Strona główna nauka/tech Modne blaty z toksycznym sekretem

Modne blaty z toksycznym sekretem

28
0


Kwarcowe blaty kuchenne

Po zgłoszeniu kilku przypadków krzemicy – ​​nieuleczalnej choroby płuc – rosną obawy w związku ze sztucznym kamieniem używanym w blatach kuchennych w Wielkiej Brytanii. W związku z wysokim poziomem krzemionki i słabą zgodnością z przepisami eksperci opowiadają się za wprowadzeniem bardziej rygorystycznych środków bezpieczeństwa i rozważają wprowadzenie zakazu.

Sztuczny kamień, używany głównie do blatów kuchennych w Wielkiej Brytanii, jest badany pod kątem powodowania krzemicy, nieuleczalnej choroby płuc.

Niedawne przypadki uwypukliły jego niebezpieczeństwo, szczególnie ze względu na dużą zawartość krzemionki i nieodpowiednie środki bezpieczeństwa podczas cięcia i polerowania. Pomimo znanych zagrożeń przepisy są nadal luźne, szczególnie w małych firmach, co powoduje wezwania do bardziej rygorystycznego egzekwowania przepisów i ewentualnego wprowadzenia zakazu podobnego do tego, który ma zostać wprowadzony w Australii w 2024 r.

Być może nadszedł czas, aby zakazać stosowania sztucznego kamienia – ulubionego elementu blatów kuchennych w Wielkiej Brytanii – aby zapobiec nieuleczalnej chorobie płuc spowodowanej jego produkcją i montażem, twierdzi zespół lekarzy na łamach czasopisma Tułów po leczeniu pierwszych 8 przypadków krzemicy wywołanej sztucznym kamieniem zgłoszonych w Wielkiej Brytanii.

Zauważają, że krzemica jest spowodowana wdychaniem pyłu krzemionki krystalicznej, a miliony ludzi na całym świecie są narażone na ryzyko jej rozwoju w wyniku pracy w górnictwie, wydobywaniu, kamieniarstwie i budownictwie.

Popularność i zagrożenia związane z kamieniem inżynieryjnym

Wyjaśniają, że sztuczny kamień, wykonany z pokruszonych skał połączonych żywicami i pigmentami, znany również jako kamień sztuczny lub odtworzony lub „kwarc”, zyskał na popularności w ciągu ostatnich 20 lat, zwłaszcza do stosowania w blatach kuchennych.

Ma walory estetyczne. Łatwiej się z nim pracuje, bo nie ma w nim naturalnych niedoskonałości, jest też bardziej odporny na uszkodzenia niż kamień naturalny – dodają.

Jednak jej rosnącej popularności towarzyszyło pojawienie się ciężkiej i szybko postępującej postaci krzemicy (krzemicy sztucznej kamienia), w dużej mierze spowodowanej wysoką (ponad 90%) zawartością krzemionki w porównaniu z marmurem (3%) i granitem (30% ) oraz drobny pył powstający podczas cięcia.

Globalne występowanie i lokalne pojawienie się krzemicy

Kiedy blaty są przygotowywane do montażu, często są one również cięte na sucho i polerowane za pomocą szlifierki kątowej lub innych narzędzi ręcznych bez użycia wody, aby ograniczyć powstawanie pyłu, co dodatkowo zwiększa ilość drobnego pyłu, wyjaśniają autorzy.

Od 2010 r. zgłaszano przypadki krzemicy spowodowanej sztucznym kamieniem w Izraelu, Hiszpanii, Włoszech, USA, Chinach, Australii i Belgii. Jednak chociaż w Wielkiej Brytanii sztuczny kamień był używany przez podobny okres, do połowy 2023 r. nie zgłoszono żadnego przypadku. , kiedy 8 mężczyzn skierowano do specjalistycznej poradni zawodowych chorób płuc.

Narażenie i zaniedbanie pracowników w Wielkiej Brytanii

Ich średni wiek wynosił 34 lata, ale w momencie postawienia diagnozy wahał się od 27 do 56 lat. Sześć osób urodziło się poza Wielką Brytanią, a siedem paliło lub paliło.

Ich średnie skumulowane narażenie na pył kamienny wynosiło 12,5 roku, ale wahało się od 4 do 40 lat. Czterech z nich było narażonych na działanie pyłu kamiennego przez od 4 do 8 lat i oszacowało, że 50–100% użytych przez nich materiałów stanowił sztuczny kamień, w niektórych przypadkach dodatkowy granit, marmur i inne „naturalne” kamienie.

