Czy kiedykolwiek podejrzewałeś, że jesteś najmądrzejszą osobą w pokoju? Cóż, eksperci uważają obecnie, że istnieje pięć sposobów określenia czyjejś inteligencji i tylko jednym z nich jest IQ.
Dwóch YouTuberów zajmujących się nauką, Mitch Moffit, biolog i Greg Brown, nauczyciel przedmiotów ścisłych, przedstawili szczegółowe informacje na temat testów inteligencji na swoich kanał AsapNAUKA.
Obydwaj zwrócili uwagę na fakt, że ocena potencjału umysłowego danej osoby sprowadza się do czegoś więcej niż IQ.
Chociaż miara – IQ to skrót od ilorazu inteligencji – jest najbardziej znaną metodą oceniania intelektu, zdecydowanie nie jest jedyną.
W klipie, który obejrzano ponad trzy miliony razy, podkreślają inne miary, takie jak inteligencja emocjonalna, muzyczna i wizualna.
W tym miejscu MailOnline szczegółowo opisuje cztery kluczowe pytania, które wybrali panowie Moffit i Brown. Odpowiedzi znajdują się na końcu tego artykułu.
PYTANIE 1
Pierwszy test dotyczy inteligencji emocjonalnej, która pomaga zmierzyć zdolność danej osoby zarówno do empatii, jak i skutecznej komunikacji z innymi.
Czy potrafisz określić, jakie emocje próbuje wyrazić twarz mężczyzny poniżej? Czy to a) zawstydzenie b) smutek c) rozbawienie czy d) wstyd.
Czy potrafisz określić, jakie emocje próbuje wyrazić twarz mężczyzny poniżej?
PYTANIE 2
Drugie pytanie jest przykładem pytania, które znalazłoby się w standardowym teście IQ.
IQ oznacza „iloraz inteligencji” i jest najsłynniejszą miarą inteligencji.
Mierzy zdolności danej osoby w zakresie umiejętności matematycznych, pamięci, percepcji przestrzennej i zdolności językowych.
Łączy się to z wiekiem danej osoby, aby określić jej ostateczny wynik IQ.
Testy IQ są szeroko stosowane od lat, ale jak podkreślają Moffit i Brown, nie są one jedyną miarą inteligencji.
W tym przykładzie pytania dotyczącego IQ musisz określić następny obraz spośród ośmiu wybranych, które powinny pojawić się jako następne w serii kształtów.
Czy potrafisz określić, który obraz spośród ośmiu wybranych powinien znaleźć się jako następny w serii kształtów w pudełku?
PYTANIE 3
Następne pytanie określa Twoją inteligencję muzyczno-rytmiczną – jeden z alternatywnych sposobów badania inteligencji przez naukowców.
Stanowią one część tego, co eksperci nazywają „inteligencjami wielorakimi”, co zasadniczo oznacza, że ludzie mogą być mądrzejsi na różne sposoby, niż sugeruje standardowy test IQ.
Na przykład niektórzy ludzie mogą być bardziej inteligentni, jeśli chodzi o umiejętność interpretowania i rozpoznawania wzorców w zbiorze dźwięków.
Nazywany testem inteligencji muzyczno-rytmicznej lub testem zniekształconych melodii, polega on na wysłuchaniu serii utworów muzycznych i określeniu, który z nich brzmi „wyłączony”.
Aby zobaczyć i, co ważne, usłyszeć pytanie, obejrzyj poniższy film. Przejdź szybko do 1 minuty i 27 sekund.
Pamiętaj, aby zrobić pauzę po trzecim utworze, aby upewnić się, że poniższe odpowiedzi Cię nie zepsują.
Można również znaleźć dalszy, bardziej szczegółowy test z większą liczbą utworów Tutaj.
PYTANIE 4
Czwarte i ostatnie pytanie ma na celu sprawdzenie inteligencji wzrokowej danej osoby.
Odbywa się to poprzez poproszenie osoby, aby spróbowała zapamiętać serię „ziggerinów”, które mają złożone kształty.
Spójrz na poniższy obrazek przez 20 sekund. Następnie przesuń suwak w prawo i spróbuj zapamiętać, który z tych trzech kształtów znajdował się w poprzednim składzie.
Moffit podkreśla, że osoby z wysokimi wynikami w testach inteligencji wzrokowej niekoniecznie osiągają wysokie wyniki w zakresie IQ, ale są niewiarygodne w wielu innych zadaniach.
„Może to oznaczać, że doskonale poradzisz sobie z takimi zadaniami, jak dopasowywanie odcisków palców, interpretacja medycznych zdjęć rentgenowskich czy śledzenie samolotów na wyświetlaczach radarowych” – powiedział.
Inny test na inteligencję polega na badaniu „inteligencji wzrokowej” danej osoby poprzez poproszenie jej o zapamiętanie serii tak zwanych złożonych sztucznych kształtów „ziggerinów”.
Ostatnim miernikiem inteligencji omawianym w filmie – i tym, który jest najtrudniejszy do oceny – jest inteligencja cielesno-kinestetyczna.
Nie ma tu konkretnego pytania, ale odnosi się ono do naturalnej zdolności do posługiwania się przedmiotami lub umiejętnego posługiwania się ciałem, na przykład podczas uprawiania sportu, żonglowania lub tańca.
Moffit podkreśla, że w porównaniu z innymi testami na inteligencję okazało się to trudne do zmierzenia.
Dzieje się tak dlatego, że znalezienie osób z zerowym doświadczeniem w danej lub podobnej działalności, aby móc je porównać, jest trudne.
Na przykład Moffit odniósł się do badania czterolatków uczęszczających do baletu, w ramach którego nie udało się określić inteligencji kinestetycznej ciała, ponieważ niektóre dzieci w swoim czasie uczęszczały już na zajęcia lub tańczyły w domu.
Podsumowując, pan Moffit podkreślił, że należy pamiętać, że IQ to nie całość określająca inteligencję danej osoby.
„To badanie podkreśla, że istnieje wiele sposobów na bycie mądrym i nie chodzi tylko o przystąpienie do testu IQ” – stwierdził.