Strona główna nauka/tech Naukowcy deklarują, że „mamy narzędzia” do walki ze zmianami klimatycznymi – wykorzystajmy...

Naukowcy deklarują, że „mamy narzędzia” do walki ze zmianami klimatycznymi – wykorzystajmy je, aby ocalić planetę

27
0


Grafika koncepcyjna atmosfery ziemskiej i słońca
Globalne instytucje naukowe wezwały do ​​działania, opowiadając się za natychmiastowym wdrożeniem technologii mikrobiologicznych w celu przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Podkreślają krytyczną potrzebę globalnej współpracy, aby skutecznie wdrażać te rozwiązania na dużą skalę. Źródło: SciTechDaily.com

Naukowcy z całego świata wzywają do natychmiastowego wdrożenia rozwiązań mikrobiologicznych w celu zwalczania zmian klimatycznych, wzywając do powołania grupy zadaniowej, która ułatwiłaby ich powszechne wdrażanie.

W kluczowym kroku poprzedzającym COP29 Międzynarodowa Organizacja Mikrobiologii Stosowanej (AMI) połączyła siły z czołowymi światowymi organizacjami naukowymi, aby wydać jednolite wezwanie do działania, podkreślając, że rozwiązania mikrobiologiczne są kluczem do przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

W strategicznej publikacji, opublikowanej jednocześnie w wielu prestiżowych czasopismach naukowych, wspólny artykuł opowiada się za utworzeniem globalnej, opartej na nauce grupy zadaniowej ds. klimatu. Inicjatywa ta ma na celu przyspieszenie wdrażania technologii mikrobiomu, zapewniając zainteresowanym stronom na całym świecie dostęp do skutecznych i natychmiastowych rozwiązań.

Sygnatariuszom dokumentu „Należy zastosować rozwiązania mikrobiologiczne w walce z katastrofą klimatyczną” przewodzą prezydent AMI, profesor Jack Gilbert i prezes ISME, dr Raquel Peixoto, która zdobyła inauguracyjną nagrodę Rachel Carson AMI w 2023 r.

Artykuł ukazał się w czasopiśmie AMI Zrównoważona mikrobiologia wraz z czasopismami wydawanymi przez Federację Europejskich Towarzystw Mikrobiologicznych (FEMS), Międzynarodowe Towarzystwo Ekologii Mikrobiologii (ISME), Amerykańskie Towarzystwo Mikrobiologiczne (ASM) i Springer-Nature.

Pilne wezwanie do podjęcia praktycznych działań

„Publikując jednocześnie w różnych czasopismach, na przykład biuletyn ratunkowy, nie tylko apelujemy o podnoszenie świadomości na temat zmian klimatycznych. Zamiast tego żądamy natychmiastowych, wymiernych kroków, które wykorzystają siłę mikrobiologii oraz wiedzę specjalistyczną badaczy i decydentów, aby chronić planetę dla przyszłych pokoleń” – stwierdzili autorzy.

Gilbert powiedział: „Kryzys klimatyczny naszej planety wymaga odważnych, natychmiastowych działań. Rozwiązania mikrobiologiczne oferują nam podejście transformacyjne — wykorzystanie procesów zachodzących w naturze do wychwytywania dwutlenku węgla, redukcji gazów cieplarnianych i przywracania ekosystemów. Mamy narzędzia, potrzebujemy jedynie woli i funduszy, aby rozpocząć wdrażanie technologii mikrobiologicznych na skalę, która może zabezpieczyć naszą przyszłość. Wzywamy światowych liderów, przemysł i decydentów, aby przyłączyli się do nas w mobilizacji tych rozwiązań naukowych i szybko przeszli od obietnic do praktyki”.

Autorzy ostrzegli, że chociaż zaproponowano wiele obiecujących rozwiązań kryzysu klimatycznego opartych na drobnoustrojach, nie zostały one skutecznie wdrożone na dużą skalę.

Pokonywanie przeszkód w rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów

Aby przeciwdziałać tej bierności, autorzy podkreślają konieczność wspólnego wysiłku z udziałem przemysłu, fundatorów i decydentów. Opowiadają się za skoordynowanymi działaniami zapewniającymi powszechne wdrożenie tych rozwiązań mikrobiologicznych i mających na celu zapobieżenie katastrofie klimatycznej. Ten zbiorowy apel naukowców, towarzystw naukowych, instytucji, redaktorów i wydawców wzywa społeczność globalną i rządy do podjęcia natychmiastowych i zdecydowanych działań nadzwyczajnych. Ponadto proponują jasne i skuteczne ramy wdrażania tych rozwiązań na dużą skalę, podkreślając pilną potrzebę wspólnej reakcji na kryzys klimatyczny.

„Wieloaspektowy wpływ zmian klimatycznych na środowisko, zdrowie i gospodarkę światową wymaga podobnej, jeśli nie pilniejszej i szerszej, mobilizacji technologii, jaką zaobserwowano w odpowiedzi na COVID 19 pandemia.

„Aby ułatwić stosowanie podejść opartych na mikrobiomie i wyciąganie wniosków wyciągniętych podczas pandemii COVID-19, opowiadamy się za zdecentralizowaną, ale skoordynowaną na całym świecie strategią, która ogranicza biurokratyczną biurokrację i uwzględnia lokalne przepisy kulturowe i społeczne, kulturę, wiedzę specjalistyczną i wymagania. Jesteśmy gotowi współpracować między sektorami, aby wdrożyć technologie mikrobiomu na dużą skalę w terenie”.

Odniesienie: „Należy zastosować rozwiązania mikrobiologiczne w walce z katastrofą klimatyczną” – Raquel Peixoto, Christian R Voolstra, Lisa Y Stein, Philip Hugenholtz, Joana Falcao Salles, Shady A Amin, Max Häggblom, Ann Gregory, Thulani P Makhalanyane, Fengping Wang, Nadège Adoukè Agbodjato, Yinzhao Wang, Nianzhi Jiao, Jay T Lennon, Antonio Ventosa, Patrik M. Bavoil, Virginia Miller i Jack A Gilbert, 11 listopada 2024 r., Zrównoważona mikrobiologia.
DOI: 10.1093/sumbio/qvae029



Link źródłowy