Strona główna nauka/tech Naukowcy odkryli klucz do zatrzymania uszkodzeń mózgu w chorobie Alzheimera

Naukowcy odkryli klucz do zatrzymania uszkodzeń mózgu w chorobie Alzheimera

24
0


Koncepcja choroby mózgu demencji Alzheimera
Naukowcy z KU Leuven i VIB odkryli proces biochemiczny, nekroptozę, odpowiedzialny za śmierć komórek nerwowych w chorobie Alzheimera, szczególnie związany z białkiem tau. Stosując specyficzne inhibitory, zapobiegli utracie komórek nerwowych i poprawili pamięć w modelach mysich, co sugeruje nową ścieżkę terapii choroby Alzheimera wykraczającą poza usuwanie płytek amyloidowych.

Naukowcy odkryli ścieżkę ochronną przeciwko Alzheimera u myszy

Choroba Alzheimera charakteryzuje się stopniową degeneracją komórek nerwowych, co powoduje pogorszenie pamięci i funkcji poznawczych. Zespół badawczy z KU Leuven i VIB zbadał sekwencję molekularną odpowiedzialną za rozpad komórek, odkrywając specyficzne inhibitory, które mogą zapobiegać utracie komórek nerwowych w różnych mysich modelach choroby.

Odkrycia otwierają nowe ścieżki badawcze w poszukiwaniu terapii, które mogłyby zatrzymać lub zapobiec gromadzeniu się uszkodzeń mózgu występujących w chorobie Alzheimera.

Choroba Alzheimera, główna przyczyna demencji, dotyka ponad 55 milionów ludzi na całym świecie. Choroba charakteryzuje się gromadzeniem się w mózgu płytek amyloidu beta i splątków białek tau, co zakłóca komunikację komórkową i prowadzi do powszechnej śmierci komórek nerwowych. Konsekwencjami tej masowej utraty komórek są rozdzierające serce pogorszenie funkcji poznawczych i utrata pamięci, z powodu których choroba ta jest dobrze znana.

Aktualne metody leczenia i ich ograniczenia

Pomimo szeroko zakrojonych badań, przez dziesięciolecia jedyne dostępne metody leczenia choroby Alzheimera zapewniały w najlepszym wypadku tymczasowe złagodzenie objawów. Ostatnio jednak zatwierdzono (kontrowersyjnie) pierwsze leki ukierunkowane na działanie płytek amyloidowych. Chociaż te nowe metody leczenia skutecznie usuwają płytki amyloidowe, ich korzyści kliniczne w zakresie poprawy funkcji poznawczych i pamięci nie zostały jeszcze w przekonujący sposób wykazane. Zagadka ta po raz kolejny podkreśla potrzebę zapobiegania śmierci komórek nerwowych, aby powstrzymać upośledzenie funkcji poznawczych, które dotyka pacjentów z chorobą Alzheimera.

W nowym badaniu opublikowanym w Naukowa medycyna translacyjnazespół naukowców kierowany przez profesora Dietmara Thala, profesora Barta De Stroopera i dr Srirama Balusu wykazał, że rzeczywiście mogą zapobiegać utracie komórek nerwowych w mysim modelu choroby Alzheimera przy użyciu specyficznych inhibitorów.

Zrozumienie nekroptozy

„Komórki nerwowe umierają w chorobie Alzheimera w wyniku dobrze określonej sekwencji reakcji biochemicznych, zwanej «nekroptozą»” – wyjaśnia Balusu, badacz ze stopniem doktora w laboratorium De Stroopera w VIB-KU Leuven Center for Brain i badania chorób.

W zeszłym roku Balusu i jego współpracownicy ogłosili już, że zmapowali czynniki wywołujące taką nekroptozę w ludzkich komórkach nerwowych przeszczepionych do mózgów myszy dotkniętych chorobą Alzheimera.

Aby lepiej zrozumieć proces neurodegeneracyjny i możliwości jego zatrzymania, zespół dokładniej zbadał rolę nekroptozy w różnych mysich modelach choroby Alzheimera. Odkryli, że nekroptoza została aktywowana w modelach myszy ze splątkami tau, ale nie w tych, które ją posiadają tylko wykazują blaszki amyloidowe.

„Nasze wyniki sugerują, że istnieje związana z chorobą, opóźniona forma nekroptozy, która jest aktywowana przez specyficzną formę tau” – wyjaśnia Thal, profesor neuropatologii na KU Leuven.

Co ważne, specyficzne inhibitory przechwytujące aktywację nekroptozy nie tylko zapobiegają utracie komórek nerwowych, ale także poprawiają pamięć rozpoznawania społecznego myszy.

De Strooper (VIB, KU Leuven, UK DRI): „Nasze odkrycia wskazują, że hamowanie nekroptozy powinno być badane głębiej jako potencjalna strategia terapeutyczna, która mogłaby uzupełniać obecne terapie ukierunkowane na amyloid i tau w leczeniu choroby Alzheimera”.

Odniesienie: „Hamowanie formy nekroptozy związanej z chorobą Alzheimera ratuje śmierć neuronów w modelach mysich”: Marta J. Koper, Sebastiaan Moonen, Alicja Ronisz, Simona Ospitalieri, Zsuzsanna Callaerts-Vegh, Dries T’Syen, Sabine Rabe, Matthias Staufenbiel , Bart De Strooper, Sriram Balusu i Dietmar Rudolf Thal, 30 października 2024 r., Naukowa medycyna translacyjna.
DOI: 10.1126/scitranslmed.adf5128



Link źródłowy