Strona główna nauka/tech Naukowcy odkryli niezwykłą roślinę, która kradnie składniki odżywcze, aby przetrwać

Naukowcy odkryli niezwykłą roślinę, która kradnie składniki odżywcze, aby przetrwać

57
0


Żywy okaz Thismia malayana
Żywy okaz Thismia malayana. Źródło: Mat Yunoh Siti-Munirah

Nowo odkryta roślina Thismia malajska w lasach deszczowych Malezji pasożytuje na grzybach, aby przetrwać w zacienionym runie. Jest mały, zapylany przez owady i wymieniony jako wrażliwy, co podkreśla potrzeby ochronne.

Naukowcy odkryli niezwykłą roślinę, która żyje dzięki kradzieży składników odżywczych z podziemnych grzybów. Nazwany Thismia malajskata niezwykła roślina została niedawno opublikowana jako nowa gatunek w czasopiśmie ogólnodostępnym FitoKlucze przez botaników z Malezyjskiego Instytutu Badawczego Leśnictwa (FRIM) we współpracy z lokalnymi przyrodnikami i zainteresowanymi stronami.

Wiele okazów Thismia malayana
Thismia malajska żywy egzemplarz. Źródło: Mat Yunoh Siti-Munirah

Unikalna strategia przetrwania Thismia malajska

Thismia malajskaodkryta w tropikalnych lasach deszczowych Półwyspu Malezyjskiego, należy do grupy roślin zwanych mykoheterotrofami. W przeciwieństwie do większości roślin mykoheterotrofy nie działają fotosynteza. Zamiast tego działają jak pasożyty, kradnąc zasoby węgla z grzybów na ich korzeniach. Adaptacja ta wykorzystuje symbiozę mikoryzową, która jest zwykle wzajemnie korzystną relacją między kolonizującymi grzybami a systemem korzeniowym rośliny.

Thismia malayana z łuskami
Thismia malajska ze skalą (najdrobniejsza grubość to 0,5 mm) A widok z boku B widok z góry C wielkość w porównaniu z monetą 20 senów (średnica 23,59 mm). Źródło: Chin Hardy-Adrian

Siedlisko i zapylanie

Kradnąc składniki odżywcze z grzybów, ten nowo odkryty gatunek rozwija się w warunkach słabego oświetlenia w gęstych podszytach leśnych, gdzie komary i inne małe owady zapylają jego wysoce wyspecjalizowane kwiaty.

Schemat Thismii Malajskiej
Thismia malajska Roślina kwitnąca Rurka kwiatowa A1, powierzchnia wewnętrzna A2 pierścień i włókna pręcików, widok od wewnątrz B kwiatostan z antetycznym kwiatem i kilkoma młodymi owocami B1 styl i piętno B2 pierścień, widok z góry Kwiat C, widok z boku D, E pręciki, widok od wewnątrz i z zewnątrz, nadłączniki pręcików E1: jedna para maczugowatych, skierowanych do wewnątrz, jedna para ostrych, skierowanych na zewnątrz i jeden wyrostek centralny F, nadłączniki pręcików, widok wierzchołkowy G rurka pręcika, widok od dołu H, owoc H1 po pęknięciu, z góry zobacz, nasiona H2 Strzelam bazą z korzeniami. Źródło: Siti-Munirah (A1 – I) i Hardy-Adrian (A)

Ta niezwykła roślina ma około 2 cm długości i zwykle można ją znaleźć ukrytą w ściółce i rosnącą w pobliżu korzeni drzew lub starych, zgniłych kłód. Zespół badawczy zidentyfikował Thismia malajska w dwóch lokalizacjach: na nizinach rezerwatu leśnego Gunung Angsi w Negeri Sembilan i w pagórkowatych lasach dipterokarpowych Gunung Benom w rezerwacie dzikiej przyrody Tengku Hassanal w Pahang.

Siedlisko Thismia malayana
Siedlisko (in situ). Thismia malajska w Ulu Bendul RP w Gunung Angsi FR (A, B) i Tengku Hassanal WR (C–E) A Thismia malajska na swoim siedlisku, które znajduje się tuż przy głównym szlaku do Gunung Angsi B Siti-Munirah pokazującym siedlisko T. malayana C ścieżka do Lata Bujang i Gunung Benom D rośliny rosnące na zgniłym drewnie E Mohamad-Shafiq zaobserwował Thismia malajska w swoim siedlisku. Źródło: Siti-Munirah (A, B) i Mohamad-Shafiq (C – E)

Wyzwania konserwatorskie

Pomimo niewielkich rozmiarów, Thismia malajska jest bardzo wrażliwy na zmiany środowiskowe i został sklasyfikowany jako wrażliwy zgodnie z przepisami IUCN Kryteria Czerwonej Listy. Jego ograniczone rozmieszczenie i potencjalne zagrożenie deptaniem ze względu na bliskość szlaków turystycznych podkreślają znaczenie ciągłych działań ochronnych.

Odniesienie: „Thismia malayana (Thismiaceae), nowy gatunek mykoheterotroficzny z półwyspu Malezji” autorstwa Mata Yunoha Siti-Munirah, Chin Hardy-Adrian, Sharipudin Mohamad-Shafiq, Zainuddin Irwan-Syah i Abd Halim Hamidi, 31 maja 2024 r., FitoKlucze.
DOI: 10.3897/phytokeys.242.120967



Link źródłowy