Strona główna nauka/tech Naukowcy identyfikują kluczowy czynnik stylu życia powiązany z pogorszeniem funkcji poznawczych wśród...

Naukowcy identyfikują kluczowy czynnik stylu życia powiązany z pogorszeniem funkcji poznawczych wśród starszych osób dorosłych

40
0


Demencja Pogorszenie funkcji poznawczych mózgu
Badanie UCL sugeruje, że palenie znacznie przyspiesza pogorszenie funkcji poznawczych u osób starszych, ale utrzymanie zdrowego stylu życia w innych obszarach może zrównoważyć to ryzyko. Badanie podkreśla, że ​​palenie ma kluczowe znaczenie dla zachowania funkcji poznawczych w miarę starzenia się.

W badaniu zbadano odpowiedzi na ankiety przeprowadzone na przestrzeni dziesięciu lat wśród 32 000 dorosłych w wieku 50 lat i starszych w 14 krajach europejskich.

Nowe badanie prowadzone przez badaczy z UCL sugeruje, że palenie może być jednym z najważniejszych czynników stylu życia wpływających na tempo pogorszenia funkcji poznawczych w miarę starzenia się.

Badanie opublikowane w Komunikacja przyrodniczaprzeanalizowali dane od 32 000 dorosłych w wieku 50 lat i więcej z 14 krajów europejskich, którzy wzięli udział w ankietach prowadzonych przez 10 lat.

Naukowcy sprawdzili, w jaki sposób tempo pogorszenia funkcji poznawczych może różnić się u zdrowych poznawczo starszych osób dorosłych, charakteryzujących się różnymi kombinacjami zachowań zdrowotnych, w tym paleniem, aktywnością fizyczną, spożywaniem alkoholu i kontaktami społecznymi.

Ustalenia dotyczące pogorszenia funkcji poznawczych

Funkcje poznawcze oceniano na podstawie wyników uczestników w testach pamięci i fluencji werbalnej. Uczestników pogrupowano według stylu życia na podstawie tego, czy palili, czy nie, czy podejmowali zarówno umiarkowaną, jak i energiczną aktywność fizyczną przynajmniej raz w tygodniu, czy widywali się z przyjaciółmi i rodziną przynajmniej raz w tygodniu oraz czy pili więcej, czy tyle samo/mniej niż dwa razy w tygodniu. napojów alkoholowych dziennie (mężczyźni) lub jeden drink dziennie (kobiety).

Odkryli, że pogorszenie funkcji poznawczych było szybsze w przypadku stylu życia obejmującego palenie, podczas gdy pogorszenie funkcji poznawczych było ogólnie podobne w przypadku wszystkich stylów życia niepalących. W przypadku palenia tytoniu wyniki funkcji poznawczych spadły w ciągu 10 lat nawet o 85% bardziej niż w przypadku stylu życia niepalącego.

Wyjątkiem byli palacze, którzy we wszystkich innych obszarach prowadzili zdrowy tryb życia – to znaczy regularnie ćwiczyli, pili alkohol z umiarem i regularnie utrzymywali kontakty towarzyskie. W tej grupie wskaźnik pogorszenia funkcji poznawczych był podobny jak u osób niepalących.

Znaczenie palenia i zdrowych zachowań

Główna autorka dr Mikaela Bloomberg (UCL Behavioral Science & Health) stwierdziła: „Nasze badanie ma charakter obserwacyjny, więc nie może ostatecznie ustalić przyczyny i skutku, ale sugeruje, że palenie może być szczególnie ważnym czynnikiem wpływającym na tempo starzenia się poznawczego.

„Poprzednie dowody sugerowały, że u osób, które angażują się w zdrowsze zachowania, pogorszenie funkcji poznawczych następuje wolniej; nie było jednak jasne, czy wszystkie zachowania w równym stopniu przyczyniły się do pogorszenia funkcji poznawczych, czy też za tymi wynikami kryły się określone zachowania.

„Nasze odkrycia sugerują, że wśród zbadanych przez nas zdrowych zachowań rzucenie palenia może być jednym z najważniejszych z punktu widzenia utrzymania funkcji poznawczych.

„W przypadku osób, które nie są w stanie rzucić palenia, nasze wyniki sugerują, że angażowanie się w inne zdrowe zachowania, takie jak regularne ćwiczenia, umiarkowane spożycie alkoholu i aktywność społeczna, może pomóc zrównoważyć niekorzystne skutki poznawcze związane z paleniem”.

Naukowcy uwzględnili szereg czynników, które mogły mieć wpływ na ustalenia, w tym wiek, płeć, kraj, wykształcenie, zamożność i choroby przewlekłe.

Odniesienie: „Zdrowy styl życia i spadek funkcji poznawczych u osób w średnim i starszym wieku zamieszkujących 14 krajów europejskich” autorstwa Mikaeli Bloomberg, Gracieli Muniz-Terrery, Laury Brocklebank i Andrew Steptoe, 27 czerwca 2024 r., Komunikacja przyrodnicza.
DOI: 10.1038/s41467-024-49262-5

Zespół wykorzystał dane z angielskiego badania podłużnego starzenia się (ELSA) oraz badania zdrowia, starzenia się i emerytury w Europie (SHARE). Projekt ELSA jest finansowany przez Narodowy Instytut ds. Starzenia się oraz departamenty rządu Wielkiej Brytanii, koordynowane przez Narodowy Instytut Badań nad Zdrowiem i Opieką (NIHR). SHARE otrzymuje dofinansowanie z Unii Europejskiej. Autorzy badania otrzymali fundusze od Rady ds. Badań Ekonomicznych i Społecznych.



Link źródłowy