Strona główna Biznes Naciski posłów do PE, by wyodrębnić pieniądze Junckera, spotykają się z porażką...

Naciski posłów do PE, by wyodrębnić pieniądze Junckera, spotykają się z porażką – Euractiv

33
0


Członkowie Socjalistów i Zielonych w Parlamencie Europejskim ponoszą porażkę w wysiłkach na rzecz wyodrębnienia gwarancji ryzyka inwestorskiego w ramach Planu Junckera o wartości do 5 miliardów euro na projekty dotyczące efektywności energetycznej.

14 kwietnia parlamentarna Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii będzie głosować w sprawie Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych – ustawy wdrażającej plan Junckera.

Jest to jedyna komisja, która ma głos w sprawie art. 5 projektu ustawy, który można zmienić w celu przeznaczenia środków pieniężnych na konkretne sektory. Inne komisje mają wpływ na inne części projektu ustawy.

Złożono dwie oddzielne poprawki mające na celu zarezerwowanie środków na efektywność energetyczną, w tym jedną zgłoszoną przez główną posłankę do Parlamentu Europejskiego zajmującą się projektem ustawy, belgijską socjalistkę Kathleen Van Brempt.

Jednak Europejska Partia Ludowa (EPP), Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ECR) oraz Liberałowie (ALDE) nie będą głosować za zmianami w przyszły wtorek.

W planie inwestycyjnym zostanie wykorzystane 16 miliardów euro ze środków UE i 5 miliardów euro ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego jako gwarancje ryzyka. Według Komisji Europejskiej gwarancje te powinny odblokować do 315 miliardów euro inwestycji prywatnych i publicznych w ciągu najbliższych trzech lat.

EPL, największa grupa w parlamencie, przekonuje, że to rynek powinien określić, które projekty otrzymają finansowanie z projektu sztandarowego. Liberalna grupa ALDE jest przeciwna wydzieleniu. Uważa, że ​​wyodrębnienie będzie zbyt wąskie i niewystarczająco elastyczne.

ECR, trzecia co do wielkości grupa po Socjalistach i Demokratach, również jest przeciwna przeznaczaniu środków, co oznacza, że ​​poprawki będą miały trudności z uzyskaniem potrzebnego poparcia większości.

Poprawki

Sprawozdawca projektu Van Brempt złożył poprawkę przewidującą zarezerwowanie 4 miliardów euro, czyli 20% środków, na projekty zwiększające efektywność, takie jak renowacje budynków.

„Efektywność energetyczna jest niezwykle ważna, jeśli mamy w przyszłości rozwiązać nasze problemy energetyczne” – stwierdziła. Efektywność energetyczna może stworzyć lokalne miejsca pracy, szybko przynieść rezultaty, zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne i pomóc w walce ze zmianami klimatycznymi – dodała.

Czterech innych posłów do PE nalega na odłożenie 5 miliardów euro. Należą do nich Claude Turmes, Zielony, Morten Helveg Pederson, duński liberał i socjalista Jeppe Kofod, również z Danii.

Czwarty poseł do Parlamentu Europejskiego, Seán Kelly z EPP, umieścił swoje nazwisko pod poprawką. EURACTIV rozumie jednak, że irlandzki poseł do Parlamentu Europejskiego pod naciskiem swojej grupy rozważa jego wycofanie.

Plan unii energetycznej UE wzywa do uwzględnienia efektywności energetycznej w polityce krajowej w pierwszym rzędzie. Unia Energetyczna to projekt mający na celu wzmocnienie odporności bloku na niedobory, zainspirowany kryzysem ukraińskim.

„Projekty dotyczące efektywności energetycznej są często małymi projektami i nie są w stanie konkurować z większymi projektami związanymi z infrastrukturą w pozyskiwaniu funduszy” – powiedział Turmes z Luksemburga. „Jeśli nie ułatwimy im dostępu do kapitału, koncepcja efektywności będzie najważniejsza w końcu zamieniło się w efektywność”.

>>Przeczytaj: Raport specjalny: Efektywna unia energetyczna

Grupy zadecydują, czy oddać swoim posłom do PE swobodne głosowanie nad projektem ustawy na posiedzeniach w poniedziałek (13 kwietnia). EURACTIV rozumie ALDE, a EPP prawdopodobnie będzie nalegać na przestrzeganie linii swojej partii.

Nawet gdyby poprawki uzyskały wymagane poparcie, musiałyby także zostać zatwierdzone przez Radę Ministrów. Zarówno Rada, jak i Parlament muszą uzgodnić identyczny tekst, zanim stanie się on obowiązującym prawem.

Niemcy i Francja w dniu 31 marca wezwał do utworzenia subfunduszu na projekty efektywnościowe w ramach planu Junckera.

Zamawiać

Za plan odpowiada wiceprzewodniczący Komisji ds. miejsc pracy, wzrostu gospodarczego, inwestycji i konkurencyjności Jyrki Katainen. Członek EPP, podobnie jak przewodniczący Komisji Jean-Claude Juncker, Katainen powiedział w marcu EURACTIV, że to sektor prywatny zadecyduje, które projekty otrzymają pieniądze.

