza naukowa i przyszłe badania

Archeolodzy odkryli także kilka dużych malowideł ściennych namalowanych na ścianach. Muro Ynoñán specjalizuje się również w analizie pigmentów w farbach; skład chemiczny pigmentów może ujawnić, skąd pochodzą, a co za tym idzie, z kim handlowali starożytni ludzie. „Zebrałem próbki pigmentów z murali i tej jesieni przyniosę je z powrotem do Field Museum, aby zbadać je w naszym laboratorium analizy pierwiastkowej” – mówi Muro Ynoñán. „Wyślę także próbki do analizy datowania metodą węglową, aby potwierdzić wiek miejsca”.

Wskazówki, jakie daje ta strona na temat początków złożonych religii na tym obszarze, niosą ze sobą szersze lekcje dla ludzkości, mówi Muro Ynoñan. „Tutaj ludzie stworzyli złożone systemy religijne i wyobrażenia o swoim kosmosie” – mówi. „Religia była ważnym aspektem wyłonienia się władzy politycznej. Ludzie wykorzystywali religię do sprawowania nad sobą kontroli, pierwsi przywódcy w przedstawieniach personifikowali postacie mitologiczne. Daje nam wgląd w ludzki umysł, ponieważ religia nadal jest dziś wykorzystywana jako narzędzie do celów politycznych”.

Osobiste refleksje i szerszy wpływ

Poza naukowym znaczeniem odkryć Muro Ynoñán ma osobisty związek z tym odkryciem. „To jest historia moich własnych przodków. Zarówno rodzina mojej matki, jak i mojego ojca pochodzą z tych okolic, więc naprawdę niesamowite było stanięcie twarzą w twarz z wizerunkami starożytnego boga, który był tak ważny dla tych starożytnych grup” – mówi. „Moja więź z tym jest wyjątkowa i głęboka”.



Link źródłowy