Strona główna nauka/tech NASA stwierdza, że ​​prawdopodobieństwo uderzenia asteroidy wynosi 72%: test obrony planetarnej

NASA stwierdza, że ​​prawdopodobieństwo uderzenia asteroidy wynosi 72%: test obrony planetarnej

19
0


Ilustracja asteroidy w pobliżu Ziemi szeroka
Co dwa lata ćwiczenia NASA symulują uderzenia asteroid w celu opracowania międzynarodowych strategii reagowania. Scenariusze te wykorzystują rzeczywiste dane do testowania gotowości na wypadek sytuacji awaryjnych i badania technik odchylania, takich jak misja DART.

NASAHipotetyczne ćwiczenia dotyczące uderzenia asteroidy, organizowane co dwa lata, symulują potencjalne uderzenie w Ziemię w celu przygotowania globalnych reakcji obronnych.

Ćwiczenia te uwzględniają realistyczne dane dotyczące śledzenia asteroid i kładą nacisk na współpracę międzynarodową w zakresie planowania awaryjnego i strategii odchylania asteroid, co podkreślono w niedawnych udanych testach, takich jak DART.

Gotowość na uderzenie asteroidy

Uderzenie dużej asteroidy w Ziemię jest bardzo mało prawdopodobne w dającej się przewidzieć przyszłości. Ponieważ jednak szkody spowodowane takim zdarzeniem mogą być ogromne, NASA co dwa lata prowadzi hipotetyczne ćwiczenia „na stole” dotyczące uderzenia asteroidy z udziałem ekspertów i decydentów z agencji federalnych i międzynarodowych, aby rozwiązać wiele niepewności związanych ze scenariuszem uderzenia. Ostatnie ćwiczenie odbyło się w kwietniu ubiegłego roku, a wstępny raport opublikowano 20 czerwca.

Projektowanie realistycznych scenariuszy wpływu

Sprawienie, że taki scenariusz będzie realistyczny i użyteczny dla wszystkich zaangażowanych stron, nie jest łatwym zadaniem. Naukowcy z Centrum Badań Obiektów Blisko Ziemi (CNEOS) w Jet Propulsion Laboratory (JPL) NASA w południowej Kalifornii, które specjalizuje się w śledzeniu i określaniu orbit asteroid i komet oraz sprawdzaniu, czy jakiekolwiek stanowią zagrożenie dla Ziemi, odegrały główną rolę w projektowaniu tych ćwiczeń od pierwszych 11 lat temu .

„Te hipotetyczne scenariusze są złożone, a ich zaprojektowanie wymaga znacznego wysiłku, dlatego naszym celem jest uczynienie ich użytecznymi i stanowiącymi wyzwanie dla uczestników ćwiczeń i decydentów, aby mogli udoskonalić swoje procesy i procedury, aby szybko opracować plan działania, jednocześnie eliminując luki w układzie planetarnym wiedzy społeczności obronnej” – powiedział JPLPaul Chodas, dyrektor CNEOS.

Asteroida 1998 OR2
Koncepcja artysty przedstawia asteroidę dryfującą w przestrzeni kosmicznej. Wiele takich obiektów często przelatuje nad Ziemią. Aby pomóc przygotować się na odkrycie obiektu, który może mieć wpływ na naszą planetę, NASA prowadzi regularne ćwiczenia, aby dowiedzieć się, w jaki sposób społeczność międzynarodowa mogłaby zareagować na takie zagrożenie. Źródło: NASA/JPL-Caltech

Scenariusz wpływu

Tegoroczny scenariusz: odkryto hipotetyczną asteroidę o średnicy prawdopodobnie kilkuset metrów, z prawdopodobieństwem uderzenia w Ziemię w ciągu 14 lat szacuje się na 72%. Potencjalne miejsca uderzenia obejmują gęsto zaludnione obszary Ameryki Północnej, Europy Południowej i Afryki Północnej, ale nadal istnieje 28% szans, że asteroida minie Ziemię. Po kilku miesiącach śledzenia asteroida zbliża się zbyt blisko Słońca, co uniemożliwia dalsze obserwacje przez kolejne siedem miesięcy. Decydenci muszą dowiedzieć się, co zrobić.

