Strona główna nauka/tech NASA Juno łapie narodziny spektakularnego nowego wulkanu na Io

NASA Juno łapie narodziny spektakularnego nowego wulkanu na Io

10
0


Nowy wulkan dostrzeżony na księżycu Jowisza na Io
Porównanie danych z JunoCam z lutego 2024 r. ze zdjęciami z misji Galileo tego samego obszaru w listopadzie 1997 r. (wstawka w skali szarości) ujawnia nowy obiekt wulkaniczny na powierzchni księżyca Jowisza, Io. Źródło: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Europlanet

Niedawna analiza zdjęć JunoCam ujawniła nową, dużą formację wulkaniczną na Io, ukazującą znaczące zmiany geologiczne od 1997 roku.

Położony w pobliżu równika, wulkan ten charakteryzuje się imponującymi czerwonymi osadami siarki i rozległymi wypływami lawy obserwowanymi podczas NASAmisji Juno. Opinia publiczna ma otwarty dostęp do tych odkryć, co sprzyja szerokiemu zaangażowaniu w eksplorację kosmosu.

Odkrycie nowego wulkanu na Io

Dostrzeżono nowy wulkan Jupiterksiężyc Io, najbardziej aktywne geologicznie miejsce w Układzie Słonecznym. Analiza pierwszych zdjęć Io z bliska od ponad 25 lat, wykonanych przez instrument JunoCam podczas misji NASA Juno, ujawnia pojawienie się świeżego wulkanu z licznymi wylewami lawy i osadami wulkanicznymi pokrywającymi obszar około 180 na 180 kilometrów. Wyniki zaprezentowano w tym tygodniu na Kongresie Naukowym Europlanet (EPSC) w Berlinie.

Nowy wulkan znajduje się na południe od równika Io. Chociaż Io jest pokryte aktywnymi wulkanami, zdjęcia wykonane podczas misji NASA Galileo w 1997 r. nie wykazały, aby w tym konkretnym regionie znajdował się wulkan – jedynie pozbawiona wyrazu powierzchnia.

Galileo i JunoCam Nowy wulkan na Io
Bezpośrednie porównanie zdjęć statku kosmicznego Galileo z listopada 1997 r. (po lewej) z danymi JunoCam dotyczącymi tego samego obszaru z lutego 2024 r. (po prawej) ujawnia nowy obiekt wulkaniczny na powierzchni księżyca Jowisza, Io. Źródło: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS

Szczegółowe obserwacje JunoCam

„Nasze najnowsze zdjęcia z JunoCam pokazują wiele zmian na Io, w tym ten duży, skomplikowany obiekt wulkaniczny, który wydaje się powstawać z niczego od 1997 roku” – powiedział Michael Ravine, menedżer ds. zaawansowanych projektów w firmie Malin Space Science Systems, Inc, która zaprojektowała, opracowała i obsługuje JunoCam dla projektu NASA Juno.

Wschodnia strona wulkanu jest poplamiona rozproszoną czerwienią od siarki, która została wyrzucona przez wulkan w przestrzeń kosmiczną i spadła z powrotem na powierzchnię Io. Po zachodniej stronie wybuchły dwa ciemne strumienie lawy, każdy o długości około stu kilometrów. W najdalszym miejscu strumieni, gdzie zebrała się lawa, ciepło spowodowało odparowanie zamarzniętego materiału na powierzchni, tworząc dwa nakładające się, szare, okrągłe osady.

JunoCam Io, luty 2024 r
Sekwencja obrazów ze spotkania Io z JunoCam z 3 lutego 2024 r. (pierwsze dwa zdjęcia przedstawiają Io oświetlone blaskiem Jowisza). Nowy wulkan omówiony powyżej został uchwycony na drugim zdjęciu w sekwencji. Źródło: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS

Spostrzeżenia z Flybys JunoCam

Najlepsze zdjęcie tego obiektu za pomocą JunoCam, na wschód od istniejącego wulkanu Kanehekili, wykonano 3 lutego 2024 r. z odległości 2530 kilometrów i w skali 1,7 km na piksel. Zdjęcia wykonano nocną stroną Io przy oświetleniu pochodzącym wyłącznie od Jowisza.

To spotkanie było jednym z trzech ostatnich przelotów obok Io w latach 2023 i 2024, podczas których JunoCam zarejestrowała około 20 widocznych kolorowych zdjęć z bliska. JunoCam zaobserwowała w sumie dziewięć pióropuszy związanych z aktywnymi formami wulkanicznymi na Księżycu, a także inne zmiany, takie jak nowe wypływy lawy i inne osady powierzchniowe.

Porównanie wielkości nowego wulkanu Io
Ilustracja przedstawiająca wielkość strumieni lawy w porównaniu do Berlina, miasta-gospodarza Kongresu Naukowego Europlanet (EPSC) 2024. Źródło: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Europlanet/Google Maps

Dane JunoCam są publikowane na stronie stronie internetowej misji wkrótce po otrzymaniu na Ziemię, aby umożliwić społeczeństwu tworzenie obrazów Jowisza i jego księżyców.

„Obrazy z JunoCam są tworzone przez ludzi z różnych środowisk, dzięki czemu każdy może dołączyć do naszego zespołu naukowego i poczuć emocje związane z eksploracją kosmosu” – powiedział Scott Bolton, główny badacz misji NASA Juno w Southwest Research Institute.

Odniesienie: „Wyniki niedawnego zbliżenia Io przez JunoCam (perijoves 57, 58 i 60)” autorstwa Michaela Ravine’a, Candice Hansen, Michaela Caplingera, Paula Schenka, Leslie Lipkamana Vittlinga, Daniela Krysaka, Jasona Perry’ego, Davida Williamsa, Jani Radebaugh, Madeline Pettine, James Keane, Alexander Hayes, Julie Rathbun i Scott Bolton, 3 lipca 2024 r., EPSC2024-731.
DOI: 10.5194/epsc2024-731

Prace te zostały sfinansowane przez Narodową Agencję Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej w ramach projektu Juno. Obrazy Junocam są dostępne pod adresem https://www.missionjuno.swri.edu i są archiwizowane w systemie danych planetarnych (PDS) NASA.



Link źródłowy