Strona główna nauka/tech Naukowcy odkryli nowy, unikalny gatunek dinozaura z charakterystyczną „brwią”

Naukowcy odkryli nowy, unikalny gatunek dinozaura z charakterystyczną „brwią”

16
0


Rekonstrukcja Alpkarakush kirgyzicus
Rekonstrukcja Alpkarakush kirgyzicus. Źródło: Joschua Knüppe

Nowo odkryty teropod Alpkarakush Kirgizicuswypełnia poważną lukę w wiedzy w jurajski Biogeografia i ewolucja teropoda z jej unikalnymi cechami oraz odrodzeniem się zarówno osoby dorosłej, jak i młodocianej.

Terapody należą do najbardziej zróżnicowanych i najważniejszych dużych grup dinozaurów, w tym do niesławnych drapieżników Tyranozaur I Allozaur jak i współczesne ptaki. Istnieje ogromna różnorodność znanych teropodów z Mezozoik Era, wiek dinozaurów.

Podobnie jak dziś lwy występują głównie w Afryce, a tygrysy tylko w Azji, Allozaurna przykład był szeroko rozpowszechniony w jurze w Ameryce Północnej i południowo-zachodniej Europie, podczas gdy metriakantozaury podobnej wielkości żyły w Chinach. Jednak wcześniej nie było znanych dużych jurajskich dinozaurów drapieżnych z ogromnego regionu między Europą Środkową a Azją Wschodnią.

Formacja Balabansai
Paleontolodzy odnaleźli skamieniałości z gliny, mułu i piaskowców tzw. formacji Balabansai, w pobliżu miasta Taszkumyr w zachodniej części Kirgistanu. Źródło: Oliver Wings

Odkrywanie Alpkarakush Kirgizicus

Teraz naukowcy odkryli w Kirgistanie szczątki nowego dinozaura teropoda, Alpkarakush Kirgizicusoznaczając pierwszego teropoda znalezionego w regionie i wypełniając tę ​​lukę w wiedzy. Pierwsze pozostałości skamieniałości odkrył w 2006 roku kirgiski paleontolog Aizek Bakirov. Miejsce odkrycia znajduje się w górzystych obszarach pustynnych w pobliżu miasta Taszkumyr w zachodnim Kirgistanie. Odsłonięte tu osady formacji Balabansai powstały w okresie jury środkowej, około 165 milionów lat temu.

Szkielet Alpkarakush kirgyzicus
Anatomicznie prawidłowo ułożone części szkieletu Alpkarakush kyrgyzicus z uczestniczką wykopalisk Alexandrą Fernandez w celu porównania wielkości. Źródło: Oliver Rauhut, SNSB

Spostrzeżenia dotyczące wykopalisk i unikalne funkcje

Podczas kilku kampanii wykopaliskowych w latach 2006–2023 odkryto kości czaszki, kręgi grzbietowe i miednicze, fragmenty obręczy barkowej i kończyn przednich, a także prawie całą obręcz miedniczą i kończyny tylne drapieżnego dinozaura o długości około ośmiu do dziewięciu metrów. Jest to nowy rodzaj i gatunek o nieznanych wcześniej właściwościach.

Szczególnie imponująca jest jej niezwykle wystająca „brwi” na tzw. kości zaoczodołowej, czyli kości czaszki znajdującej się za otworem oka, co wskazuje na obecność rogu w tym miejscu. Inne unikalne cechy znajdują się na kręgach grzbietowych i kości udowej.

Zwierzęta z formacji Balabansai
Zwierzęta formacji Balabansai, jura środkowa, Kirgistan. Źródło: Joschua Knüppe

Znaczenie filogenetyczne i implikacje biogeograficzne

Porównania z wieloma innymi teropodami pokazują, że nowy gatunek należy do metrykantozaurów, jest blisko spokrewniony z dużymi drapieżnymi dinozaurami Azji Wschodniej. Paleontolodzy sugerują pochodzenie metrykantozaurów i innych ważnych grup teropodów z Azji Południowo-Wschodniej, skąd rozprzestrzeniły się na inne kontynenty przez Azję Środkową i Europę. „Chociaż przynależność do Alpkarakush w przypadku metrykantozaurów niekoniecznie jest niespodzianką, odkrycie to zamyka ogromną lukę w naszej wiedzy o teropodach jurajskich. Prowadzi nas to do nowych, ważnych spostrzeżeń na temat ewolucji i biogeografii tych zwierząt” – mówi prof. Oliver Rauhut z Bawarskiej Kolekcji Paleontologii i Geologii w Monachium (SNSB-BSPG) i pierwszy autor badania.

Analiza wieku i wzrostu

Pozostałości drugiego, nieco mniejszego okazu Alpkarakush Kirgizicus również znaleziono na miejscu. Badanie wewnętrznej struktury kości wykazało, że duży okaz był już prawie dorosły, miał co najmniej siedemnaście lat i na pewno był już dojrzały płciowo, natomiast mniejszy okaz był osobnikiem młodocianym. Być może jakieś zwierzę rodzicielskie podróżowało ze swoimi młodymi 165 milionów lat temu.

Kość śródstopia Alpkarakush kyrgyzicus
Szczątki sprzed 165 milionów lat, takie jak kość śródstopia Alpkarakush kirgyzicus, są osadzone w czerwonych skałach osadowych formacji Balabansai. Źródło: Oliver Wings

Postęp technologiczny w paleontologii

Ponadto cyfrowe fotogrametryczne modele 3D wszystkich istotnych kości Alpkarakush zostały wygenerowane. „Modele te są teraz dostępne w Internecie i umożliwiają badaczom na całym świecie prowadzenie dalszych badań i wykonywanie wydruków 3D” – mówi współautor dr Oliver Wings, dyrektor Muzeum Historii Naturalnej w Bambergu.

Znaczenie kulturowe i naukowe

Nazwa skamieliny pochodzi od Alpkarakushgigantyczny ptak z mitologicznego kirgiskiego eposu „Manas”, który często przychodzi z pomocą bohaterom w krytycznych momentach. Nazwa gatunku „kirgiziko” odnosi się bezpośrednio do Republiki Kirgiskiej, pochodzenia nowego drapieżnego dinozaura. Alpkarakush Kirgizicus może nawet stać się pierwszym oryginalnym szkieletem dinozaura, jaki kiedykolwiek wystawiono w Kirgistanie: jeśli znajdzie się wystarczająca liczba zwolenników, planuje się przedstawienie rekonstrukcji oraz oryginalnych kości w Narodowym Muzeum Historycznym w Biszkeku, do czasu uzyskania niezbędnych funduszy.

Praca jest efektem współpracy badawczej pomiędzy Instytutem Geologii MM Adysheva Narodowej Akademii Nauk Republiki Kirgiskiej a dwoma oddziałami Bawarskich Zbiorów Historii Naturalnej (Bawarską Kolekcją Paleontologii i Geologii w Monachium oraz Muzeum Historii Naturalnej w Bambergu). oraz Fundacja Friedensteina Gotha. Wyniki badania, finansowanego przez Niemiecką Fundację Badawczą, opublikowano w czasopiśmie „ Dziennik zoologiczny Towarzystwa Linneusza.

Odniesienie: „Nowy teropod dinozaur z formacji Callovian Balabansai w Kirgistanie” autorstwa Olivera WM Rauhuta, Aizeka A Bakirova, Olivera Wingsa, Alexandry E. Fernandesa i Toma R. Hübnera, 20 sierpnia 2024 r., Dziennik zoologiczny Towarzystwa Linneusza.
DOI: 10.1093/zoolinnean/zlae090



Link źródłowy