TEN ARTYKUŁ JEST ponownie opublikowane z Rozmowa pod a Licencja Creative Commons.
Chmury powstają, gdy para wodna – niewidzialny gaz występujący w atmosferze – przykleja się do drobnych unoszących się cząstek, takich jak pył, i zamienia się w kropelki ciekłej wody lub kryształki lodu. Pokazujemy to w nowo opublikowanym badaniu cząsteczki mikroplastiku mogą mieć takie same skutkiwytwarzając kryształki lodu o temperaturze od 5 do 10 stopni Celsjusza (9 do 18 stopni Fahrenheita) cieplejszych niż kropelki bez mikroplastiku.
Sugeruje to, że mikrodrobiny plastiku w powietrzu mogą wpływać na pogodę i klimat, wytwarzając chmury w warunkach, w których inaczej nie powstałyby.
Jesteśmy atmosferyczny chemicy którzy badają, w jaki sposób różne rodzaje cząstek tworzą lód w kontakcie z ciekłą wodą. Proces ten, który stale zachodzi w atmosferze, nazywa się nukleacją.
Chmury w atmosferze mogą się składać kropelki ciekłej wody, cząstki lodu lub mieszanina z dwóch. W chmurach w środkowej i górnej atmosferze, gdzie temperatury wynoszą od 0 do –38 stopni Celsjusza, kryształki lodu zwykle tworzą się wokół cząstek pyłu mineralnego z suchej gleby lub cząstek biologicznych, takich jak pyłki czy bakterie.
Mikroplastik ma mniej niż 5 milimetrów szerokości – mniej więcej tyle, co gumka do ołówka. Niektóre są mikroskopijne. Naukowcy odkryli je w Głębokie morza Antarktyki, szczyt Mount EverestuI świeży śnieg Antarktyki. Ponieważ te fragmenty są tak małe, można je łatwo usunąć transportowane w powietrzu.
Dlaczego to ma znaczenie
Lód w chmurach ma istotny wpływ na pogodę i klimat, ponieważ większość opadów jest typowa zaczyna się od cząstek lodu.
Wiele wierzchołków chmur w strefach nietropikalnych na całym świecie sięga tak wysoko do atmosfery, że zimne powietrze powoduje zamrożenie części ich wilgoci. Następnie, gdy utworzy się lód, to pobiera parę wodną z otaczających go kropelek cieczy, a kryształy stają się wystarczająco ciężkie, aby spaść. Jeśli lód nie tworzy się, chmury mają tendencję do parowania, zamiast powodować opady deszczu lub śniegu.
Chociaż dzieci uczą się w szkole podstawowej, że woda zamarza w temperaturze 32 stopni Fahrenheita (0 stopni Celsjusza), nie zawsze jest to prawdą. Bez czegoś, na czym można by się zarodkować, np. cząstek kurzu czy wody może być przechłodzony do temperatur sięgających –36 stopni Fahrenheita (–38 stopni Celsjusza), zanim zamarznie.