Następny Parlament Europejski musi zająć się ekonomicznymi skargami wyborców, aby zapobiec powstaniu skrajnej prawicy w przyszłych wyborach do Parlamentu Europejskiego, stwierdziła w czwartek (27 czerwca) urzędująca przewodnicząca Zgromadzenia Roberta Metsola po pierwszych rozmowach z przywódcami UE w Brukseli po Czerwcowe sondaże europejskie.
„Przesłanie, które usłyszeliśmy podczas tych wyborów, było takie, że ludzie martwią się tym, czy będą w stanie opłacić rachunki, czy utrzymają pracę lub czy kiedykolwiek będzie ich stać na zakup własnego domu” – Metsola, liderka ds. kolejny mandat na czele Parlamentu, powiedział reporterom.
„Te przesłania powinny przede wszystkim dać do myślenia” – zauważył Metsola, który należy do centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej (PPE). „Jeśli tego nie zrobimy, ci, którzy chcieliby zniszczyć Europę, będą tylko rosnąć”.
Metsola jest faworytką na czele Parlamentu Europejskiego w następnej kadencji, ponieważ została nominowana przez EPP 19 czerwca, a jej profil cieszy się powszechnym szacunkiem we wszystkich rodzinach politycznych UE.
W czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego nastąpił wzrost poparcia dla partii skrajnie prawicowych, zwłaszcza w Niemczech i Francji, dwóch największych gospodarkach Europy.
Porażka centrowego sojuszu prezydenta Francji Emmanuela Macrona skłoniła go do rozpisania przedterminowych wyborów, których pierwsza tura zaplanowano na niedzielę (30 czerwca).
W sondażach prowadzi obecnie skrajnie prawicowy francuski Rassemblement National (RN), a centrowe ugrupowanie Macrona jest na trzecim miejscu, za lewicowym Nouveau Front Populaire.
Zapytana, czego oczekuje od wyborów we Francji, Metsola odpowiedziała: „Musimy zobaczyć, co stanie się z decyzją, jaką podejmie naród francuski”. Druga tura głosowania odbędzie się 7 lipca.
W komentarzach Metsoli odzwierciedla się rosnący niepokój gospodarczy w dużej części Europy.
Z niedawnego badania Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych (ETUC), która reprezentuje 45 milionów europejskich pracowników, wynika, że płace realne – uwzględniające inflację – spadły w 2023 r. o 0,7%, po spadku o 4,3% w 2022 r.
Oprócz zajęcia się skargami gospodarczymi obywateli Metsola podkreśliła, że następna legislatura UE powinna skupić się na dalszym wspieraniu Ukrainy, pogłębianiu jednolitego rynku, „wolnym handlu opartym na zasadach”, ograniczaniu przepisów oraz ograniczaniu fragmentacji i powielania europejskiego systemu obronnego przemysł.
[Edited by Alexandra Brzozowski/Zoran Radosavljevic]