Strona główna nauka/tech NASA prezentuje prototypowy teleskop dla pierwszego kosmicznego detektora fal grawitacyjnych

NASA prezentuje prototypowy teleskop dla pierwszego kosmicznego detektora fal grawitacyjnych

35
0


Prototyp teleskopu LISA w pomieszczeniu czystym NASA Goddard
Zbliżenie na pełnowymiarowy prototyp teleskopu LISA w czystym pomieszczeniu w NASA Goddard. Półprzezroczysty, bursztynowy materiał teleskopu świeci, gdy inżynier stojący za nim sprawdza konstrukcję za pomocą latarki. Pokryte złotem lustro umieszczone blisko środka odbija powiększony obraz części teleskopu. Źródło: NASA/Dennis Henry

Misja LISA, wspólne przedsięwzięcie firm NASA i ESA będą badać fale grawitacyjne za pośrednictwem kosmicznego zestawu statków kosmicznych wyposażonych w lasery. Odkryto prototypowy teleskop, co stanowi znaczący krok w kierunku przewidywanego wystrzelenia misji w latach 30. XX wieku.

NASA zaprezentowała pełnowymiarowy prototyp sześciu teleskopów, co stanowi znaczący krok w kierunku wykrywania fal grawitacyjnych z kosmosu w ciągu następnej dekady. Fale te, czyli zmarszczki w czasoprzestrzeni, powstają w wyniku wydarzeń kosmicznych, takich jak łączenie się czarnych dziur.

Teleskop Jednostki Rozwoju Inżynierii dla LISA
20 maja pełnowymiarowy Teleskop Jednostki Rozwoju Inżynierii dla misji LISA (Laser Interferometer Space Antenna), wciąż w ramie transportowej, został przeniesiony do czystego pomieszczenia w Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda NASA w Greenbelt w stanie Maryland. Źródło: NASA/Dennis Henry

Projekt ten, znany jako antena kosmiczna z interferometrem laserowym (LISA), jest efektem współpracy kierowanej przez: Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) we współpracy z NASA. LISA użyje laserów do pomiaru niezwykle precyzyjnych odległości – rzędu pikometrów, czyli bilionowych części metra – pomiędzy trzema statkami kosmicznymi ułożonymi w masywną trójkątną formację, której każdy bok ma długość około 2,5 miliona kilometrów.

Misja LISA (Laser Interferometer Space Antenna) prowadzona jest przez ESA (Europejską Agencję Kosmiczną) we współpracy z NASA, a jej celem jest wykrywanie fal grawitacyjnych za pomocą laserów do pomiaru precyzyjnych odległości — z dokładnością do pikometrów, czyli bilionowych części metra — pomiędzy trzema rozmieszczonymi statkami kosmicznymi w ogromnej konfiguracji większej niż Słońce. Każdy bok trójkątnego układu będzie miał prawie 1,6 miliona mil, czyli 2,5 miliona kilometrów.

Prototyp teleskopu LISA przechodzi kontrolę
20 maja prototypowy teleskop LISA zostanie poddany kontroli po dostawie w zaciemnionym pomieszczeniu czystym NASA Goddard. Cały teleskop jest wykonany z ceramiki szklanej w kolorze bursztynowym, która jest odporna na zmiany kształtu w szerokim zakresie temperatur, a powierzchnia zwierciadła jest pokryta powłoką w złocie. Źródło: NASA/Dennis Henry

„Bliźniacze teleskopy na pokładzie każdego statku kosmicznego będą zarówno transmitować, jak i odbierać wiązki lasera w podczerwieni w celu śledzenia swoich towarzyszy, a NASA dostarcza wszystkie sześć z nich na potrzeby misji LISA” – powiedział Ryan DeRosa, badacz z Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda NASA w Greenbelt w stanie Maryland. „Prototyp, zwany Teleskopem Jednostki Rozwoju Inżynierii, poprowadzi nas w pracach nad zbudowaniem sprzętu pokładowego”.

Teleskop Engineering Development Unit Telescope, który został wyprodukowany i zmontowany przez L3Harris Technologies w Rochester w stanie Nowy Jork, przybył do Goddard w maju. Zwierciadło główne jest pokryte złotem, aby lepiej odbijać lasery podczerwone i zmniejszać straty ciepła z powierzchni wystawionej na działanie zimnej przestrzeni, ponieważ teleskop będzie działał najlepiej, gdy temperatura będzie bliska temperaturze pokojowej.

Kontrola prototypu teleskopu LISA
20 maja technicy sprawdzają prototypowy teleskop LISA w zaciemnionym, czystym pomieszczeniu w NASA Goddard. Oświetlona latarką konstrukcja teleskopu świeci. Prototyp wykonany jest z półprzezroczystego materiału szklano-ceramicznego w kolorze bursztynowym o nazwie Zerodur, który jest często używany w zastosowaniach wymagających dużej precyzji, ponieważ jest odporny na zmiany kształtu w szerokim zakresie temperatur. Lustro, znajdujące się blisko środka i pokryte złotem, odbija powiększony obraz części teleskopu. Źródło: NASA/Dennis Henry

Prototyp wykonany jest w całości z ceramiki szklanej w kolorze bursztynowym o nazwie Zerodur, produkowanej przez firmę Schott w Moguncji w Niemczech. Materiał jest szeroko stosowany do produkcji zwierciadeł teleskopów i innych zastosowań wymagających dużej precyzji, ponieważ jego kształt zmienia się bardzo niewiele w szerokim zakresie temperatur.

Misja LISA ma wystartować w połowie lat 30. XX wieku.



Link źródłowy