Dwóch oceniano pod kątem przeszczepu płuc; 3 zbadano pod kątem choroby autoimmunologicznej. Dwóch pacjentów leczono z powodu oportunistycznego zakażenia płuc wywołanego prątkami niegruźliczymi.

Wszyscy mężczyźni pracowali w małych firmach zatrudniających mniej niż 10 pracowników. Chociaż nikt nie pracował przy produkcji lub montażu blatów, wszyscy przeprowadzili proces „wykańczania”, w szczególności cięcie i polerowanie blatów przed instalacją.

Wszyscy zgłosili, że dokonano tego bez stałego tłumienia dopływu wody i bez odpowiedniej, ich zdaniem, ochrony dróg oddechowych. Nawet tam, gdzie w warsztacie była wentylacja, mężczyźni stwierdzili, że system nie był regularnie serwisowany ani czyszczony. Żaden z nich nie był świadomy istnienia aktywnego monitorowania pyłu w powietrzu w miejscu pracy.

Wbrew zaleceniom lekarza trzy osoby nadal pracują ze sztucznym kamieniem, a następnie zgłosiły zmniejszone narażenie na widzialny pył po wprowadzeniu aparatów oddechowych z napędem i tłumienia przepływu wody. Dwóch już nie pracuje; ktoś kontynuował pracę, ale nie jest już narażony na działanie pyłu; jeden zmarł; a jeden został utracony ze względu na dalsze kontrole.

Reakcje legislacyjne i zdrowotne na krzemicę

„Początek choroby prawdopodobnie będzie powiązany z poziomem narażenia, co sugeruje, że poziomy, przynajmniej w niektórych przypadkach w Wielkiej Brytanii… były niezwykle wysokie i oznaczały, że pracodawcy nie kontrolowali narażenia na pył i nie przestrzegali przepisów BHP” – zauważają autorzy .

„ [artificial stone] rynek jest zdominowany przez małe przedsiębiorstwa, w przypadku których regulacje okazały się trudne do wdrożenia. Co więcej, przynajmniej niektórzy producenci blatów mogą nie dostarczyć odpowiednich informacji technicznych dotyczących potencjalnych zagrożeń” – dodają.

„Nawet po zaprzestaniu narażenia w ponad 50% przypadków zaobserwowano postęp choroby [an average] od 4 lat. Dlatego zapobieganie chorobom ma kluczowe znaczenie” – podkreślają.

Chociaż liczba pracowników narażonych na pył krzemionkowy nie jest znana, globalne doświadczenie wskazuje, że w nadchodzących latach liczba przypadków prawdopodobnie znacznie wzrośnie – zauważają.

Obecne wytyczne brytyjskie zalecają monitorowanie pracowników w branży po 15 latach, ale jest bardzo prawdopodobne, że w ten sposób pominie się przypadki i nie zostaną uwzględnione intensywność, a nie tylko długość narażenia – sugerują.

„W Wielkiej Brytanii konieczne są wspólne wysiłki, aby zapobiec epidemii obserwowanej w innych krajach. Prezentowane przez nas przypadki ilustrują brak wzięcia przez pracodawcę odpowiedzialności za kontrolę narażenia w miejscu pracy. Pilnie potrzebne są krajowe wytyczne, a także prace nad wyliczeniem populacji zagrożonej i wczesną identyfikacją przypadków” – podkreślają.

„Wprowadzenie prawnego obowiązku zgłaszania przypadków [artificial stone] należy wziąć pod uwagę krzemicę, wdrożenie przepisów dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem małych firm oraz brytyjski zakaz stosowania sztucznego kamienia (wprowadzony w Australii w 2024 r.)” – nalegają.

Perspektywy historyczne i aktualne wyzwania

W powiązanym artykule redakcyjnym dr Christopher Barber ze Szpitala Klinicznego w Sheffield stwierdza, że ​​historia jest pouczająca, cytując obserwacje dr Calverta Hollanda z 1843 r. na temat zdrowia pracowników produkujących sztućce w Sheffield.

Pracownicy ci kształtowali metalowe widelce za pomocą obracającego się kamienia szlifierskiego i rozwinęli nieuleczalną „astmę szlifierską” w wyniku bardzo wysokiego poziomu pyłu wytwarzanego przez widły „do szlifowania na sucho” (bez wody).

