David Stuckenberg, współzałożyciel i dyrektor operacyjny w Genesis Systems, wyjaśnia, że WaterCube wykorzystuje opatentowane płynne i stałe sorbenty – materiały pochłaniające wodę – które zasadniczo „tworzą uścisk dłoni z wodą w powietrzu”. Następnie maszyna podgrzewa te materiały w celu ekstrakcji wody.
Atmosferyczne generatory wody zwykle wymagają do działania znacznej ilości energii, ale Stuckenberg twierdzi, że materiały tej firmy działają o 400 procent lepiej niż te, które są obecnie dostępne na rynku, a także mają bardzo duże powinowactwo do wody.
Ale ta technologia ma wysoką cenę. Cena WaterCube dostarczonego do Petersburga wynosi 860 000 dolarów. Firma właśnie rozpoczęła sprzedaż drugiego, mniejszego urządzenia do użytku domowego o nazwie WaterCube 100, które kosztuje 20 000 dolarów i ma mniej więcej wielkość systemu HVAC. Urządzenie to może wygenerować około 100 do 200 galonów wody dziennie. Wydajność waha się od 0,07 do 0,8 kilowatogodzin na galon wody, a koszt eksploatacji waha się od 10 do 80 dolarów dziennie, w zależności od kosztów energii i wilgotności. WaterCube może być zasilany energią słoneczną lub konwencjonalną.
Maszyny wytwarzają więcej wody w wilgotnym środowisku i dobrze pracują przy wilgotności powietrza do 40 procent. Stuckenberg twierdzi, że firma stale udoskonala swoją technologię i współpracuje z Departamentem Obrony USA, aby móc wytwarzać wodę o wilgotności 10%.
WaterCube łączy się z wodociągiem w budynku, dzięki czemu nie trzeba pobierać wody bezpośrednio z urządzenia. „Systemy zaprojektowano tak, aby można je było podłączyć do dowolnego elementu, od węża ogrodowego po szpitalną instalację wodną, i dostarczać wodę, która przed opuszczeniem przechodzi cztery etapy filtracji” – mówi Stuckenberg.
Po tym, jak tajfun Mawar uderzył w amerykańskie terytorium Guam w maju 2023 r., Genesis Systems współpracowało z Siłami Powietrznymi Stanów Zjednoczonych w celu przetestowania WaterCube 1000 w scenariuszu reagowania na klęski żywiołowe na wyspie.
Przy ich obecnej cenie i ilości wody, jaką są w stanie wytworzyć, jest mało prawdopodobne, aby urządzenia te w najbliższym czasie stały się jedynym źródłem wody w tego typu sytuacjach. Według dane opublikowane przez Departament Energii USAszpital wielkości All Children’s zazwyczaj zużywał od 10 000 do 90 000 galonów dziennie, w zależności od świadczonych usług, wieku budynku i praktyk w zakresie zużycia wody. To znacznie więcej niż 2000 galonów, które większa jednostka Genesis Systems jest w stanie wyprodukować w ciągu 24 godzin.
Mimo to w scenariuszach, w których woda nie może zostać przywrócona lub natychmiast przetransportowana na dany obszar, urządzenia te mogą służyć jako pomost lub dodatkowe źródło wody. Aby jednak były przydatne, muszą znaleźć się we właściwym miejscu o właściwym czasie, a logistyka transportu maszyny o masie 18 000 funtów w sytuacji katastrofy może być trudna.
Według rzecznika szpitala All Children’s nie musiało pobierać wody z urządzenia; wkrótce po oddaniu miejska sieć kanalizacyjna działała, a dostawy wody wznowiono z zaleceniem zagotowania. „Byliśmy w stanie odpowiednio zmodyfikować nasze działania” – powiedział w piątek rzecznik. W weekend organizacja AHCA z Florydy przeniosła WaterCube do schronu, skąd w razie potrzeby można go szybko przenieść w inne miejsce.