Sześćdziesiąt osiem procent pensjonariuszy domów opieki, którym przepisano leki przeciwpsychotyczne, wykazywało więcej problemów z zachowaniem po rozpoczęciu leczenia w porównaniu z sytuacją wcześniej.
Naukowcy z Uniwersytetu Waterloo przeanalizowali dane prawie 500 000 mieszkańców kanadyjskich domów opieki w latach 2000–2022. Badanie wykazało, że pensjonariusze, którym przepisano leki przeciwpsychotyczne, doświadczyli znacznego pogorszenia zachowania. Warto zauważyć, że dalsze oceny wykazały, że 68% osób stosujących leki przeciwpsychotyczne wykazywało zwiększone problemy behawioralne.
„To pierwsze tego rodzaju krajowe badanie podłużne, w którym zastosowano technikę statystyczną do pomiaru skuteczności leczenia przeciwpsychotycznego” – powiedział dr Daniel Leme, główny autor badania i doktorant w Szkole Nauk o Zdrowiu Publicznym w Waterloo.
Stosowanie leków przeciwpsychotycznych poza wskazaniami rejestracyjnymi
Leki przeciwpsychotyczne są często przepisywane w domach opieki do zastosowań „poza wskazaniami”, co oznacza, że są podawane w stanach, które nie są oficjalnie zatwierdzone przez władze odpowiedzialne za opiekę zdrowotną, takie jak amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA). Na przykład leki te są czasami stosowane w leczeniu zachowań związanych z demencją, mimo że są zatwierdzone przez FDA jedynie do leczenia zaburzeń takich jak schizofrenia lub niektóre formy psychozy. Badanie wykazało, że w latach 2014–2020 26% mieszkańców domów opieki w Kanadzie przepisano leki przeciwpsychotyczne w sposób niezalecany przez FDA.
Chociaż leki przeciwpsychotyczne są często stosowane w celu uspokojenia mieszkańców wykazujących agresywne lub pobudzone zachowanie, ich stosowanie wiąże się ze znacznym ryzykiem. Potencjalne skutki uboczne obejmują drżenie, niepokój, sztywność mięśni, bolesne skurcze i trudności ze staniem lub chodzeniem. Te działania niepożądane mogą pogorszyć istniejące objawy behawioralne i psychiczne.
„Czasami ludzie mogą twierdzić, że nie mają wystarczającej liczby pracowników, aby uporać się z tymi problemami, ale rzeczywistość jest taka, że te leki mogą pogorszyć niepełnosprawność i upośledzenie funkcji poznawczych” – powiedział dr John Hirdes, profesor w Szkole Nauk o Zdrowiu Publicznym. „Musimy poważnie rozważyć stosowanie leków przeciwpsychotycznych u osób, które nie mają schorzeń związanych z psychozą”.
Behawioralne i psychologiczne objawy demencji (BPSD)
W badaniu wskazano niewłaściwe stosowanie leków przeciwpsychotycznych w leczeniu behawioralnych i psychologicznych objawów demencji (BPSD), które mogą obejmować drażliwość, agresję, pobudzenie, lęk, depresję, zmiany snu lub apetytu, apatię, błąkanie się, powtarzające się pytania, niewłaściwe zachowania seksualne oraz odmowa opieki.
Zamiast od razu sięgać po leki, badacze sugerują skupienie się na opiece skoncentrowanej na osobie – docieraniu do pierwotnych przyczyn zachowania pensjonariusza i oferowaniu wsparcia w inny sposób. Na przykład pensjonariusz może potrzebować lepszego leczenia bólu, jaśniejszej komunikacji lub działań pomagających zmniejszyć lęk. Wykazano, że terapie nielekowe, takie jak muzyka, sztuka, interakcje społeczne i delikatne ćwiczenia, pomagają kontrolować zachowanie bez potrzeby stosowania leków przeciwpsychotycznych.
Szkolenie personelu w zakresie zrozumienia zagrożeń związanych ze stosowaniem leków przeciwpsychotycznych i sposobów zapewniania lepszej opieki również powiązano z lepszymi wynikami mieszkańców domów opieki, w tym mniejszym pobudzeniem i lepszą jakością życia.
Odniesienie: „A Longitudinal Treatment Effect Analysis of Antipsychotics on Behaviour of Residents in Long-Term Care” autorstwa Daniela EC Leme, Krista Mathias, Amanda Mofina, Rosa Liperoti, Gustavo S. Betini i John P. Hirdes, 11 września 2024 r., Dziennik Amerykańskiego Stowarzyszenia Dyrektorów Medycznych.
DOI: 10.1016/j.jamda.2024.105255
Badanie jest częścią międzynarodowego projektu pt I-Care4Oldi został sfinansowany przez globalny grant New Frontiers Research Fund.