Strona główna zdrowie Naciśnij przycisk drzemki! Weekendowe leżenie naprawdę może uratować Ci życie, ponieważ naukowcy...

Naciśnij przycisk drzemki! Weekendowe leżenie naprawdę może uratować Ci życie, ponieważ naukowcy twierdzą, że dodatkowy sen może zmniejszyć ryzyko chorób serca o jedną piątą

36
0


Myśl o wylegiwaniu się jest tym, co wielu z nas pomaga przetrwać stres w tygodniu pracy.

Teraz ludzie mogą cieszyć się weekendowymi przyjemnościami bez poczucia winy, po tym jak naukowcy odkryli, że nadrabianie zaległości przy zamkniętych oczach może również znacznie zmniejszyć ryzyko potencjalnie śmiertelnego zawału serca lub udaru mózgu.

Badania pokazują, że u osób, które w weekend dbają o „wyrównawczy” sen, ryzyko chorób serca spada o jedną piątą.

Mamy nadzieję, że w końcu uciszy spór dotyczący tego, czy dodatkowy sen jest dla ciebie dobry, czy zły.

Naukowcy wykorzystali dane dotyczące ponad 90 000 Brytyjczyków, aby zbadać związek między dodatkowym snem w weekendy a chorobami serca.

Badania pokazują, że u osób, które w weekend dbają o „wyrównawczy” sen, ryzyko chorób serca spada o jedną piątą. Mamy nadzieję, że w końcu uciszy spór dotyczący tego, czy dodatkowy sen jest dla ciebie dobry, czy zły

Badania pokazują, że u osób, które w weekend dbają o „wyrównawczy” sen, ryzyko chorób serca spada o jedną piątą. Mamy nadzieję, że w końcu uciszy spór dotyczący tego, czy dodatkowy sen jest dla ciebie dobry, czy zły

Brak snu może prowadzić do otyłości, utraty pamięci, cukrzycy, chorób serca, wzmożonych i niestabilnych emocji, upośledzonej zdolności uczenia się i zmniejszonej odpowiedzi immunologicznej, przez co jesteś podatny na choroby

Brak snu może prowadzić do otyłości, utraty pamięci, cukrzycy, chorób serca, wzmożonych i niestabilnych emocji, upośledzonej zdolności uczenia się i zmniejszonej odpowiedzi immunologicznej, przez co jesteś podatny na choroby

Dane dotyczące snu rejestrowano za pomocą akcelerometrów średnio przez około 14 lat, a następnie porównywano z dokumentacją stanu zdrowia ludzi.

Około 19 816 uczestników – 22 procent – ​​uznano za osoby pozbawione snu, śpiące mniej niż siedem godzin na dobę.

Podczas gdy inni doświadczali sporadycznych niedoborów snu, ich średnią liczbę godzin snu w nocy uznano za odpowiednią.

Do diagnozowania chorób serca, w tym choroby niedokrwiennej serca (IHD), niewydolności serca (HF), migotania przedsionków (AF) i udaru, wykorzystano dokumentację szpitalną i informacje z rejestru przyczyn zgonów.

U osób, które zapewniły sobie najwięcej kompensującego snu – ponad 75 minut – ryzyko wystąpienia chorób serca było o 19% mniejsze w porównaniu z osobami, które miały ich najmniej.

W podgrupie pacjentów cierpiących na codzienny niedobór snu, u osób, które miały najwięcej snu kompensacyjnego, ryzyko wystąpienia chorób serca było o 20% niższe w porównaniu z osobami, które miały go najmniej.

Analiza zaprezentowana na Kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) w Londynie nie wykazała żadnych różnic między mężczyznami i kobietami.

Współautor Yanjun Song z kluczowego państwowego laboratorium chorób zakaźnych w Pekinie w Chinach powiedział: „Wystarczająca ilość snu rekompensującego wiąże się z niższym ryzykiem chorób serca.

„Zależność staje się jeszcze wyraźniejsza wśród osób, które regularnie śpią w dni powszednie”.

Współautor Zechen Liu, również z State Key Laboratory w Pekinie, Chiny, powiedział: „Nasze wyniki pokazują, że w przypadku znacznej części populacji współczesnego społeczeństwa cierpiącej na brak snu, ci, którzy śpią najwięcej, „nadrabiają” zaległości w weekendy mają znacznie niższy wskaźnik chorób serca niż osoby, u których jest ich najmniej”.

Chociaż nie jest jasne, jaki dokładnie wpływ sen ma na serce, badania sugerują, że zaburzenia snu są powiązane z wyższym poziomem białka zwanego CRP. Jest to oznaka stanu zapalnego, procesu powiązanego z chorobami serca i układu krążenia.

Eksperci uważają, że większa ilość snu może pomóc sercu w regeneracji i naprawie, a także korzystnie wpływa na kontrolę masy ciała, ciśnienie krwi i cholesterol.

Profesor James Leiper, zastępca dyrektora medycznego w British Heart Foundation, powiedział: „Wiele z nas nie wysypia się ze względu na pracę lub obowiązki rodzinne i choć weekendowe leżenie nie zastępuje regularnego, dobrze przespanej nocy, to duże badanie sugeruje, że może pomóc zmniejszyć ryzyko chorób serca.

„Wiemy, że brak snu może mieć wpływ na nasze ogólne samopoczucie, a to badanie w istotny sposób przypomina, jak ważne jest, aby spać co najmniej siedem godzin każdej nocy.

„Z niecierpliwością czekamy na przyszłe badania, które pozwolą lepiej zrozumieć, w jaki sposób wzorce snu mogą wpływać na serce i jak możemy dostosować nowoczesny styl życia, aby poprawić nasze zdrowie”.



Link źródłowy