Strona główna Biznes Najwyższy sąd UE nakazuje Apple zapłacić 13 miliardów euro podatku – Euractiv

Najwyższy sąd UE nakazuje Apple zapłacić 13 miliardów euro podatku – Euractiv

14
0


Zgodnie z orzeczeniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) we wtorek (10 września) Apple musi zapłacić podatek w wysokości 13 miliardów euro, co zdaniem ekspertów potwierdza, że ​​Irlandia jest przez niektórych nazywana „rajem podatkowym”.

W 2016 roku Komisja Europejska nakazała Apple, którego siedziba UE znajduje się w Cork, zwrócić 13 miliardów euro zaoszczędzonych pieniędzy dzięki obniżkom podatków dozwolonym na mocy irlandzkiego prawa.

Jednak irlandzkie orzeczenia zezwalające na takie rozwiązania podatkowe – jedno z 1991 r. i jedno z 2007 r. – „sztucznie” zmniejszyły obciążenia podatkowe Apple, naruszając zasady pomocy państwa, stwierdziła Komisja w 2016 r.

Apple i irlandzki rząd zaapelował przeciwko decyzji Komisji z 2016 i 2017 r., a Sąd UE ostatecznie unieważnił orzeczenie Komisji w lipcu 2020 r. Następnie we wrześniu 2020 r. Komisja złożyła apelację od tego wyroku, wnosząc sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) – najwyższego sądu w UE.

Irlandia złożyła apelację w tej sprawie wspólnie z Apple, gdyż odmówiła uznania jej za raj podatkowy.

„W postępowaniu odwoławczym Trybunał Sprawiedliwości uchyla wyrok Sądu i wydaje ostateczny wyrok w sprawie, potwierdzając odwrotnie stanowisko Komisji [€13 billion] decyzji” – czytamy w komunikacie prasowym ETS.

„Jesteśmy rozczarowani dzisiejszą decyzją, ponieważ wcześniej Sąd dokonał przeglądu faktów i kategorycznie unieważnił tę sprawę” – stwierdził przedstawiciel Apple na temat decyzji ETS.

Kwota 13 miliardów euro znajduje się na rachunku depozytowym od 2018 r.

Sprawa

Wyrok ten można analizować jako: de facto uznanie przez Komisję Europejską i Trybunał Sprawiedliwości, że Irlandia jest unijnym rajem podatkowym dla amerykańskich Big Tech, jak stwierdził były eurodeputowany Paul Tang zasugerowane w Irish Independent w 2019 r.

Parlament Europejski przyjęty sprawozdanie z inicjatywy własnej z 2019 r., w którym wskazano na wysoki udział bezpośrednich inwestycji zagranicznych wspieranych przez Big Tech w Irlandii, które „często służą wykorzystywaniu luk” w przepisach podatkowych.

W swoich ustaleniach z sierpnia 2016 r. Komisja oskarżyła Apple o przychody z parkowania uzyskane w Afryce, Europie, Indiach i na Bliskim Wschodzie w jego nieopodatkowanej siedzibie głównej w Irlandii.

Tymczasem unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager powiedział Stawka podatku Apple w Irlandii spadła do 0,005% w 2014 r. z 0,05% w 2011 r.

Apple zaprzeczył tym zarzutom, powołując się na orzeczenie Sądu z 2020 r., w którym argumentował, że nie uzyskało ono żadnej szczególnej korzyści w ramach irlandzkiego systemu podatkowego.

Amerykański gigant technologiczny twierdzi, że płaci podatki w Stanach Zjednoczonych i roszczenia być jednym z największych podatników na świecie.

Wkrótce po podpisaniu przez ówczesnego prezydenta Donalda Trumpa ustawy o obniżkach podatków i zatrudnieniu na rok 2017 Apple repatriowało 245 miliardów dolarów (221 miliardów euro) zagranicznych zysków i płatny podatku w wysokości 38 miliardów dolarów (34 miliardów euro) na rzecz Stanów Zjednoczonych.

Rzecznik generalny ETS Giovanni Pitruzzella zasugerował w: niewiążąca opinia w listopadzie 2023 r. o uchylenie stwierdzenia nieważności wydanego przez Sąd i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia. Europejski Trybunał Sprawiedliwości nie zwrócił się do Sądu i wydał ostateczny wyrok, rozstrzygając ośmioletnią sprawę.

Artykuł ten zostanie zaktualizowany cytatami komisarza ds. konkurencji Vestager i komentarzem irlandzkiego Ministerstwa Finansów.

[Edited by Alice Taylor-Braçe]

Przeczytaj więcej z Euractiv





Link źródłowy