To problem, z którym wszyscy spotykamy się w tym czy innym momencie, ale nie chcemy o tym rozmawiać: wzdęcia. Pewien lekarz specjalizujący się w zdrowiu jelit zaproponował zaskakująco proste rozwiązanie.
Gastroenterolog, dr Trisha Pasricha z Harvard Medical School, udzieliła wskazówek każdemu, kto chce „unikać obrażania ludzi pierdnięciem w nieodpowiednim momencie”.
Lekarstwo, powiedziała, to dostępny bez recepty różowy płyn Pepto Bismol. A dokładniej, aktywny składnik leku na zgagę – subsalicylan bizmutu.
W nagraniu oglądanym dziesiątki tysięcy razy na Instagramie dr Pasricha stwierdziła, że wykazano, że leczenie „zmniejsza o 95% emisję gazów zawierających siarczki i łagodzi objawy wzdęć”.
Jednak lek – dostępny w aptekach internetowych – nie jest całkowicie pozbawiony ryzyka. Dr Pasricha przestrzegł, że należy go przyjmować z umiarem, ponieważ badania wykazały, że w dużych dawkach ma działanie toksyczne.
„Ale jeśli chcesz po prostu złagodzić swój dyskomfort społeczny na dzień lub dwa, koniecznie weź wcześniej dawkę doustnie do czterech razy dziennie” – powiedziała.
Dr Pasricha powiedziała, że osoby podróżujące samolotem również mogą chcieć to rozważyć, aby przeciwdziałać wpływowi ciśnienia w kabinie na gazy wewnętrzne.
Wyjaśniła, że wraz ze wzrostem wysokości gazy jelitowe rozszerzają się w wyniku spadku ciśnienia powietrza – wyjaśniła, dodając: „W tym momencie tak naprawdę jest tylko jedno miejsce, w którym mogą się one znaleźć”.
Mieszanka zwana subsalicylanem bizmutu, lepiej znana pod dostępną bez recepty marką Pepto-Bismol (na zdjęciu), lek przeznaczony do leczenia zgagi i refluksu żołądkowego, to rozwiązanie zalecane przez gastroenterologa dr Trishę Pasricha w celu zmniejszenia liczby pierdnięć
NHS zaleca również, aby ludzie jedli mniejsze posiłki, powoli pili i przeżuwali jedzenie, regularnie ćwiczyli i pili herbatę miętową, aby ograniczyć nadmierne lub śmierdzące pierdnięcia.
Dr Pasricha zauważyła, że tylko jeden procent gazów jelitowych uwalnianych podczas pierdnięcia jest odpowiedzialny za nieprzyjemny zapach.
„Dziewięćdziesiąt dziewięć procent gazów jelitowych składa się z bezwonnych gazów, takich jak azot, metan i dwutlenek węgla” – stwierdziła.
„Ale jeden procent zawiera siarkę i to właśnie ten gaz zawierający siarkę powoduje, że pierdy tak śmierdzą”.
Chociaż pierdzenie, zwane w medycynie wzdęciami, jest normalną funkcją biologiczną, nadmierne lub szczególnie śmierdzące wykwity gazowe rzadko mogą być oznaką czegoś poważniejszego, takiego jak choroba zapalna jelit, a nawet rak okrężnicy.
To, co jest normalne w przypadku wzdęć, różni się w zależności od osoby, a dr Pasricha sugeruje, że pierdzenie wynosi średnio od dziesięciu do 20 razy dziennie.
NHS zaleca jednak, aby pacjenci zwracali się o poradę lekarską do swojego lekarza pierwszego kontaktu, jeśli zauważą niepokojące je utrzymujące się zmiany w wzdęciach.