Strona główna Biznes Nastroje przedsiębiorców w UE spadają w obliczu obaw przed wojną handlową –...

Nastroje przedsiębiorców w UE spadają w obliczu obaw przed wojną handlową – Euractiv

4
0


Jak wynika z wpływowego badania przeprowadzonego w czwartek (28 listopada), zaufanie liderów biznesu w UE do perspektyw gospodarczych dla Europy gwałtownie spadło w drugiej połowie tego roku w obliczu obaw, że napięcia w handlu światowym mogą jeszcze bardziej zaszkodzić anemicznej gospodarce Europy.

Europejski Okrągły Stół ds. Przemysłu (ERT) podał, że kluczowy wskaźnik nastrojów w biznesie spadł z 58 do 47 w okresie od pierwszej do drugiej połowy tego roku – poniżej 50 punktów oddzielających ogólny optymizm od pesymizmu.

Dyrektorzy generalni w przeważającej mierze zgodzili się, że rosnąca fragmentacja gospodarcza i polityczna stanowi główne zagrożenie geopolityczne dla ich przedsiębiorstw – 84% uznało je za jedno z trzech największych zagrożeń, a 55% za główne ryzyko.

Co najważniejsze, zaledwie 9% dyrektorów naczelnych poparło stosowanie ceł w celu ochrony przemysłu europejskiego przed coraz bardziej konkurencyjnymi producentami z Chin, podczas gdy 4% poparło stosowanie dotacji.

„[CEOs] chcą otwartych, funkcjonujących rynków” – powiedziała Euractiv Maria Demertzis, starszy analityk w zespole doradców, który opracował miarę zaufania zastosowaną w badaniu, Conference Board Europe. „Chcą [an open functioning market] wewnętrznie, a chcą tego na zewnątrz.”

Badanie ERT pojawia się w kontekście rosnących tarć handlowych między Brukselą, Pekinem i Waszyngtonem – napięć, które według niektórych mogą przerodzić się w pełnowymiarowe wojny handlowe, gdy Donald Trump ponownie wejdzie do Białego Domu 20 stycznia 2025 r.

Były prezydent USA zapowiedział nałożenie cła w wysokości 60% na wszystkie chińskie towary, a także „uniwersalnej” cła w wysokości 10–20% na cały pozostały import.

Demertzis wyraził jednak sceptycyzm co do tego, czy Trump ostatecznie wdroży swoje propozycje taryfowe, argumentując, że prawdopodobnie reklamowano je, aby zyskać przychylność elektoratu.

Analityk dodał, że przyszły prezydent USA, samozwańczy „negocjator” może również wyrażać poparcie dla ceł, aby zmusić UE do większych inwestycji w obronność i zakupu większych ilości amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG).

„Ekonomicznie po prostu to powie i prawdopodobnie będzie negocjował i wyciągał czynsze [from] Europie” – powiedziała. „Dlatego właściwie wstrzymałbym się z oceną, jak często to się stanie”.

Raport Draghiego „przekształcający”

Tymczasem badanie ERT wykazało, że zdecydowana większość liderów biznesu poparła również niedawny apel byłego prezesa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego o zwiększenie słabnącej konkurencyjności Unii poprzez pogłębienie jednolitego rynku i zmniejszenie obciążeń regulacyjnych przedsiębiorstw.

Ilham Kadri, wiceprzewodniczący ERT, powiedział, że badanie uwydatni silne przekonanie, że „pełne wdrożenie raportu Draghiego będzie miało charakter transformacyjny, zapewniając platformę, dzięki której Europa stanie się najbardziej atrakcyjnym miejscem dla inwestycji”.

Badanie ERT pojawia się w kontekście powszechnych obaw o gospodarkę UE, na którą wpływa połączenie wysokich cen energii, niskiego poziomu inwestycji oraz słabego popytu krajowego i zewnętrznego.

Według Komisji Europejskiej najnowsza prognozaPKB UE wzrośnie w tym roku zaledwie o 0,9%, co stanowi jedną trzecią stopy wzrostu w USA.

Stanowi potencjalne dobrodziejstwo dla liderów biznesu, przewodniczący Komisji Urszuli von der Leyen powiedziała w środę (27 listopada), że „pierwszą poważną inicjatywą” jej nowej Komisji będzie „kompas konkurencyjności” oparty na „trzech filarach” zawartych w raporcie Draghiego, czyli innowacjach, dekarbonizacji i bezpieczeństwie.

W przemówieniu przed zatwierdzeniem nowego zespołu komisarzy przez eurodeputowanych w Strasburgu centroprawicowy polityk powtórzył także wezwanie Draghiego do stworzenia bardziej probiznesowego otoczenia i głębszej integracji rynku.

„Musimy wrócić do tego, co najlepiej radzi sobie z jednolitym rynkiem. I ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej w całej Europie” – powiedziała.

[Edited by Anna Brunetti/Martina Monti]





Link źródłowy