Dwóch amerykańskich naukowców, których pionierskie prace pomogły w odkryciu kodów genetycznych umożliwiających wczesne testy na zabójczego raka, otrzymało dziś Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny.
Victorowi Ambrosowi i Gary’emu Ruvkunowi przypisuje się odkrycie mikroRNA, maleńkich kodów genetycznych kontrolujących szereg funkcji organizmu.
Jednym z zastosowań mogłyby ostatecznie być testy do diagnozowania niektórych nowotworów, ponieważ mikroRNA ulega zmianie w przypadku niektórych chorób.
Każda komórka ludzkiego ciała zawiera tę samą surową informację genetyczną, zamkniętą w naszym DNA.
Para odkryła jednak, że pomimo rozpoczęcia od identycznej informacji genetycznej, komórki ludzkiego ciała wykorzystują ten kod na zupełnie różne sposoby.
Victorowi Ambrosowi i Gary’emu Ruvkunowi przypisuje się odkrycie mikroRNA, maleńkich kodów genetycznych kontrolujących szereg funkcji organizmu
„Przełomowe odkrycie” duetu zrewolucjonizowało wiedzę medycyny na temat działania naszych genów w organizmie człowieka, stwierdziło Zgromadzenie Noblowskie. Na zdjęciu Victor Ambros i Gary Ruvkun
Impulsy elektryczne komórek nerwowych różnią się na przykład od białych krwinek, które wytwarzają przeciwciała zwalczające infekcję.
„Przełomowe odkrycie” duetu zrewolucjonizowało wiedzę medycyny na temat działania naszych genów w organizmie człowieka, stwierdziło Zgromadzenie Noblowskie.
„Jeśli regulacja genów ulegnie nieprawidłowemu działaniu, może to prowadzić do poważnych chorób, takich jak rak, cukrzyca lub choroba autoimmunologiczna.
„Ich przełomowe odkrycie ujawniło zupełnie nową zasadę regulacji genów, która okazała się niezbędna dla organizmów wielokomórkowych, w tym ludzi” – dodało Zgromadzenie.
„Obecnie wiadomo, że ludzki genom koduje ponad tysiąc mikroRNA”.
Thomas Perlmann, sekretarz Komitetu Nobla, ogłosił tegorocznego zwycięzcę w Instytucie Karolinska w Sztokholmie w Szwecji.
Podczas ceremonii powiedział, że nie skontaktował się jeszcze z profesorem Ambrosem, ale rozmawiał z profesorem Ruvkunem przez telefon, budząc go wcześnie rano w USA.
– Odpowiedziała jego żona. Minęło dużo czasu, zanim podszedł do telefonu i był bardzo zmęczony” – powiedział, dodając, że biolog molekularny był „bardzo entuzjastyczny”.
Profesor Ruvkun (72 l.) również powiedział później szwedzkiemu radiu publicznemu SR, że był zszokowany telefonem komisji przyznającej nagrodę we wczesnych godzinach porannych.
To wielka sprawa. To duże. To trzęsienie ziemi” – powiedział. „Pies jest zdezorientowany, dlaczego na zewnątrz jest ciemno, a my biegamy po domu”.
Profesorowie Ambros (70 l.) i Ruvkun dokonali odkrycia, badając zmutowane szczepy maleńkich glisty o długości jednego milimetra, zwanych Caenorhabditis elegans.
Pomimo niewielkich rozmiarów robak ten posiada wiele wyspecjalizowanych typów komórek, takich jak komórki nerwowe i mięśniowe, które występują również u większych, bardziej złożonych zwierząt.
Dzięki temu jest to użyteczny model do badania rozwoju i dojrzewania tkanek w organizmach wielokomórkowych.
Praca pary rozpoczęła się, gdy pracowali w tym samym laboratorium.
Thomas Perlmann, sekretarz Komitetu Nobla, ogłosił tegorocznego zwycięzcę w Instytucie Karolinska w Sztokholmie w Szwecji
Uhonorowując w tym roku duet, Komitet Noblowski postępował zgodnie ze swoją zwyczajową praktyką nagradzania badań prowadzonych od kilkudziesięciu lat, aby zapewnić, że przetrwają one próbę czasu. Na zdjęciu ogłoszenie tegorocznych laureatów Nagrody Nobla
Następnie profesor Ambros przeniósł się na Uniwersytet Harvarda, a Ruvkun do szpitala ogólnego w Massachusetts, gdzie kontynuowali badania zmutowanych szczepów.
Wyniki ich badań opublikowano w dwóch artykułach w czasopiśmie Cell w 1993 roku.
Uhonorowując w tym roku duet, Komitet Noblowski postępował zgodnie ze swoją zwyczajową praktyką nagradzania badań prowadzonych od kilkudziesięciu lat, aby zapewnić, że przetrwają one próbę czasu.
Wśród dotychczasowych zwycięzców w tej dziedzinie znajduje się szereg znanych badaczy, w szczególności Alexander Fleming, który w 1945 r. otrzymał nagrodę za odkrycie penicyliny.
Nagrody obejmują nagrodę pieniężną w wysokości 11 milionów koron szwedzkich (1 milion dolarów).
Pieniądze pochodzą z testamentu pozostawionego przez zmarłego w 1896 roku twórcę nagrody, szwedzkiego wynalazcę Alfreda Nobla.
Para otrzyma nagrodę Nobla, składającą się z dyplomu, złotego medalu i czeku, od króla Karola XVI Gustawa podczas uroczystej ceremonii, która odbędzie się 10 grudnia w Sztokholmie.
Profesor Ruvkun (72 l.) również powiedział później szwedzkiemu radiu publicznemu SR, że był zszokowany telefonem komisji przyznającej nagrodę we wczesnych godzinach porannych. Na zdjęciu Ruvkun rozmawiający dzisiaj z reporterami
Tegoroczna nagroda jest 115. Nagrodą Nobla przyznawaną w dziedzinie fizjologii i medycyny od 1901 roku. Spośród 229 laureatów tylko 13 to kobiety.
W zeszłym roku Nagrodę Medyczną otrzymali Katalin Karikó i Drew Weissman, których pionierska praca pomogła w stworzeniu szczepionek mRNA Covid.
Zanim wstrzyknięcia mRNA zostały wprowadzone milionom ludzi na całym świecie w celu ochrony przed Covidem, taką technologię uznawano za eksperymentalną.
Naukowcy badają obecnie, czy może pomóc w pokonaniu raka i innych chorób.
Sezon Noblowski będzie kontynuowany w tym tygodniu wraz z ogłoszeniem jutro zwycięzców Nagrody z Fizyki i Nagrody z Chemii w środę.
Po nich nastąpią długo oczekiwane nagrody literackie w czwartek i pokojowe w piątek.
Nagroda Ekonomiczna zakończy się w poniedziałek, 14 października.