Badanie pokazuje, że wyższy poziom PFAS w czasie ciąży koreluje z większą masą ciała i tkanką tłuszczową w wieku 50 lat, co podkreśla znaczenie ograniczenia narażenia na te szkodliwe chemikalia w czasie ciąży dla długoterminowych korzyści zdrowotnych.
Kobiety z wyższym poziomem substancji per- i polifluoroalkilowych (PFAS) podczas ciąży mogą doświadczyć długotrwałego przyrostu masy ciała i problemów z sercem w późniejszym życiu. Tak wynika z nowych badań opublikowanych dzisiaj (5 września) w Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.
PFAS, często określane jako „wieczne chemikalia” ze względu na ich trwałość w środowisku i organizmie człowieka, to wytwarzane przez człowieka chemikalia występujące w opakowaniach żywności, naczyniach kuchennych, ubraniach, wodzie pitnej, produktach higieny osobistej i wielu innych towarach konsumpcyjnych. Te substancje chemiczne zaburzające funkcjonowanie układu hormonalnego (EDC) mogą zakłócać pracę hormonów i powodować problemy zdrowotne, takie jak otyłość, bezpłodność i nowotwory.
Ciąża i PFAS
„Nasze badanie potwierdza pogląd, że ciąża może być wrażliwym okresem narażenia na PFAS, ponieważ może wiązać się z długotrwałym przyrostem masy ciała i późniejszymi niekorzystnymi skutkami zdrowotnymi dla zdrowia kardiometabolicznego u kobiet” – powiedział pierwszy autor badania, dr Jordan Burdeau, z Harvard TH Chan School of Public Health w Bostonie, Massachusetts. „Nasze odkrycia mogą poprawić zrozumienie wpływu PFAS na zdrowie kardiometaboliczne podczas ciąży, co z kolei może poprawić wczesną profilaktykę lub wykrywanie niekorzystnych skutków zdrowotnych kardiometabolicznych u kobiet”.
Naukowcy przebadali 547 kobiet w ciąży w wieku około 30 lat, porównując ich poziom PFAS w czasie ciąży z wynikami zdrowotnymi kardiometabolicznym w wieku 50 lat. Odkryli, że kobiety z wyższym poziomem PFAS we krwi we wczesnej ciąży ważyły więcej i miały więcej tkanki tłuszczowej w wieku 50 lat niż osoby z niższym poziomem, co potencjalnie czyni je bardziej podatnymi na otyłość i problemy ze zdrowiem serca w późniejszym życiu.
Zalecenia dotyczące ograniczenia narażenia
„Ważne jest, aby próbować ograniczyć narażenie na PFAS, ponieważ może to zmniejszyć ryzyko problemów zdrowotnych w późniejszym życiu” – powiedział Burdeau.
Odniesienie: „Substancje per- i polifluoroalkilowe we wczesnej ciąży w osoczu (PFAS) a otyłość u matek w wieku średnim”, 5 września 2024 r., Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.
Inni autorzy badania to: Briana Stephenson, Jorge Chavarro, Emma Preston i Tamarra James-Todd z Harvard TH Chan School of Public Health; Shruthi Mahalingaiah z Harvard TH Chan School of Public Health i Massachusetts General Hospital w Bostonie, Massachusetts; Marie-France Hivert z Harvard Medical School i Harvard Pilgrim Health Care Institute w Bostonie w stanie Massachusetts oraz Massachusetts General Hospital; Emily Oken z Harvard TH Chan School of Public Health, Harvard Medical School i Harvard Pilgrim Health Care Institute; Antonia Calafat z Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom w Atlancie w stanie Georgia; Sheryl Rifas-Shiman z Harvard Medical School i Harvard Pilgrim Health Care Institute; i Ami Zota z Uniwersytet Kolumbii Szkoła Mailman School of Public Health w Nowym Jorku, NY
Badanie sfinansowały Narodowy Instytut Nauk o Zdrowiu Środowiskowym, Narodowy Instytut Cukrzycy oraz Chorób Trawiennych i Nerek oraz Narodowy Instytut Zdrowia Dziecka i Rozwoju Człowieka.