Potrzeba świadomości i działań regulacyjnych

Barber komentuje: „Z założenia [artificial stone] Blaty robocze (takie jak kamienie szlifierskie) mają bardzo dużą zawartość krzemionki, dzięki czemu są bardziej wytrzymałe i trwałe. Obróbka na sucho [it] przy użyciu napędzanych narzędzi bez tłumienia przepływu wody, miejscowej wentylacji wyciągowej i sprzętu ochrony dróg oddechowych naraża pracowników na bardzo wysokie poziomy pyłu krzemionkowego unoszącego się w powietrzu, w wielu przypadkach o dwa rzędy wielkości wyższe niż dopuszczalne dopuszczalne wartości”.

Holland zauważył, że pracownicy zajmujący się sztućcami są bezbronni, a Barber porównuje go z pracownikami zajmującymi się sztucznym kamieniem.

„Wiele osób jest zagrożonych [artificial stone] krzemicę w Wielkiej Brytanii, Australii i USA to pracownicy migrujący, których pierwszym językiem nie jest angielski, którzy mogą słabo rozumieć zagrożenia dla zdrowia i mieć ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej” – pisze.

Jest też bardziej prawdopodobne, że mają ograniczone możliwości finansowe, co zmusza niektórych do dalszego narażania się na szkodliwe działanie wbrew zaleceniom lekarza – dodaje.

„Biorąc pod uwagę dostępność [artificial stone] blaty kuchenne, przyjazd [artificial stone] Krzemica w Wielkiej Brytanii to choroba, której klinicyści obawiali się od pewnego czasu” – mówi.

Jednak brytyjscy lekarze mogą mieć trudności z odróżnieniem objawów przedmiotowych i podmiotowych od sarkoidozy – stanu niezwiązanego z wdychaniem krzemionki, ale mającego podobne cechy kliniczne – sugeruje.

„Większa świadomość nt [artificial stone] krzemica jest również wymagana wśród szerszego grona pracowników służby zdrowia ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia prątków, chorób nerek i chorób autoimmunologicznych [tissue] choroba” – mówi.

Wielka Brytania dokonuje obecnie przeglądu dopuszczalnych wartości narażenia na pył krzemionki krystalicznej w związku z rosnącymi międzynarodowymi obawami dotyczącymi jego wpływu na zdrowie.

Aby wesprzeć obecną debatę na temat dopuszczalnych poziomów narażenia, badacze w oddzielnym badaniu po raz pierwszy dokonali przeglądu dostępnych dowodów opublikowanych do końca lutego 2023 r. w celu ustalenia skumulowanego ryzyka i określenia poziomu narażenia, przy którym ryzyko to zostanie zmniejszone.

Poszukiwali badań opartych na zdjęciach rentgenowskich, wynikach sekcji zwłok i aktach zgonu na krzemicę, obejmujących średni okres ponad 20 lat od pierwszego zatrudnienia uczestników w branży kamieniarskiej.

Kryteria kwalifikowalności spełniło osiem badań z początkowej liczby 52, obejmujących 8792 przypadki krzemicy wśród 65 977 uczestników. W sześciu badaniach uczestniczyli górnicy.

Szacunki skumulowanego ryzyka znacznie się różniły w zależności od zastosowanego podejścia metodologicznego, dlatego badacze połączyli surowe dane, aby ponownie obliczyć skumulowane ryzyko w ciągu całego życia oraz poziom, przy którym zmniejszy się bezwzględne ryzyko rozwoju choroby.

Wyniki wykazały, że wśród górników zmniejszenie o połowę skumulowanego narażenia z 4 mg/m3 (co odpowiada 40 latom pracy przy 0,1 mg/m3 lub 420 przypadkom/1000 pracowników) do 2 mg/m3 (co odpowiada 40 latom pracy przy 0,05 mg/m3) intensywność) oddychającego pyłu krzemionkowego odpowiadała znacznemu zmniejszeniu ryzyka o 77%, co skutkowało zmniejszeniem liczby przypadków o 323 na 1000 pracowników.

Odpowiednie dane dla osób pracujących w innych branżach to zmniejszenie ryzyka o 45% i 23 mniej przypadków na 1000 pracowników w porównaniu z 51. Jednak, co ważne, liczby te opierają się tylko na 2 badaniach, podkreślają badacze.

„W Wielkiej Brytanii toczy się obecnie debata dotycząca limitów narażenia na respirabilną krzemionkę krystaliczną, a ostatnio wśród górników w USA. Badania te potwierdzają obniżenie dopuszczalnych limitów narażenia z 0,1 mg/m3 do 0,05 mg/m3 w ciągu 8-godzinnej zmiany roboczej – podsumowują naukowcy.

Odniesienie: „Sztuczna krzemica kamienna: seria przypadków w Wielkiej Brytanii” 6 sierpnia 2024 r., Tułów.
DOI: 10.1136/thorax-2024-221715





Link źródłowy