Strona główna zdrowie Milion pacjentów z niewydolnością serca otrzyma zastrzyki tłuszczu typu „King Kong”, a...

Milion pacjentów z niewydolnością serca otrzyma zastrzyki tłuszczu typu „King Kong”, a lek Ozempic może wkrótce być dostępny w postaci plastra

27
0


Większości z miliona brytyjskich pacjentów cierpiących na wyniszczającą niewydolność serca od przyszłego miesiąca będzie można zaproponować kontrowersyjny zastrzyk odchudzający.

Wczoraj wieczorem ujawniono kluczowe wyniki badania, które wykazało, że lek tyrzepatid zmniejsza ryzyko śmierci lub pogorszenia choroby o ponad jedną trzecią, co czyni go pierwszym lekiem mającym znaczący wpływ na najczęstszą postać choroby.

Eksperci natychmiast okrzyknęli to „nowym kamieniem węgielnym leczenia”, dodając, że zastrzyki mogą potencjalnie zmniejszyć liczbę hospitalizacji z powodu niewydolności serca o dziesiątki tysięcy, oszczędzając niezbędne środki pieniężne NHS i łagodząc agonię pacjentów i ich rodzin.

Tirzepatide, sprzedawany pod marką Mounjaro, należy do nowej generacji leków odchudzających, które zmieniły sposób leczenia otyłości i chorób z nią związanych.

We wczesnych badaniach pacjenci stosujący ten lek stracili 20 procent masy ciała, co skłoniło lekarzy do nazwania go „King Kongiem” leków odchudzających.

Otrzymał już wsparcie sekretarza zdrowia Wesa Streetinga, który w zeszłym miesiącu ogłosił pięcioletnią umowę o wartości 279 milionów funtów z producentem Eli Lilly na dostarczanie tysięcy dawek dla NHS.

Streeting powiedział, że planuje zaproponować zastrzyki bezrobotnym, aby sprawdzić, czy pozbycie się kilogramów poprawi ich perspektywy na zatrudnienie.

Organ nadzorujący wydatki NHS zatwierdził w czerwcu tyrzepatid dla diabetyków i oczekuje się, że da zielone światło na odchudzanie w przyszłym miesiącu – kiedy to kardiolodzy będą mogli przepisywać go większości pacjentów z niewydolnością serca.

Oczekuje się, że tyrzepatid otrzyma zielone światło na zmniejszenie masy ciała w przyszłym miesiącu, kiedy to kardiolodzy będą mogli przepisywać go większości pacjentów z niewydolnością serca

Oczekuje się, że tyrzepatid otrzyma zielone światło dla utraty wagi w przyszłym miesiącu – kiedy to kardiolodzy będą mogli przepisywać go większości pacjentów z niewydolnością serca

Ochotnicy biorący udział w trzyletnim badaniu cierpieli na niewydolność serca z zachowaną frakcją wyrzutową, w skrócie HFpEF, która jest spowodowana otyłością i stanowi aż 70% przypadków niewydolności serca.

Pomimo ogromnej liczby chorych, jak dotąd lekarze niewiele mogli zaoferować, aby poprawić szanse pacjentów, ponieważ leki działające na inne rodzaje niewydolności serca mają niewielki wpływ. Wszyscy pacjenci biorący udział w badaniu stracili na wadze, ale korzyści zaobserwowano już po trzech miesiącach, co doprowadziło ekspertów do wniosku, że lek musi mieć działanie wykraczające poza wspomaganie odchudzania.

„Naprawdę imponująca jest w tym wielkość efektu” – stwierdził światowej sławy ekspert w dziedzinie niewydolności serca, dr Milton Packer, profesor wizytujący w Imperial College, który kierował badaniem.

„Inne leki stosowane w leczeniu niewydolności serca zmniejszają ryzyko pogorszenia choroby o 13 do 18 procent” – stwierdził. „Tirzepatid zapewnia redukcję o 38% – i myślę, że dzieje się tak dlatego, że działa na pierwotną przyczynę choroby”.

Niewydolność serca jest chorobą nieuleczalną, w wyniku której serce przestaje pracować tak dobrze, jak powinno.

Objawy obejmują skrajną duszność i zmęczenie rujnujące życie, a tylko połowa pacjentów żyje dłużej niż pięć lat od postawienia diagnozy.

Może być wywołany zawałem serca, zablokowanymi tętnicami lub uwarunkowaniami genetycznymi, ale uważa się, że otyłość jest istotnym czynnikiem w prawie wszystkich przypadkach. Uważa się, że wokół narządów wewnętrznych gromadzą się tkanki tłuszczowe, uwalniając związki zapalne, które uszkadzają serce.

W badaniu naukowcy odkryli, że tyrzepatid zmniejsza poziom białek zapalnych w organizmie, co według nich jest oznaką, że ma on działanie wykraczające poza zwykłą utratę wagi.

W ostatnich dziesięcioleciach liczba osób cierpiących na niewydolność serca gwałtownie wzrosła – co roku w Wielkiej Brytanii odnotowuje się 200 000 nowych przypadków i 100 000 przyjęć do szpitali z powodu tej choroby.

Ustalenia te pojawiły się po powiązaniu tirzepatidu ze śmiercią brytyjskiej pielęgniarki, która miała miejsce na początku tego miesiąca. Uważa się, że jest to pierwsza ofiara śmiertelna oficjalnie przypisana narkotykom w Wielkiej Brytanii.

Teraz Ozempic może przyjść jako łatka

Dla jednego na dziesięciu użytkowników leku odchudzającego Ozempic cotygodniowe zastrzyki mogą być traumatyczne i bolesne.

Teraz naukowcy opracowali plaster na skórę, który spełnia swoje zadanie równie dobrze, ale nie powoduje dyskomfortu. I trzeba go zmieniać tylko raz w miesiącu.

Plaster noszony na ramieniu zawiera setki maleńkich „mikroigieł”, które nakłuwają skórę, umożliwiając lekowi przedostanie się do organizmu, ale bez wnikania tak głęboko, aby nie uderzał w nerwy i nie powodował bólu.

Wielka Brytania ma najwyższy wskaźnik otyłości w Europie. Pojawienie się leku Ozempic wzbudziło nadzieje na zmniejszenie zagrożeń dla zdrowia związanych z otyłością, takich jak choroby serca i nowotwory.

Plaster został opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Connecticut w USA.

Testy wykazały, że zapewniał stały dopływ leku, który trwał co najmniej miesiąc.

Naukowcy planują obecnie przeprowadzenie badań klinicznych na otyłych pacjentach.



Link źródłowy