Agencja kosmiczna potwierdziła w piątek, że należąca do NASA sonda Parker Solar Probe z powodzeniem zbliżyła się do Słońca jak najbliżej Słońca.
Na początku tygodnia sonda przeleciała w rekordowej odległości 6 milionów kilometrów od płonącej gwiazdy. W czwartek wieczorem NASA otrzymała od Parkera jednoznaczną wiadomość potwierdzającą, że przeżył podróż.
Wystrzelony w 2018 roku, aby móc przyjrzeć się słońcu z bliska, Parker przeleciał bezpośrednio przez jego zewnętrzną atmosferę przypominającą koronę, czyli koronę. Oczekuje się, że po ukończeniu zarośli sonda będzie okrążać Słońce w tej odległości co najmniej przez wrzesień.
To najszybszy statek kosmiczny zbudowany przez człowieka, który przy największym podejściu osiągnął prędkość 690 000 km/h. Jest wyposażony w osłonę termiczną, która wytrzymuje palące temperatury do 2500 stopni Fahrenheita (1370 stopni Celsjusza).
Naukowcy mają nadzieję, że dane uzyskane przez Parkera pomogą im lepiej zrozumieć, dlaczego zewnętrzna atmosfera Słońca jest setki razy gorętsza niż jego powierzchnia i co napędza wiatr słoneczny, czyli naddźwiękowy strumień naładowanych cząstek nieustannie wyrzucanych w powietrze.
© 2024 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał ten nie może być publikowany, rozpowszechniany, przepisywany ani rozpowszechniany bez pozwolenia.
Cytat: Sonda NASA Parker Solar Probe przetrwa bliskie muśnięcie palącej powierzchni Słońca (2024, 27 grudnia), pobrano 28 grudnia 2024 z https://phys.org/news/2024-12-nasa-parker-solar-probe-survives.html
Niniejszy dokument podlega prawom autorskim. Z wyjątkiem uczciwego obrotu w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.