Strona główna Sporty Mohamed Katir: Srebrny medalista świata na 5000 m z czteroletnim zakazem za...

Mohamed Katir: Srebrny medalista świata na 5000 m z czteroletnim zakazem za fałszerstwa

30
0


Srebrny medalista świata na 5000 m Mohamed Katir został zawieszony na cztery lata za fałszerstwa po tym, jak wykryto u niego sfałszowane dokumenty podróżne przedstawione podczas śledztwa w sprawie opuszczonych testów antydopingowych.

W lutym 26-letni Hiszpan został zawieszony na dwa lata przez Jednostkę ds. uczciwości w lekkoatletyce (AIU) za opuszczenie trzech testów antydopingowych w ciągu 12 miesięcy.

Jednak podczas dochodzenia AIU odkryła, że ​​w dniu jednego z opuszczonych testów, 28 lutego 2023 r., Katir zmienił plan podróży, kartę pokładową i potwierdzenie rezerwacji, próbując wprowadzić w błąd śledczych, którzy sprawdzali, gdzie był tego dnia.

AIU wymaga od sportowców rejestrowania swojego „miejsca pobytu”, zewnętrzny do pomocy w niezapowiedzianych testach poza zawodami.

Czteroletni zakaz będzie obowiązywał równolegle z poprzednią sankcją Katira, przedłużającą jego zawieszenie do lutego 2028 r.

„Nie ma wątpliwości, że sportowiec przedstawił fałszywą wersję wydarzeń i zmienione dokumenty” – stwierdził trybunał dyscyplinarny AIU.

„Uczynił to, aby przekonać WA (World Athletics), że jego niezłożenie wniosku w dniu 28 lutego 2023 r. nie powinno być traktowane jako powiadomienie o miejscu pobytu”.

Katir, która zdobyła brązowy medal mistrzostw świata na 1500 m w 2022 r. i srebro na 5000 m w 2023 r., opuści przyszłoroczne mistrzostwa świata w Tokio i Pekinie w 2027 r.

AIU zwróciła się o dyskwalifikację wyników Katira począwszy od 9 marca 2023 r., ale trybunał dyscyplinarny odrzucił tę decyzję, ponieważ moment niepowodzenia w miejscu pobytu nie zapewniał „przewagi konkurencyjnej, która miała wpływ na jego wyniki”.

Szef AIU Brett Clothier powiedział, że orzeczenie podkreśliło powagę manipulacji.

„Minęły już czasy w lekkoatletyce, kiedy wyjaśnienia składane w sprawach antydopingowych były akceptowane dosłownie” – powiedział Clothier.

„Dzięki znacznym inwestycjom w dochodzenia, od momentu powstania w 2017 r. AIU prowadziła postępowania karne w 25 sprawach dotyczących manipulacji.

„Zdecydowana większość naszych elitarnych sportowców przestrzega surowych zasad i procesów obowiązujących w sporcie i powinna z ochotą podjąć działania, które mają zapewnić równe szanse”.



Link źródłowy