„Efektywność energetyczna jest jednym z kluczowych priorytetów Komisji” – stwierdził Katainen – „i dlatego spodziewam się, że pojawią się projekty dotyczące efektywności energetycznej. Jednak zastosowanie lub ustanowienie tych projektów należy do sektora prywatnego”.

http://www.euractiv.com/video/katainen-no-efficiency-ring-fence-juncker-investment-plan-312781

>>Przeczytaj: Katainen: Sektor prywatny zadecyduje, czy pieniądze UE zostaną przeznaczone na efektywność energetyczną

Wiceprzewodniczący Komisji Maroš Šefčović, odpowiedzialny za unię energetyczną, powiedział w marcu, że część planu Junckera powinna zostać przeznaczona na efektywność energetyczną budynków. Około 29% projektów zaproponowanych przez państwa członkowskie do finansowania pakietowego dotyczyło infrastruktury energetycznej, która była niedoinwestowana w wyniku kryzysu, stwierdził.

Powiedział: „Tylko 10% naszych budynków jest energooszczędnych, zatem istnieje dla nas ogromna szansa na zaoszczędzenie, inwestorzy na inwestycje, a dla właścicieli mieszkań, gospodarstw domowych i organów administracyjnych na zaoszczędzenie dużej ilości energii, jeśli zainwestujemy w technologii dostępnych na rynku.”

Raport

Grupa Instytucji Finansowych ds. Efektywności Energetycznej (EEFIG) to platforma skupiająca sektor finansowy, decydentów, Międzynarodową Agencję Energetyczną oraz innych ekspertów w dziedzinie biznesu i efektywności.

Grupa została utworzona przez Komisję i Inicjatywę Finansową Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska. Ostrzegł, że inwestycje prywatne w renowację budynków energooszczędnych muszą wzrosnąć pięciokrotnie do roku 2030.

Brak środków publicznych i prywatnych na budynki, przemysł i MŚP oznaczał, że krajom UE groziło nieosiągnięcie celów w zakresie efektywności na rok 2020 i lata późniejsze – wynika ze sprawozdania grupy. Efektywność energetyczna – pierwsze paliwo dla gospodarki UEpowiedział.

>>Przeczytaj: Inwestycje w efektywność energetyczną muszą wzrosnąć pięciokrotnie, ostrzega raport

UE zobowiązała się do ograniczenia zużycia energii o 20% do końca dekady. Komisja wezwała do osiągnięcia celu w zakresie efektywności na poziomie 30% do 2030 r. W całej UE poziom ten został obniżony do 27%.

Cel na poziomie UE nie jest prawnie wiążący na poziomie krajowym ani na poziomie UE i zostanie poddany przeglądowi w 2020 r., „mając na uwadze” cel na poziomie UE wynoszący 30%, zgodnie z porozumieniem osiągniętym przez przywódców UE na szczycie w październiku ubiegłego roku.

>>Przeczytaj: Przywódcy UE przyjmują „elastyczne” cele w zakresie energii i klimatu na rok 2030

Adrian Joyce, sekretarz generalny EuroACE i dyrektor kampanii Renovate Europestwierdził: „To punkt zwrotny dla instytucji UE, szansa na dokonanie rzeczywistych zmian na rzecz dobrobytu w UE, szansa, aby wstać i zostać policzonym.

„Plan inwestycyjny Junckera opracowano, aby pobudzić zatrudnienie i wzrost gospodarczy, dlatego powinien zostać skierowany do sektora, który ma największy potencjał w zakresie realizacji dostaw w sposób opłacalny. Sektor ten to sektor budynków, czyli gruntowna renowacja naszych istniejących budynków. Tak jak niedawno na co zwróciło uwagę Copenhagen Economics w swoim artykule nt Rola renowacji budynków w strategii inwestycyjnej UE trzy kluczowe cele planu inwestycyjnego Junckera można łatwo osiągnąć poprzez inwestycje w renowację budynków, biorąc pod uwagę, że projekty renowacji budynków to inwestycje gotowe do użycia, charakteryzujące się szybkim wdrożeniem i wysoką stopą zwrotu z korzyści społecznych, w pełni zgodne z unijnymi cele.

„Racjonalne jest zatem przeznaczenie części Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych na inwestycje w efektywność energetyczną”.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker ogłosił plan inwestycyjny mający na celu uruchomienie 300 miliardów euro w celu ożywienia europejskiej gospodarki.

Jyrki Katainen, komisarz ds. miejsc pracy, wzrostu gospodarczego, inwestycji i konkurencyjności, stwierdził, że pakiet na rzecz wzrostu powinien obejmować partnerstwa publiczno-prywatne, zwiększoną zdolność EBI i innych organów udzielających pożyczek UE, więcej „przyszłych inwestycji” krajów UE w takich obszarach jak jak infrastruktura i ukończenie tworzenia jednolitego rynku.

Unia energetyczna obejmie szereg sektorów polityki, w tym energię, transport, badania i innowacje, politykę zagraniczną, politykę regionalną i sąsiedzką, handel i rolnictwo, zgodnie z planami władzy wykonawczej UE. Plany Unii wykraczają poza kwestie bezpieczeństwa dostaw i obejmują takie kwestie, jak walka ze zmianą klimatu.

>>Przeczytaj: Raport specjalny: Efektywna unia energetyczna

Kampania Renovate Europe głosi, że dzięki nowoczesnej technologii zapotrzebowanie budynków na energię można zmniejszyć o 80%. Dodaje jednak, że aby tak się stało, muszą istnieć skuteczne ramy regulacyjne i legislacyjne.

Działacze i decydenci zgadzają się, że efektywność energetyczna poprzez renowację budynków ma ogromny potencjał w zakresie redukcji emisji, pobudzenia gospodarki i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego.

>>Przeczytaj: Raport specjalny: Renowacja pod kątem efektywności energetycznej

  • 14 kwietnia: Głosowanie w komisji ITRE





Link źródłowy