Strona główna Polityka Międzynarodowy Trybunał monitoruje tłumienie sprzeciwu w Wenezueli

Międzynarodowy Trybunał monitoruje tłumienie sprzeciwu w Wenezueli

25
0



HAGA, Holandia — Prokuratorzy Międzynarodowego Trybunału Karnego oświadczyli w poniedziałek, że „aktywnie monitorują” wydarzenia w Wenezueli, gdzie siły bezpieczeństwa rozpoczęły rozprawę z opozycją w następstwie spornych wyborów prezydenckich w kraju.

Siły lojalne wobec prezydenta Nicolása Maduro zebrały ponad 2000 osób za demonstracje przeciwko prezydentowi lub poddawanie w wątpliwość jego twierdzeń, że wygrał on trzecią kadencję w wyborach 28 lipca pomimo mocnych dowodów, że przegrał głosowanie większością ponad dwóch do jeden margines.

W pisemnym oświadczeniu skierowanym do reporterów biuro prokuratora MTK Karima Khana oświadczyło, że „aktywnie monitoruje obecne wydarzenia i otrzymało wiele raportów o przypadkach przemocy i innych zarzutach po wyborach prezydenckich, które odbyły się 28 lipca w Wenezueli”.

W oświadczeniu stwierdzono, że biuro Khana „nawiązało współpracę z rządem Wenezueli na najwyższym szczeblu, aby podkreślić znaczenie zapewnienia przestrzegania praworządności w chwili obecnej oraz podkreślić, że wszystkie osoby muszą być chronione przed naruszeniami, które mogą stanowić Przestępstwa wynikające ze Statutu Rzymskiego”.

Statut Rzymski jest traktatem założycielskim Trybunału i określa przestępstwa podlegające jego jurysdykcji.

Maduro wezwał Wenezuelczyków, aby to zrobili potępiać wątpiących w wybory za pośrednictwem aplikacji rządowej stworzonej pierwotnie do zgłaszania przerw w dostawie prądu. Powiedział także, że rząd odnawia dwa więzienia zdominowane przez gangi, aby przygotować się na spodziewany wzrost liczby więzień przeciwników.

„Nie będzie litości” – powiedział Maduro w państwowej telewizji.

ICC posiada trwające dochodzenie do przemocy, która miała miejsce po wyborach w Wenezueli w 2017 r., ale jak dotąd nie zwrócił się o żadne nakazy aresztowania.

Pod koniec 2021 r. Khan ogłosił, że wszczyna dochodzenie po długim dochodzeniu wstępnym i oficjalnym skierowaniu sprawy – wniosku o wszczęcie dochodzenia – w 2018 r. przez Argentynę, Kanadę, Kolumbię, Chile, Paragwaj i Peru.

Jego biuro oświadczyło w poniedziałek, że „dochodzenia te są kontynuowane w skupieniu”. Zwrócono uwagę na portal internetowy, w którym można składać potencjalne dowody.

„Jeśli jakakolwiek osoba lub organizacja posiada informacje, które mogą być istotne dla toczącego się śledztwa, prosimy o ich przekazanie” – czytamy w oświadczeniu prokuratury.



Link źródłowy