Strona główna Biznes Następnie Parlament UE musi zająć się skargami wyborców, aby przeciwstawić się skrajnej...

Następnie Parlament UE musi zająć się skargami wyborców, aby przeciwstawić się skrajnej prawicy, twierdzi Metsola – Euractiv

62
0


Następny Parlament Europejski musi zająć się ekonomicznymi skargami wyborców, aby zapobiec powstaniu skrajnej prawicy w przyszłych wyborach do Parlamentu Europejskiego, stwierdziła w czwartek (27 czerwca) urzędująca przewodnicząca Zgromadzenia Roberta Metsola po pierwszych rozmowach z przywódcami UE w Brukseli po Czerwcowe sondaże europejskie.

„Przesłanie, które usłyszeliśmy podczas tych wyborów, było takie, że ludzie martwią się tym, czy będą w stanie opłacić rachunki, czy utrzymają pracę lub czy kiedykolwiek będzie ich stać na zakup własnego domu” – Metsola, liderka ds. kolejny mandat na czele Parlamentu, powiedział reporterom.

„Te przesłania powinny przede wszystkim dać do myślenia” – zauważył Metsola, który należy do centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej (PPE). „Jeśli tego nie zrobimy, ci, którzy chcieliby zniszczyć Europę, będą tylko rosnąć”.

Metsola jest faworytką na czele Parlamentu Europejskiego w następnej kadencji, ponieważ została nominowana przez EPP 19 czerwca, a jej profil cieszy się powszechnym szacunkiem we wszystkich rodzinach politycznych UE.

W czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego nastąpił wzrost poparcia dla partii skrajnie prawicowych, zwłaszcza w Niemczech i Francji, dwóch największych gospodarkach Europy.

Porażka centrowego sojuszu prezydenta Francji Emmanuela Macrona skłoniła go do rozpisania przedterminowych wyborów, których pierwsza tura zaplanowano na niedzielę (30 czerwca).

W sondażach prowadzi obecnie skrajnie prawicowy francuski Rassemblement National (RN), a centrowe ugrupowanie Macrona jest na trzecim miejscu, za lewicowym Nouveau Front Populaire.

Zapytana, czego oczekuje od wyborów we Francji, Metsola odpowiedziała: „Musimy zobaczyć, co stanie się z decyzją, jaką podejmie naród francuski”. Druga tura głosowania odbędzie się 7 lipca.

W komentarzach Metsoli odzwierciedla się rosnący niepokój gospodarczy w dużej części Europy.

Z niedawnego badania Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych (ETUC), która reprezentuje 45 milionów europejskich pracowników, wynika, że ​​płace realne – uwzględniające inflację – spadły w 2023 r. o 0,7%, po spadku o 4,3% w 2022 r.

Oprócz zajęcia się skargami gospodarczymi obywateli Metsola podkreśliła, że ​​następna legislatura UE powinna skupić się na dalszym wspieraniu Ukrainy, pogłębianiu jednolitego rynku, „wolnym handlu opartym na zasadach”, ograniczaniu przepisów oraz ograniczaniu fragmentacji i powielania europejskiego systemu obronnego przemysł.

[Edited by Alexandra Brzozowski/Zoran Radosavljevic]

Przeczytaj więcej z Euractiv





Link źródłowy