Wyniki dużego badania sugerują, że aspiryna dziennie może zmniejszyć ryzyko raka okrężnicy.
Ryzyko zachorowania na tę zabójczą chorobę w ciągu życia spadkobiercy było o jedną trzecią mniejsze w przypadku osób, które przyjmowały pigułkę przeciwzapalną w porównaniu z osobami, które tego nie robiły.
Lek zadziałał nawet u najzdrowszych osób, które paliły, piły alkohol i były otyłe, co narażało ich na raka jelita grubego.
Uważa się, że aspiryna zapobiega rakowi okrężnicy, blokując powstawanie polipów, które mogą stać się nowotworowe, i redukując enzymy, które zapobiegają wzrostowi nowotworu.
Zespół wierzy, że wyniki mogą sprawić, że coraz więcej lekarzy będzie zalecać aspirynę w celu zapobiegania rakowi jelita grubego, który u młodych Amerykanów osiągnął poziom epidemii.
Naukowcy z Mass General Brigham odkryli, że regularne przyjmowanie aspiryny zmniejsza ryzyko raka jelita grubego nawet o 40 procent
Powyższy wykres pokazuje odsetek uczestników, u których rozwinął się rak jelita grubego, włączając tych, którzy przyjmowali i nie przyjmowali aspiryny
Dr Daniel Sikavi, główny autor badania i gastroenterolog w Mass General Brigham, powiedział: „Nasze wyniki pokazują, że aspiryna może proporcjonalnie obniżyć znacznie podwyższone ryzyko u osób z wieloma czynnikami ryzyka raka jelita grubego”.
„Z drugiej strony u osób prowadzących zdrowszy tryb życia ryzyko zachorowania na raka jelita grubego jest niższe, w związku z czym korzyści ze stosowania aspiryny u nich były nadal widoczne, choć mniej wyraźne”.
Amerykańska grupa zadaniowa ds. usług prewencyjnych niemal zaleciła wszystkim dorosłym w wieku od 50 do 59 lat – najbardziej narażonym na raka jelita grubego – przyjmowanie codziennie małej dawki aspiryny, aby zapobiec chorobie.
Jednak dziewięciocentowy lek powiązano z niebezpiecznym krwawieniem wewnętrznym, co zniechęciło wielu lekarzy do zalecania go do regularnego stosowania.
Rak jelita grubego jest jedną z najbardziej śmiercionośnych postaci tej choroby, ponieważ jego objawy, takie jak krwawienie z odbytu, są często mylone z łagodniejszymi schorzeniami, dlatego priorytetem jest zapobieganie. Oczekuje się, że w tym roku choroba ta zabije ponad 50 000 Amerykanów, co czyni ją drugą pod względem śmiertelności postacią choroby, po raku płuc.
Do najnowszego badania naukowcy ze szpitala Mass General Brigham w Bostonie zrekrutowali 100 000 dorosłych w wieku i poprosili połowę o przyjmowanie regularnych, dziennych lub cotygodniowych dawek aspiryny.
Do badania zrekrutowano 107 655 mężczyzn i kobiet do badania Nurses’ Health Study i Health Professionals Follow-up Study, a następnie obserwowano ich przez 30 lat. Średni wiek uczestników wynosił 49 lat.
Uczestnicy wypełniali kwestionariusze dotyczące ich nawyków związanych ze stylem życia, takich jak dieta, aktywność fizyczna, picie i palenie.
Spośród osób przyjmujących lek jedna grupa przyjmowała dwie tabletki o zwykłej mocy tygodniowo lub jedną tabletkę o małej dawce dziennie.
Osoby regularnie zażywające aspirynę przyjmowały dwie lub więcej standardowych tabletek tygodniowo (325 mg) lub jedną tabletkę o niskiej dawce (81 mg) dziennie.
Wśród osób regularnie zażywających aspirynę 1,98% zachorowało na raka jelita grubego w porównaniu z 2,95% osób, które nie przyjmowały tego leku.
Zespół stwierdził, że po uwzględnieniu czynników takich jak wywiad rodzinny, ryzyko raka jelita grubego jest o 33% niższe w grupie przyjmującej aspirynę.
Korzyści były bardziej widoczne w przypadku osób, które zgłaszały niezdrowe nawyki stylu życia – u uczestników przyjmujących aspirynę ryzyko rozwoju choroby było o 38% niższe w porównaniu z uczestnikami niezdrowymi, którzy nie przyjmowali aspiryny.
Jednak osoby prowadzące zdrowszy tryb życia odniosły najmniejsze korzyści ze stosowania aspiryny, przy 7% zmniejszonym ryzyku w porównaniu z osobami, które nie zażywały tabletek.
Zespół stwierdził, że wyniki te mogą sprawić, że lekarze „zdecydowanie” będą zalecać aspirynę pacjentom prowadzącym niezdrowy tryb życia.
Odkrycia pojawiają się w kontekście niepokojącego wzrostu zachorowalności na raka jelita grubego wśród Amerykanów poniżej 50. roku życia
Dr Andrew Chan, współautor badania i dyrektor ds. epidemiologii w Mass General Cancer Center, powiedział: „Aspiryna prawdopodobnie zapobiega rakowi jelita grubego poprzez wiele mechanizmów”.
Zespół uważa na przykład, że aspiryna zmniejsza wytwarzanie prostaglandyn – białek zapalnych, które, jak wykazano, sprzyjają wzrostowi komórek nowotworowych.
Wykazano, że nowotwory raka okrężnicy mają podwyższony poziom enzymu COX-2, który wytwarza białka zapalne zwane prostaglandynami.
Wykazano, że sprzyjają one wzrostowi komórek raka jelita grubego, a przewlekłe zapalenie jest również głównym czynnikiem ryzyka raka jelita grubego.
Wykazano również, że aspiryna zmniejsza ryzyko gruczolaka jelita grubego, rodzaju polipa lub nieprawidłowego wzrostu, który może przekształcić się w nowotworowy guz okrężnicy.
Nowe badanie ma kilka ograniczeń, takich jak skupienie się głównie na białych pracownikach służby zdrowia. Dane dotyczące czynników stylu życia również były zgłaszane przez samych badaczy, co prowadziło do potencjalnej stronniczości.
Badanie opublikowano w czwartek w JAMA Onkologia.