Strona główna nauka/tech Naukowcy odkryli dwa wspaniałe nowe gatunki ryb w Rzece Perłowej

Naukowcy odkryli dwa wspaniałe nowe gatunki ryb w Rzece Perłowej

42
0


Beaufortia granulopinna
Boczne (górne), grzbietowe (środkowe) i brzuszne (dół) widoki Beaufortia granulopinna z rzeki Lizhou, dopływu rzeki Bo′ai w dorzeczu Rzeki Perłowej, w hrabstwie Tianlin w prowincji Guangxi w Chinach. Źródło: Chen i in.

Dwa nowe gatunek górskiego strumienia, Beaufortia granulopinna I Beaufortia wirusowaodkryte w Chinach, wykazują wyspecjalizowane adaptacje i stoją w obliczu poważnych zagrożeń wynikających ze zmian środowiskowych.

Naukowcy z Uniwersytet Oceaniczny w Szanghaju I Uniwersytet Rolniczy w Yunnan odkryli dwa nowe gatunki bocji górskiej, Beaufortia granulopinna i Beaufortia viridisw górnym systemie Rzeki Perłowej w południowo-zachodnich Chinach. Badania prowadzone pod kierunkiem Jing-Chen Chena dostarczają nowych informacji na temat taksonomii i filogenezy molekularnej Beaufortia pingi grupy gatunków i podkreśla krytyczną potrzebę ochrony siedlisk ze względu na zagrożenia środowiskowe.

Unikalna charakterystyka gatunku Beaufortia

Beaufortia granulopinna Wyróżnia się wydatnymi guzkami lub okrągłymi guzkami na pierwszych 6-9 promieniach płetwy piersiowej u dorosłych oraz unikalnym wzorem rozmycia lub braku pionowych pasków w środkowej części tułowia bocznego po osiągnięciu dorosłości. Nazwa gatunku „granulopinna” pochodzi od łacińskich słów „granulo” (ziarnisty) i „pinna” (płetwa), co odzwierciedla guzki na płetwach.

Beaufortia wirusowa charakteryzuje się spójnymi pionowymi paskami o jednakowej długości, szerokości i odstępach na wszystkich etapach wzrostu oraz uderzającym ciemnoniebieskim do zielonego ubarwieniem ciała. Nazwa gatunku „viridis” pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego „zielony”.

Beaufortia wirusowa
Boczne (górne), grzbietowe (środkowe) i brzuszne (dół) widoki Beaufortia viridis z rzeki Wuming, dopływu rzeki You w dorzeczu Rzeki Perłowej, w dystrykcie Wuming w mieście Nanning w prowincji Guangxi w Chinach. Źródło: Chen i in.

Obserwacje siedliskowe i behawioralne

Gatunki te wykazują znaczną specjalizację morfologiczną, w tym skompresowany korpus, spłaszczoną powierzchnię brzuszną i znacznie rozszerzone sparowane płetwy tworzące strukturę przypominającą przyssawkę. Te adaptacje umożliwiają im przyleganie do skalistych podłoży, przeciwstawiając się prądom podczas żerowania na glonach i bezkręgowce.

Odkryć dokonano podczas badań życia wodnego na różnych drogach wodnych w Yunnan i Guangxi w latach 2022–2024. Podczas tych badań niektóre ryby wykazywały silne zachowania terytorialne, rozszerzając płetwy i uderzając głowami rywali, aby je odpędzić.

Rzeka Lizhou
Miejsce zbioru Beaufortia granulopinnao z rzeki Lizhou, dopływu rzeki Bo′ai w dorzeczu Rzeki Perłowej, hrabstwo Tianlin, prowincja Guangxi, Chiny. Źródło: Qian-Yu Liang

Wyzwania i możliwości związane z ochroną przyrody

Odkrycie podkreśla bogatą różnorodność biologiczną górnego systemu Rzeki Perłowej i podkreśla znaczenie ciągłych badań taksonomicznych i molekularnych w celu zrozumienia i ochrony tych gatunków. Gatunki Beaufortia pingi group to popularne ryby ozdobne w Chinach, przyczyniające się do znacznych zysków w handlu akwarystycznym. Jednak niezrównoważone praktyki zbiorów zagrażają ich populacji. Ich wrażliwość na zanieczyszczenia i zmiany jakości wody dodatkowo pogłębia ich upadek.

W stanowisku typowym B. viridis sp. listopada, dystrykt Wuming, miasto Nanning, wiele małych dopływów zostało przekształconych w zbiorniki do przechowywania wody, a te w pobliżu obszarów rolniczych są zanieczyszczone, przez co nie nadają się do przetrwania. Co ciekawe, stabilną populację stwierdzono na terenie komercyjnego eko-kempingu, gdzie niektóre odcinki rzek pozostały niezagospodarowane, zapewniając schronienie temu gatunkowi.

Naukowcy podkreślają potrzebę zwrócenia większej uwagi na te gatunki, dalszych badań i ochrony siedlisk. Zrównoważone planowanie i rozwój mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia harmonijnego współistnienia człowieka i przyrody.

Odniesienie: „Rozdzielczość taksonomiczna boni ssącej potoku górskiego Beaufortia pingi grupa gatunków (Cypriniformes, Gastromyzontidae) i dwa nowe gatunki z południowo-zachodnich Chin – Beaufortia granulopinna I Beaufortia wirusowa” autorstwa Jing-Chen Chen, Jia-Jia Li, Wen-Qiao Tang, Xin-Rui Pu i Hao-Tian Lei, 9 lipca 2024 r., Zoosystematyka i ewolucja.
DOI: 10.3897/zse.100.124370



Link źródłowy