Przegląd 3000 badań wskazuje, że te mikroskopijne cząsteczki plastiku unoszące się w powietrzu mogą przyczyniać się do niepłodności u mężczyzn i kobiet.
Opony i rozkładające się śmieci uwalniają do powietrza drobne cząsteczki plastiku, przyczyniając się do zanieczyszczenia powietrza, które według badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco może być powiązane z problemami z oddychaniem i innymi problemami zdrowotnymi.
Kompleksowy przegląd około 3000 badań podkreśla potencjalne zagrożenia stwarzane przez te cząstki. Wiąże się je z poważnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak niepłodność u mężczyzn i kobiet, rak okrężnicy i upośledzona czynność płuc. Dodatkowo cząsteczki te mogą wywołać przewlekłe zapalenie płuc, co może zwiększyć ryzyko raka płuc.
„Te mikroplastiki to w zasadzie cząstki stałe zanieczyszczające powietrze i wiemy, że tego typu zanieczyszczenia powietrza są szkodliwe” – powiedziała dr Tracey J. Woodruff, MPH, profesor położnictwa, ginekologii i nauk o rozrodczości na Uniwersytecie Kalifornijskim UCSF.
Woodruff kieruje Programem dotyczącym zdrowia reprodukcyjnego i środowiska (PRHE) i jest głównym autorem badania, które niedawno opublikowano w czasopiśmie Nauka i technologia o środowisku.
Małe cząstki, duży problem
Mikroplastiki mają mniej niż 5 milimetrów – mniej niż ziarnko ryżu – i są wszechobecne w środowisku. Każdego roku firmy na całym świecie produkują prawie 460 milionów ton tworzyw sztucznych. Przewiduje się, że do roku 2050 liczba ta osiągnie 1,1 miliarda.
Głównym źródłem plastiku w powietrzu jest jazda samochodem. Tarcie powoduje zużycie opon wraz z nawierzchnią drogi, wyrzucając w powietrze fragmenty plastiku.
Artykuł stanowi pierwszy systematyczny przegląd mikroplastików z wykorzystaniem metod złotego standardu zatwierdzonych przez Narodową Akademię Nauk.
Większość badań zawartych w przeglądzie przeprowadzono na zwierzętach. Naukowcy stwierdzili jednak, że wnioski prawdopodobnie odnoszą się również do ludzi, ponieważ często są oni narażeni na takie same czynniki.
Badanie rozszerza się na a raport, nad którym naukowcy pracowali w zeszłym roku z konsorcjum na rzecz dowodów na temat polityki stanu Kalifornia (CalSPEC). Konsorcjum składa się z ekspertów z całego systemu UC i dostarcza dowodów decydentom w legislaturze stanu Kalifornia.
„Wzywamy agencje regulacyjne i liderów politycznych do rozważenia rosnącej liczby dowodów na szkodliwość mikrodrobin plastiku dla zdrowia, w tym raka okrężnicy i płuc” – powiedział dr Nicholas Chartres.
Chartres, pierwszy autor badania, kierował zespołem ds. nauki i polityki w PRHE, a obecnie pracuje w Uniwersytet w Sydney. „Mamy nadzieję, że przywódcy stanów podejmą natychmiastowe działania, aby zapobiec dalszemu narażeniu”.
Odniesienie: „Wpływ narażenia na mikroplastiki na zdrowie układu trawiennego, reprodukcyjnego i oddechowego człowieka: szybki przegląd systematyczny” autorstwa Nicholasa Chartresa, Courtney B. Cooper, Garreta Blanda, Katherine E. Pelch, Sheiphali A. Gandhi, Abena BakenRa i Tracey J. Marzanka, 18 grudnia 2024 r., Nauka i technologia o środowisku.
DOI: 10.1021/acs.est.3c09524
Pilotaż CalSPEC został sfinansowany przez Biuro Prezydenta Uniwersytetu Kalifornijskiego, Fundusz Głównych Projektów i Inicjatyw (nr propozycji UCOP 202110-121-AA) oraz grant Fundacji JPB (G-2022-3608).