Badanie wskazało prawie 200 potencjalnych czynników rakotwórczych powiązanych z rakiem piersi w materiałach używanych do pakowania żywności, takich jak tworzywa sztuczne i papier. Odkrycie to ujawnia znaczne narażenie nawet przy obowiązujących przepisach, co podkreśla krytyczną potrzebę ulepszonych strategii zapobiegawczych w celu zminimalizowania obecności tych szkodliwych chemikaliów w produktach codziennego użytku.
Naukowcy z Forum Opakowań Żywności zbadali i omówili prawie 200 potencjalnych substancji rakotwórczych piersi występujących w dostępnych obecnie na rynku materiałach do kontaktu z żywnością (FCM). Różne kraje wdrożyły przepisy dotyczące materiałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością, aby chronić swoich obywateli przed niebezpiecznymi chemikaliami, często w szczególności poprzez regulacje dotyczące genotoksycznych czynników rakotwórczych.
Ponieważ rak jest jednym z niewielu zdrowotnych punktów końcowych szczegółowo uwzględnianych w przepisach i testach FCM, rakotwórcze chemikalia w opakowaniach żywności i innych materiałach i wyrobach mających kontakt z żywnością nie powinny być powszechne.
„To badanie jest ważne, ponieważ pokazuje, że istnieje ogromna szansa na zapobieganie narażeniu ludzi na chemikalia powodujące raka piersi” – powiedziała Jane Muncke, dyrektor zarządzająca Forum Opakowań Żywności i współautorka badania. „Potencjał zapobiegania nowotworom poprzez ograniczenie stosowania niebezpiecznych substancji chemicznych w życiu codziennym jest niedostatecznie zbadany i zasługuje na znacznie więcej uwagi”.
Ustalenia dotyczące czynników rakotwórczych piersi w opakowaniach żywności
Porównując niedawno opublikowaną listę potencjalnych czynników rakotwórczych piersi opracowaną przez naukowców z Instytutu Silent Spring z własną bazą danych Food Packaging Forum dotyczącą migrujących i ekstrahowanych chemikaliów mających kontakt z żywnością (FCCmigex) autorzy stwierdzają, że w materiałach FCM wykryto 189 potencjalnych czynników rakotwórczych piersi, w tym 143 w tworzywach sztucznych i 89 w papierze lub tekturze.
Podsumowanie wideo zawierające najważniejsze punkty badania przeprowadzonego przez Parkinsona i wsp. Źródło: Fundacja Forum Opakowań Żywności
„Identyfikacja obecności tych niebezpiecznych substancji chemicznych w materiałach mających kontakt z żywnością była możliwa dzięki naszej bazie danych FCCmigex” – powiedziała Lindsey Parkinson, analityk danych i redaktor naukowy na Forum Opakowań Żywności oraz główna autorka badania. „To źródło gromadzi cenne informacje z tysięcy opublikowanych badań naukowych na temat chemikaliów w materiałach przeznaczonych do kontaktu z żywnością w jednym i łatwym do eksploracji miejscu”.
Ograniczając porównanie do najnowszych badań dostępnych w FCCmigex (2020–2022), w których wykorzystano eksperymenty migracyjne naśladujące realistyczne warunki, istnieją dowody narażenia na 76 substancji podejrzanych o działanie rakotwórcze sutka z materiałów FCM kupowanych na całym świecie, z czego 61 (80% ) są z tworzyw sztucznych. Wskazuje to na ciągłe narażenie światowej populacji na te chemikalia w realistycznych warunkach stosowania.
Pomimo istniejących przepisów mających na celu ograniczenie substancji rakotwórczych w materiałach przeznaczonych do kontaktu z żywnością, badanie uwydatnia luki w obecnych ramach regulacyjnych. Artykuły przeznaczone do kontaktu z żywnością kupowano w ciągu ostatnich kilku lat na rynkach w regionach podlegających ścisłym regulacjom, m.in. w UE i USA. „Nasze ustalenia sugerują, że przewlekłe narażenie całej populacji na substancje podejrzane o działanie rakotwórcze sutka pochodzące z FCM jest normą i podkreśla ważną, ale obecnie niedocenianą możliwość zapobiegania” – wyjaśniają autorzy.
Odniesienie: „Potencjalne czynniki rakotwórcze sutka stosowane w artykułach przeznaczonych do kontaktu z żywnością: Implikacje dla polityki, egzekwowania i zapobiegania”, Lindsey Parkinson, Birgit Geueke i Jane Muncke, 27 sierpnia 2024 r., Granice w toksykologii.
DOI: 10.3389/ftox.2024.1440331