Były menadżer kobiecej drużyny Fulham twierdzi, że wprowadzono dodatkowe środki ostrożności, aby chronić zawodniczki przed zmarłym właścicielem klubu Mohamedem Al Fayedem.
Gaute Haugenes, który zarządzał zespołem od 2001 do 2003 roku, powiedział BBC, że pracownicy zdali sobie sprawę, że zmarły miliarder „lubił młode blondynki”.
Powiedział, że w rezultacie nie pozwolono zawodnikom zostawać sam na sam z Alem Fayedem, który był właścicielem klubu przez 16 lat.
W piątek Cottagerowie wydali oświadczenie, w którym stwierdzili, że są „głęboko zaniepokojeni i zaniepokojeni” „niepokojącymi” doniesieniami na temat Ala Fayeda z czasów, gdy był on właścicielem Harrodsa.
W wyemitowanym w czwartek filmie dokumentalnym BBC pt. kilka kobiet oskarżyło Ala Fayeda o zgwałcenie ich kiedy pracowali w luksusowym londyńskim domu towarowym.
Prawnicy reprezentujący oskarżycieli Al Fayeda powiedzieli na konferencji prasowej w Londynie, że „jest mało prawdopodobne”, aby nie było więcej rzekomych ofiar.
„Na tym etapie nie reprezentujemy żadnej kobiety, która na przykład doznała ataków na klub piłkarski Fulham, ale oczywiście nasze dochodzenie dotyczy wszystkich podmiotów, w które był on zaangażowany” – powiedziała adwokat Maria Mulla.
„Jest bardzo mało prawdopodobne, że nie ma ofiar w innych miejscach pracy. Gdziekolwiek się uda, będą ofiary”.
Fulham powiedział, że próbuje ustalić, czy ktokolwiek w klubie ucierpiał, zachęcając ludzi do zgłaszania się do wydziału ochrony lub policji.
„Oczywiście przeczytałem wczoraj wszystkie gazety i szczerze mówiąc, nie była to największa niespodzianka” – powiedział Haugenes.
„Byliśmy świadomi, że lubi młode, blond dziewczyny. Dlatego po prostu upewniliśmy się, że takie sytuacje nie mogą mieć miejsca. Chroniliśmy graczy”.
Al Fayed kupił Fulham za 30 milionów funtów w 1997 roku.
Podczas jego kadencji jako właściciela męska drużyna awansowała z trzeciej ligi angielskiej do Premier League.
Poparł pomysł uczynienia drużyny kobiecej w pełni profesjonalną w 2000 r., co uczyniło ją pierwszą drużyną w Europie, ale w 2003 r. drużyna została zdegradowana do półprofesjonalnej, a w 2006 r. wycofano fundusze.
Haugenes powiedział również, że podczas jego pobytu w klubie płacił mu Harrods, a nie Fulham.
„Kiedy przyszedł odcinek wypłaty od Harrodsa, było to dość dziwne. Umowa przewidywała też, że jeśli będę chciał, mogą mnie umieścić w sklepie spożywczym w Dublinie. Dzisiaj by się to nie zdarzyło” – powiedział.
W odpowiedzi Fulham odniosło się do swojego wcześniejszego oświadczenia, w którym napisano: „Jesteśmy głęboko zaniepokojeni i zaniepokojeni niepokojącymi doniesieniami po wczorajszym filmie dokumentalnym. Wyrażamy szczerą empatię w stosunku do kobiet, które podzieliły się swoimi doświadczeniami.
„Jesteśmy w trakcie ustalania, czy ktokolwiek w klubie jest lub był dotknięty tą sytuacją.
„Jeśli jakakolwiek osoba chce podzielić się informacjami lub doświadczeniami związanymi z tymi zarzutami, zachęcamy ją do skontaktowania się z klubem pod adresem [email protected] lub policją”.