Ćwiczeniom przewodniczyło Biuro Koordynacji Obrony Planetarnej NASA (PDCO), Dyrekcja Reagowania Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego oraz Departament Stanowego Biura ds. Przestrzeni Kosmicznej. W ciągu dwóch dni kwietnia uczestnicy zebrali się w laboratorium fizyki stosowanej Johnsa Hopkinsa w Laurel w stanie Maryland, które było gospodarzem wydarzenia, aby rozważyć potencjalne krajowe i globalne reakcje na ten scenariusz.

„Było to bardzo udane ćwiczenie symulacyjne, w którym wzięło udział prawie 100 uczestników z agencji rządowych USA i, po raz pierwszy, międzynarodowi eksperci w dziedzinie obrony planetarnej” – powiedział Terik Daly z APL, który koordynował ćwiczenia. „Uderzenie asteroidy miałoby poważne konsekwencje na szczeblu krajowym i międzynarodowym, więc gdyby ten scenariusz sprawdził się naprawdę, potrzebowalibyśmy międzynarodowej współpracy”.

5. ćwiczenia stołowe Międzyagencyjnej Obrony Planetarnej
Przedstawiciele NASA, FEMA i społeczności obrony planetarnej biorą udział w 5. międzyagencyjnym ćwiczeniu stołowym Planetary Defense Interagency, aby poinformować i ocenić naszą zdolność jako narodu do skutecznego reagowania na zagrożenie ze strony potencjalnie niebezpiecznej asteroidy lub komety. Źródło: NASA/JHU-APL/Ed Whitman

Rzeczywistość kształtuje fikcję

W prawdziwym życiu CNEOS oblicza orbitę każdego znanego obiektu bliskiego Ziemi, aby zapewnić ocenę przyszłych potencjalnych zagrożeń wynikających z uderzenia w ramach wsparcia programu obrony planetarnej NASA. Aby uczynić ten scenariusz realistycznym, zespół CNEOS przeprowadził symulację wszystkich obserwacji przeprowadzonych w miesiącach poprzedzających ćwiczenie i wykorzystał obliczenia wyznaczania orbity do symulacji prawdopodobieństwa uderzenia.

„W tym momencie uderzenie było prawdopodobne, ale nie było jeszcze pewne, istniała też znaczna niepewność co do wielkości obiektu i miejsca uderzenia” – powiedział Davide Farnocchia, inżynier nawigacji w JPL i CNEOS, który kierował projektem asteroidy orbita. „Interesujące było zobaczyć, jak wpłynęło to na wybory decydentów i jak społeczność międzynarodowa może zareagować na rzeczywiste zagrożenie za 14 lat”.

Badanie strategii odchylenia

Przygotowanie, planowanie i podejmowanie decyzji to główne punkty wszystkich pięciu ćwiczeń, które odbyły się w ciągu ostatnich 11 lat. Czy można na przykład wysłać do asteroidy statek kosmiczny zwiadowczy, aby zebrać dodatkowe dane na temat jej orbity i lepiej określić jej rozmiar i masę? Czy możliwa byłaby również próba odbicia asteroidy tak, aby minęła Ziemię? Skuteczność tej metody została niedawno zademonstrowana w ramach przeprowadzonego przez NASA testu Double Asteroid Redirection Test (DART), który 26 września 2022 roku uderzył w planetoidę Dimorphos, nieznacznie zmieniając jej trajektorię. Podczas ćwiczeń rozważano także inne metody odchylania.

Jednak każda misja odchylająca lub rozpoznawcza wymagałaby wielu lat przygotowań i wykorzystania zaawansowanych obserwatoriów zdolnych do jak najwcześniejszego wyszukiwania niebezpiecznych asteroid. Geodeta obiektów bliskich Ziemi NASA, lub Geodeta NEOjest jednym z takich obserwatoriów. Zarządzany przez JPL i planowany do wystrzelenia pod koniec 2027 r. kosmiczny teleskop na podczerwień będzie wykrywał jasne i ciemne asteroidy, w tym te krążące w pobliżu Słońca. W ten sposób NEO Surveyor będzie wspierać cele PDCO, jakim jest jak najwcześniejsze odkrycie wszelkich niebezpiecznych asteroid, aby było więcej czasu na rozpoczęcie misji odchylenia od potencjalnych zagrożeń.

Aby poznać wynik ćwiczenia, przeczytaj wstępne podsumowanie NASA.



Link źródłowy