Nowo odkryty teropod Alpkarakush Kirgizicuswypełnia poważną lukę w wiedzy w jurajski Biogeografia i ewolucja teropoda z jej unikalnymi cechami oraz odrodzeniem się zarówno osoby dorosłej, jak i młodocianej.
Terapody należą do najbardziej zróżnicowanych i najważniejszych dużych grup dinozaurów, w tym do niesławnych drapieżników Tyranozaur I Allozaur jak i współczesne ptaki. Istnieje ogromna różnorodność znanych teropodów z Mezozoik Era, wiek dinozaurów.
Podobnie jak dziś lwy występują głównie w Afryce, a tygrysy tylko w Azji, Allozaurna przykład był szeroko rozpowszechniony w jurze w Ameryce Północnej i południowo-zachodniej Europie, podczas gdy metriakantozaury podobnej wielkości żyły w Chinach. Jednak wcześniej nie było znanych dużych jurajskich dinozaurów drapieżnych z ogromnego regionu między Europą Środkową a Azją Wschodnią.
Odkrywanie Alpkarakush Kirgizicus
Teraz naukowcy odkryli w Kirgistanie szczątki nowego dinozaura teropoda, Alpkarakush Kirgizicusoznaczając pierwszego teropoda znalezionego w regionie i wypełniając tę lukę w wiedzy. Pierwsze pozostałości skamieniałości odkrył w 2006 roku kirgiski paleontolog Aizek Bakirov. Miejsce odkrycia znajduje się w górzystych obszarach pustynnych w pobliżu miasta Taszkumyr w zachodnim Kirgistanie. Odsłonięte tu osady formacji Balabansai powstały w okresie jury środkowej, około 165 milionów lat temu.
Spostrzeżenia dotyczące wykopalisk i unikalne funkcje
Podczas kilku kampanii wykopaliskowych w latach 2006–2023 odkryto kości czaszki, kręgi grzbietowe i miednicze, fragmenty obręczy barkowej i kończyn przednich, a także prawie całą obręcz miedniczą i kończyny tylne drapieżnego dinozaura o długości około ośmiu do dziewięciu metrów. Jest to nowy rodzaj i gatunek o nieznanych wcześniej właściwościach.
Szczególnie imponująca jest jej niezwykle wystająca „brwi” na tzw. kości zaoczodołowej, czyli kości czaszki znajdującej się za otworem oka, co wskazuje na obecność rogu w tym miejscu. Inne unikalne cechy znajdują się na kręgach grzbietowych i kości udowej.
Znaczenie filogenetyczne i implikacje biogeograficzne
Porównania z wieloma innymi teropodami pokazują, że nowy gatunek należy do metrykantozaurów, jest blisko spokrewniony z dużymi drapieżnymi dinozaurami Azji Wschodniej. Paleontolodzy sugerują pochodzenie metrykantozaurów i innych ważnych grup teropodów z Azji Południowo-Wschodniej, skąd rozprzestrzeniły się na inne kontynenty przez Azję Środkową i Europę. „Chociaż przynależność do Alpkarakush w przypadku metrykantozaurów niekoniecznie jest niespodzianką, odkrycie to zamyka ogromną lukę w naszej wiedzy o teropodach jurajskich. Prowadzi nas to do nowych, ważnych spostrzeżeń na temat ewolucji i biogeografii tych zwierząt” – mówi prof. Oliver Rauhut z Bawarskiej Kolekcji Paleontologii i Geologii w Monachium (SNSB-BSPG) i pierwszy autor badania.
Analiza wieku i wzrostu
Pozostałości drugiego, nieco mniejszego okazu Alpkarakush Kirgizicus również znaleziono na miejscu. Badanie wewnętrznej struktury kości wykazało, że duży okaz był już prawie dorosły, miał co najmniej siedemnaście lat i na pewno był już dojrzały płciowo, natomiast mniejszy okaz był osobnikiem młodocianym. Być może jakieś zwierzę rodzicielskie podróżowało ze swoimi młodymi 165 milionów lat temu.
Postęp technologiczny w paleontologii
Ponadto cyfrowe fotogrametryczne modele 3D wszystkich istotnych kości Alpkarakush zostały wygenerowane. „Modele te są teraz dostępne w Internecie i umożliwiają badaczom na całym świecie prowadzenie dalszych badań i wykonywanie wydruków 3D” – mówi współautor dr Oliver Wings, dyrektor Muzeum Historii Naturalnej w Bambergu.
Znaczenie kulturowe i naukowe
Nazwa skamieliny pochodzi od Alpkarakushgigantyczny ptak z mitologicznego kirgiskiego eposu „Manas”, który często przychodzi z pomocą bohaterom w krytycznych momentach. Nazwa gatunku „kirgiziko” odnosi się bezpośrednio do Republiki Kirgiskiej, pochodzenia nowego drapieżnego dinozaura. Alpkarakush Kirgizicus może nawet stać się pierwszym oryginalnym szkieletem dinozaura, jaki kiedykolwiek wystawiono w Kirgistanie: jeśli znajdzie się wystarczająca liczba zwolenników, planuje się przedstawienie rekonstrukcji oraz oryginalnych kości w Narodowym Muzeum Historycznym w Biszkeku, do czasu uzyskania niezbędnych funduszy.
Praca jest efektem współpracy badawczej pomiędzy Instytutem Geologii MM Adysheva Narodowej Akademii Nauk Republiki Kirgiskiej a dwoma oddziałami Bawarskich Zbiorów Historii Naturalnej (Bawarską Kolekcją Paleontologii i Geologii w Monachium oraz Muzeum Historii Naturalnej w Bambergu). oraz Fundacja Friedensteina Gotha. Wyniki badania, finansowanego przez Niemiecką Fundację Badawczą, opublikowano w czasopiśmie „ Dziennik zoologiczny Towarzystwa Linneusza.
Odniesienie: „Nowy teropod dinozaur z formacji Callovian Balabansai w Kirgistanie” autorstwa Olivera WM Rauhuta, Aizeka A Bakirova, Olivera Wingsa, Alexandry E. Fernandesa i Toma R. Hübnera, 20 sierpnia 2024 r., Dziennik zoologiczny Towarzystwa Linneusza.
DOI: 10.1093/zoolinnean/zlae090