NASA bada wykorzystanie grzybów do budowy siedlisk dla misji na Księżyc i Mars.
Projekt mycotecture, który otrzymał 2 miliony dolarów na dalszy rozwój, mógłby stworzyć zrównoważone, zwarte siedliska, które będą rosnąć na miejscu, potencjalnie zmieniając konstrukcję przestrzeni kosmicznej i zarządzanie zasobami.
Innowacyjne rozwiązania siedliskowe do eksploracji kosmosu
Ponieważ NASA przygotowuje się do długotrwałych misji na Księżyc i Marsa z korzyścią dla wszystkich, wybrana w środę przez agencję koncepcja hodowli siedlisk może pomóc przyszłym odkrywcom „hodować” domy przy użyciu grzybów. Zespół badaczy z NASA Ames Research Center w Dolinie Krzemowej w Kalifornii otrzyma nowe fundusze w ramach programu NASA Innovative Advanced Concepts (NIAC), aby przyspieszyć badania nad siedliskami.
Nagroda NIAC fazy III zapewni 2 miliony dolarów w ciągu dwóch lat na dalszy rozwój technologii projektu Mycotecture Off Planet w ramach przygotowań do potencjalnej przyszłej misji demonstracyjnej. Pracami kieruje Lynn Rothschild, starszy pracownik naukowy w NASA Ames.
„W miarę jak NASA przygotowuje się do eksploracji kosmosu dalej niż kiedykolwiek wcześniej, będzie to wymagało nowej nauki i technologii, która jeszcze nie istnieje” – powiedział administrator NASA Bill Nelson. „Zespół NASA ds. technologii kosmicznej i program NIAC otwierają wizjonerskie pomysły – pomysły, dzięki którym niemożliwe staje się możliwe. Te nowe badania stanowią kamień milowy w naszej kampanii Artemis, w ramach której przygotowujemy się do powrotu na Księżyc, aby żyć, uczyć się, wymyślać i tworzyć, a następnie wyruszyć na Marsa i dalej”.
Mycotecture: rosnące siedliska poza Ziemią
Niektóre siedliska, takie jak lądowniki i łaziki, zostaną dostarczone na powierzchnie planet. Jednakże zespół projektu mycotecture opracowuje technologie, które mogłyby „wyhodować” siedliska na Księżycu, Marsie i poza nim przy użyciu grzybów i podziemnych nici, które stanowią główną część grzybów, znanych jako grzybnia. Dzięki temu rozwiązaniu odkrywcy mogliby podróżować w kompaktowym siedlisku zbudowanym z lekkiego materiału zawierającego uśpione grzyby. Dodając wodę, grzyby mogą potencjalnie rozwijać się wokół tego szkieletu, tworząc w pełni funkcjonalne siedlisko ludzkie, a jednocześnie są bezpiecznie zamknięte, aby uniknąć zanieczyszczenia środowiska.
Utrzymanie eksploracji głębokiego kosmosu za pomocą grzybni
„Jesteśmy zaangażowani w rozwój technologii umożliwiających transport naszych astronautów, zakwaterowanie naszych odkrywców i ułatwianie cennych badań” – powiedział Walt Engelund, zastępca administratora ds. programów w Dyrekcji Misji Technologii Kosmicznych w siedzibie NASA w Waszyngtonie. „Inwestujemy w te technologie przez cały ich cykl życia, uznając ich potencjał, który może pomóc nam w osiągnięciu naszych celów – z korzyścią dla przemysłu, naszej agencji i ludzkości”.
Projekt mykotektury mógłby umożliwić opracowanie nowego, wielofunkcyjnego materiału do konstrukcji w przestrzeni kosmicznej, zmniejszając masę i oszczędzając zasoby na dodatkowe priorytety misji. Dowód słuszności tej technologii został potwierdzony wcześniejszymi nagrodami NIAC. Zespół stworzył wiele kombinacji biokompozytów na bazie grzybów, wyprodukował prototypy, przetestował materiały w symulatorze planetarnym, ocenił ulepszenia, w tym obejmujące ochronę przed promieniowaniem, i sporządził szczegółowe projekty siedlisk na Księżycu opartych na grzybni. Oprócz zastosowań w innych światach, projekt ten ma również zastosowania na Ziemi. Grzybnię można wykorzystać do filtracji wody i systemów ekstrakcji minerałów ze ścieków.
Przyszłość badań nad technologią kosmiczną
Od eksploracji głębokiego kosmosu po zaawansowany napęd i robotykę — NASA dąży do zmiany tego, co możliwe, wspierając badania nad technologią kosmiczną na wczesnym etapie, które mogą radykalnie zmienić przyszłość.
„Mycotecture Off Planet jest przykładem tego, jak zaawansowane koncepcje mogą zmienić sposób, w jaki wyobrażamy sobie przyszłe misje poszukiwawcze” – powiedział John Nelson, dyrektor programu NIAC. „Gdy NASA wkracza w kolejną erę eksploracji kosmosu, NIAC pomaga agencji w przygotowaniu niezbędnych podstaw do urzeczywistnienia innowacyjnych wizji”.
Zaangażowanie NASA w wizjonerskie badania
Prace w ramach nagrody Fazy III pozwolą zespołowi badawczemu na optymalizację właściwości materiału. Umożliwi to także zespołowi postęp w kierunku testów na niskiej orbicie okołoziemskiej. Przyszłe zastosowania tego projektu mogą obejmować integrację z komercyjnymi stacjami kosmicznymi lub włączenie do misji na Księżyc, których ostatecznym celem będzie wykorzystanie na Marsie.
NASA Innovative Advanced Concepts wspiera wizjonerskie pomysły badawcze na wczesnym etapie, poprzez wiele postępowych faz studiów. W styczniu 2024 r. NASA ogłosiła wybór 19 propozycji do fazy I i II. Dyrekcja ds. Misji Technologii Kosmicznych NASA, która jest odpowiedzialna za rozwój nowych, przekrojowych technologii i możliwości, których agencja potrzebuje do realizacji swoich obecnych i przyszłych misji, finansuje działalność NIAC.