Mężczyzna w Teksasie miał objawy przypominające zawał serca po wypiciu zbyt dużej ilości wody.
John Putnam (74 lata) pracował jako architekt krajobrazu w czerwcu, kiedy temperatura osiągnęła 37,7 stopnia Celsjusza.
Zanim skosił drugi trawnik tego dnia, Putnam był tak spragniony, że w ciągu pięciu godzin wypił prawie trzy galony wody.
Jednak dopadły go nudności i zmęczenie, które wieczorem przerodziły się w ból w klatce piersiowej i problemy z oddychaniem.
Putnam został przewieziony do szpitala z powodu, jego zdaniem, zawału serca. Zamiast tego doznał zatrucia wodnego, które powstaje na skutek zbyt dużej ilości wody w organizmie i niewystarczającej ilości sodu.
John Putnam, lat 74, zatruł się wodą po wypiciu trzech galonów wody w ciągu pięciu godzin
Ashley Summers (35 lat) była pracownicą przedszkola i matką dwójki dzieci. Zmarła wkrótce po wakacjach 4 lipca ubiegłego roku z powodu zatrucia wodą lub hiponatremii
„Nawet nie wiedziałem, że istnieje takie zjawisko” – powiedział Putnam dziennik „Wall Street. „Naprawdę popijałem wodę, myśląc, że tego właśnie potrzebuję”.
Do zdarzenia doszło około rok po tym, jak 35-letnia matka Indiany, Ashley Summers, zmarła po wypiciu 64 uncji wody w zaledwie 20 minut.
Naukowcy podejrzewają również, że toksyczność wody, znana również jako hiponatremia lub „zatrucie wodą”, rośnie w związku ze wzrostem fal upałów w całych Stanach Zjednoczonych.
Badania przeprowadzone przez NIH sugerują, że choroba ta dotyka co roku od 3 do 6 milionów Amerykanów, czyli co najmniej jedną na 100 osób.
Hiponatremia występuje, gdy wypicie zbyt dużej ilości wody w krótkim czasie powoduje obciążenie narządów organizmu, czyli nerek.
Zwykle nerki filtrują dodatkową wodę i odpady, wytwarzając mocz.
Dr Thunder Jalili, profesor żywienia i fizjologii integracyjnej na Uniwersytecie Utah, powiedział dziennik „Wall Street że nerki człowieka są w stanie zazwyczaj odfiltrować jeden litr wody na godzinę.
„Kiedy pijesz więcej niż litr wody na godzinę, narażasz się na ryzyko potencjalnego rozcieńczenia elektrolitów” – powiedział.
Należą do nich sód, który jest niezbędny do regulacji ilości płynów w organizmie, ale jego zbyt mała ilość powoduje gromadzenie się wody wokół komórek organizmu.
Następnie komórki puchną, co prowadzi do nudności, wymiotów, bólów głowy, dezorientacji, osłabienia mięśni, zawrotów głowy i niepokoju. Jednak w cięższych przypadkach, takich jak choroba Putnama, może prowadzić do objawów przypominających zawał serca, takich jak ból w klatce piersiowej.
Hiponatremia może również występować częściej u osób starszych, takich jak pan Putnam. Według Mayo Clinic dzieje się tak dlatego, że starsi pacjenci częściej przyjmują leki lub cierpią na schorzenia obniżające poziom sodu.
Pani Summers uwielbiała przebywać na wodzie. Ostatniego dnia podróży skarżyła się na uczucie odwodnienia, któremu towarzyszył ból głowy i zawroty głowy
Picie dwóch litrów wody dziennie – około ośmiu filiżanek – jest niezbędne do utrzymania nawodnienia organizmu. Jednak szybkie przekroczenie tej kwoty może być śmiertelne – ostrzegają eksperci. CDC zaleca nie więcej niż 1,4 litra na godzinę, czyli około sześciu filiżanek
W ciężkich przypadkach hiponatremii komórki mózgowe puchną i powodują ciśnienie wewnątrz czaszki. Następnie przepływ krwi do mózgu zostaje zmniejszony, co powoduje drgawki, śpiączkę, a nawet śmierć.
Tak było w przypadku Ashley Summers, 35-letniej matki dwójki dzieci, która w zaledwie 20 minut wypiła równowartość czterech butelek wody o pojemności 500 ml. Rodzina stwierdziła, że czuła się odwodniona, ale nie mogła wypić wystarczającej ilości wody, aby ugasić pragnienie.
Kiedy wróciła do domu z długiego weekendu czwartego lipca, upadła w garażu z powodu ciężkiego obrzęku mózgu.
Devon Miller, brat pani Summers, powiedział lokalnym mediom że gdy usłyszał o stanie swojej siostry, z niedowierzaniem zwątpił. „To był dla nas wszystkich wielki szok” – powiedział. — Pomyślałem sobie: czy to coś takiego?
Leczenie hiponatremii zależy od ciężkości stanu. W łagodnych przypadkach lekarze mogą ograniczyć przyjmowanie płynów. Jednak w cięższych przypadkach konieczne może być przyjmowanie leków w celu opanowania niskiego poziomu sodu lub dożylnego zastąpienia sodu.
Według Mayo Clinic kobiety powinny pić około 11,5 szklanki wody dziennie (2,7 litra), mężczyźni zaś 15,5 szklanki (3,7 litra).
Jeśli jednak ćwiczysz w upale, staraj się spożywać od 4 do 8 uncji co 20 minut, w zależności od intensywności treningu.